Čítame s deťmi – do jedného roku | Knihy pre deti podľa veku | Tip na knihu | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi – do jedného roku

 Milan Buno   22.03.2013   4

Deti milujú knihy, no nie vždy máme čas a chuť venovať sa im v tomto smere. Niekedy však ani nevieme, aká kniha je vhodná pre nášho drobca. Rodinka.sk pre vás pripravila v spolupráci s internetovým kníhkupectvom Bux.sk seriál o čítaní s deťmi. Dnes sa pozrieme na čítanie pre deti do jedného roka – má to vôbec zmysel? A aké knihy sú vhodné?

Odpoveď psychológov na to, či ukazovať knižky povedzme polročnému dieťaťu, je jasná: určite áno! Veď dieťa pozná náš hlas ešte z prenatálneho obdobia a známy hlas rodiča je pre neho aj v prvom roku života zárukou bezpečia a istoty.

Interaktívne knihy

Najčastejšie kupujeme pre takto malé deti látkové knihy vyrobené z textilu, ktoré obsahujú aj rôzne interaktívne časti: šuštiace prvky, pískací roh knihy, niektoré majú prišité gumené časti, malé zrkadielko či motúzik. Už v prvých mesiacoch však môžeme siahnuť po leporelách, ktoré obsahujú rôzne pútavé prvky. Napríklad Klip-klap Zvieratká na dvore je preklápacia knižka - našim najmenším prináša veľa zábavy pri hľadaní a spoznávaní mláďat. Navyše sa môžu naučiť aj jednoduché básničky. Podobne možno siahnuť po knihách Zvieratká na lúke. 

Aké knihy vyberať?

Pre deti do jedného roku sú vhodné knižky s jedným či dvomi obrázkami na stránke. Musia byť jasné, zrozumiteľné, veľké a čo najreálnejšie (vyhýbajte sa dinosaurom, fialovým kravičkám, či lietajúcim drakom). Radšej voľte tvrdé leporelá, ktoré môžu deti chytať. Stránky obracajte dostatočne rýchlo, nezdržujte sa pridlho pri obrázkoch, aby dieťa nestratilo záujem. Ideálne sú rôzne série so zvieratkami, hračkami, kvetmi či dopravnými prostriedkami.

Kniha je pre dieťa do jedného roku predovšetkým hračkou, preto musí byť farebná, s výraznými obrázkami, ideálne so zaujímavým tvarom. Hra s takýmito knihami stimuluje u detí hrubú motoriku. Rady ich otáčajú, otvárajú, rozkladajú.

Jednoduché texty

Neobávajte sa, že by takéto „čítanie“ kníh s deťmi do jedného roka života bolo zbytočné. Už vtedy si deti ukladajú prvotné informácie, ktoré si neskôr spájajú do súvislostí. Čítanie je pre ne skvelým rozvojom sociálnych vzťahov (takmer vždy sa dieťaťa dotýkame – sedí nám na kolenách, ležíme pri ňom ap.), budujete u neho koncentráciu, zlepšujete zmyslové vnímanie a už v takom rannom veku rozvíjate slovnú zásobu. Približne okolo jedného roka je dobré dieťaťu čítať krátke textíky ako veršíky, básničky ap. Napríklad Čačky hračky alebo Básničky maličkým od Kristy Bendovej. Riekanky sú vhodne ilustrované veselými obrázkami.

Obľúbený Krtko

Na populárnom Krtkovi vyrastali aj mnohí z nás. Nielen na rozprávkach, ale aj na knižkách Zdeňka Milera. Krásne ilustrované veršované leporelá o známom a všetkými deťmi obľúbenom krtkovi sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Krtko ide do školy, Krtkove nohavičky, Krtko a autíčko, či Ako Krtko cestoval.  „Slnko zvoní: ´Už je deň!´/ Krtko zívol, ´veď ja viem´.“  Milé dobrodružstvá čiernej postavičky si získali srdcia  miliónov detí.

Leporelá

Pre deti do jedného roka je tiež vhodná úspešná séria leporelá, ktoré im pomáha rozvíjať schopnosti ako inteligenciu, ovládanie jazyka, citovosť, zručnosť a tvorivosť. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Barbora napísané 07.09.2015 14:40

Prvou knižkou mojho syna bol Moj Macík. Túto knihu som milovala aj ja, dodnes si pamatám na texty. Veľmi rýcho sa texty naučil aj on a v dvoch rokoch ju už poznsl naspamať Big Grins

kajuska1 napísané 16.06.2015 13:07

Súhlasím s tým, že knihy pre takto maličké deti musia byť jednoduché, najlepšie pevné, nie listové. Mojim deťom sa páčili zmenšeniny kníh - také maličké knižky do detských ručičiek. Na každej strane bol len jeden obrázok - niečo z detského sveta: kočík, lopta, dudlík a pod. Výborné bolo aj leporelo so zvieratkami - hlavne je, aby to boli realistické obrázky, žiadne fantasy. To tak maličké dieťatko nepochopí. Musí tam vidieť niečo čo pozná

Nina22 napísané 03.05.2015 20:46

Moje deti milovali knižky naozaj od malička. Synovi som čítala rozprávky už ako miminku a mala som pocit, že ho moj hlas uplne fascinuje. Potom mal samozrejme tie šuštiace knižky a keď mal 10 mesiacov, kúpili sme mu knižku so zvukmi aut a tu uplne miloval. Hlavne sa mu páčilo, keď sa mu podarilo zmačknúť gombík a ozva sa zvuk. Rozhodne si nemyslím, že na knižky je nejaké dieťa príliš malé. Záleží len na vás ako mu to podáte

maryk napísané 07.10.2012 00:23

Detom do jedneho roka by som ozaj ponukla skor knizky s jednym, max.dvoma obrazkami na strane, s realnym vykreslenim. Knizky, ktore su uvedene ako tipy (mozno okrem 5-6ks) sa mi zdaju pre take male deti este nie velmi vhodne, mozno tak okrajovo, aby sa zoznamovali aj s riekankami. V odporucanych knihach je iba jedno leporelo-ak dobre pozeram. Mam dojem, ze zoznam je tam len tak nahadzany.. Dobre skusenosti-deti citali so zaujatim-mam s leporelami o zvieratkach a pod. ALebo napr.knizka Pozri, kto sa skryva na dvore... v lese....-s otvaratelnymi okienkami, prip.knizky typu Prva abeceda-kde k pismenku je konkretny zrozumitelny obrazok..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?