9 + 1 tip pre výber Biblie pre najmenšie i staršie deti | Tip na knihu | Tip na knihu | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Tip na knihuTip na knihu

9 + 1 tip pre výber Biblie pre najmenšie i staršie deti

 Mária Kohutiarová   04.12.2015   0

Darovať na Vianoce knihu nie je len istou záchranou – kniha je niečo, čo neomrzí nadlho a vždy nájde svojho adresáta. Platí to aj u detí, možno práve preto sa im snažíme pod stromček vybrať takú, ktorá ich bude držať dlho.

Ak patríte k rodinám či ľuďom, pre ktorých sú Vianoce viac, ako len sviatok, ale majú pre vás posolstvo Lásky, poradíme vám, ako dobre vybrať detskú Bibliu – pretože ponuka je skutočne obrovská.

Zdroj: istock.com

 

Základné pravidlá pre výber Biblie

Aj keď to mnohí neuznávajú, aj v tomto malom veku ešte pred vstupom do školy, ba ešte skôr, ako začnú sami čítať, je možné dať do rúk dieťaťu prvú malú Bibliu. Aké základné pravidlá platia pri výbere Biblie pre túto vekovú kategóriu?

Veľa, veľa a ešte raz veľa obrázkov – najlepšie na celú stranu, veľmi jednoduchých, farebných, pozitívnych a pritom jednoznačne výpovedných. Tým, že deti v tomto veku ešte nevedia čítať, ale veľa sa učia z obrázkov, je dôležité, aby ilustrácie boli také jasné na pochopenie posolstva, že aj samo dieťa si postupne osvojí to, o čom obrázok hovorí.

Aj text, ktorý ilustrácie sprevádza, má byť písaný veľmi jednoduchým spôsobom, ktorý dieťa nadchne a veľa naučí.

Nevyberajte knihu, v ktorej je celá Biblia. Pre deti v tomto veku je náročná a aj pri vedení vo viere v tomto veku začíname len so základnými pojmami, ktoré dieťa do školského veku je schopné prijať a pochopiť.

Netreba zabudnúť na kvalitný papier, ktorý musí vydržať prvé detské sliny a pokusy obracať strany plus pevnú väzbu a šikovný formát, výhodou je aj menšia hmotnosť.

Vhodné Biblie pre najmenších, ale aj staršie deti

 Ak ešte len dieťatko čakáte alebo také malinké budete mať či máte v rodine, veľmi dobrým a čerstvým tipom na takúto knižku je Biblia ku krstu z Karmelitánskeho nakladatelství. 

Je vynikajúcim sprievodcom pre čerstvých rodičov a pomôže aj im – a to celkom bezbolestne - oprášiť si základné pravdy, ktoré majú možnosť potom z Biblie prinášať svojmu drobcovi.

 

 

Top Bibliou pre túto vekovú kategóriu je ale Biblia pre drobčekov, u nás u patrične ošahaná a aj x-krát zlepená, čo svedčí o jej popularite.

Tento skvelý exemplár z vydavateľstva Kumrán je síce náročnejšou investíciou, ktorá sa vám však niekoľkonásobne vráti. Má v sebe všetko to, čo dieťa v tomto veku potrebuje a čo sme zhrnuli do základných pravidiel pri výbere pre tento vek. Je tak návyková, že vaše dieťa si bude čoskoro samo hovoriť krátke, stručné, no veľmi veselé a pravdivé vety k nádherným ilustráciám.

 

 

Ak chcete niečo, čo sa dá ešte šupnúť do tašky či do vrecka cestou do kostola, veľmi dobre poslúži Moje prvé sväté Písmo z vydavateľstva Lúč.

 

Ponuku do tejto skupiny detí uzatvára veľmi šikovná Moja okienková Biblia zo Slovenskej biblickej spoločnosti. Veľké okienka, za ktorými je ukrytý príbeh, drží deti v napätí a pomôže im veľa si zapamätať.

 

 

 

Ak už chodia do školy... 

Vyšší level predstavuje výber Biblie pre deti, ktoré už chodia do školy, vedia čítať a možno im posunúť viac informácií a podnetov. Skvelé je, ak sa toto deje nielen formou klasického prerozprávaného textu, ale – ako sa to zdôrazňuje aj v škole – interaktívnym spôsobom. 

Textu teda pribudne, aj keď ilustrácie, hoci už nie také jednoduché a detské, sú stále dominantnou časťou stránok takejto Biblie.V tomto prípade platí -  nielen čítať, ale si to aj dobre zapamätať a naučiť sa pre život, o to viac, keď je predpoklad, že si dieťa Bibliu bude čítať samo a rodič ho bude pri tom len sprevádzať a usmerňovať.

Aj teraz je po čom siahnuť -  možno nie klasickým formátom, ale vynikajúcim spôsobom spracovaná je knižka Biblické príbehy s úlohami z dielne Karmelitánskeho vydavateľstva.

Táto Biblia ponúkne nielen záber textu, a to aj o menej známych postavách Písma, ale hravou formou naučí deti cez hlavolamy a prešmyčky, či iné slovné hry veľa si z prečítaného zapamätať.

 

 


Ak ste to práve vy, ako rodič, komu záleží na dennom predkladaní sv. Písma, dobrým tipom pre vás je knižka Biblia – 365 dní s deťmi. 

Ako rodičia dobre vieme, akú moc má slovko (povedané či prečítané) pred spaním – práve táto Biblia je určená tým, ktorí za takéto slovko pre svoje deti považujú Sväté Písmo. Knihu vydalo vydavateľstvo Lúč.

 

 


Ak máte doma hĺbavého knihomoľa a zároveň dieťa, ktoré na všetko potrebuje mať vlastnú odpoveď, určite odporúčame Bibliu pre deti z vydavateľstva Fortuna.

Texty sú prerozprávané voľnejšie, aby deťom pomohli lepšie porozumieť obsahu bez ťažkých slovných spojení, ale vždy s odkazom na priamy zdroj a miesto, o ktorom rozprávajú.

Bonusom sú zaujímavosti k textom, ktoré pomáhajú deťom lepšie pochopiť súvislosti a slovné spojenia, ktoré sa až dodnes používajú.

 

Biblia pre -násťročných

Hoci sa zdá byť náročné ponúknuť tejto vekovej kategórii knihu tohto kalibru, existuje aj tu možnosť. Hoci tu platí opak, čo v prvej kategórii: veľa textu, menej ilustrácii. Aj text potrebuje byť vyvážený a dobre postavený, aby bol návnadou a nie nudou. Rovnako to platí aj o celkovom dizajne.

Zdroj: istock.com

 

Z tohto hľadiska vychádza víťazne ako skvelý tip na dar Biblia 1 slovo  z vydavateľstva Christian Project Support, kde asi vedia, čo u mladých frčí.  Miesto ilustrácií sú použíté fotky, kniha má veľa odkazov a faktografických pomôcok, ktoré pomôžu mladým mať oporu pri budovaní svojej vlastnej osobnej viery. 

V prípade, že vaše dieťa nerebeluje alebo už je v štádiu pevného animátorstva či stretkovania, určite ocení ešte nie klasickú, ale za to veľmi peknú Veľkú obrázkovú bibliu z dielne vydavateľstva Lúč.

Ak máte doma „čumilov“, ktorí len do modrej placky pozerajú a čítať nebudú, dostaňte ich: v ponuke je vynikajúce spracovanie Biblie na CD pod názvom Biblia rodinná CD edícia.

V každom prípade – už je najvyšší čas vybrať sa naživo či  on-line do kníhkupectva a včas darček zabaliť! Určite prinesie veľa potešenia a úžitku.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?