Čítame s deťmi do 6 rokov: aké knihy vybrať? | Knihy pre deti podľa veku | Tip na knihu | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Tip na knihuKnihy pre deti podľa veku

Čítame s deťmi do 6 rokov: aké knihy vybrať?

 Milan Buno   20.04.2013   6

Veľkáči, horňáci, či zadňáci – všelijako sa hovorí veľkým škôlkárom, ktorí sa už blížia ku školským bránam. A tak aj ich záujem o čítanie sa mení.

Niektoré deti berú do rúk čoraz častejšie rôzne výučbové knižky, kde sa zoznamujú s písmenkami a číslami, prípadne sa učia robiť čiary, kresliť rôzne  tvary, či dopĺňať chýbajúce kúsky. Poradíme vám, po akých knihách siahnuť vo veku od 4 do 6 rokov.

Písmenká ich lákajú

Deti vo veku 5-6 rokov sa viac zaujímajú o písanie, skúšajú jednotlivé písmenká alebo ukazujú na čísla vo výťahu. Podporte ich snahu a chuť.

Existuje množstvo zaujímavých kníh, my odporúčame napríklad Školu nanečisto, kde si deti na vyše 120 stranách precvičia ruku, naučia sa správne písať prvé písmenká a číslice. 

Podobná je Veselá kniha pre predškolákov, v ktorej nájdete praktické rady odborníkov, jednoduché návody na učenie, možnosť otestovať si dieťa doma ešte pred oficiálnym testovaním.

Takmer 300 strán ponúka aj zábavné úlohy, hádanky, zrozumiteľné odpovede na časté otázky a nádherné ilustrácie.

Do pozornosti dávame aj sériu Prvá univerzita – ide o pracovné zošity určené na nenásilné vzdelávanie a zábavu detí do 6 rokov.

Učenia chtivým deťom môžete čítať z knižky Abeceda vo veršíkoch z vydavateľstva Fortuna Libri.

Od Akvária, cez Býka, Džbán až po Železo – milé básničky pre predškolákov.

Môžete to následne spojiť s hrou: poviete písmeno a dieťa hľadá slová, ktoré sa začínajú na toto písmeno. Čím viac a pestrejšie, tým lepšieJ

Krásne príbehy a básničky

Nie každý predškolák sa hrnie do učenia a spoznávania písmen alebo číslic. Nenúťte ho, príde to samo. Radšej podporte u neho lásku ku knihám peknými príbehmi, povedzme knižkami z vydavateľstva Buvik. Pán Stojka a myšička Sojka o kamarátstve týchto dvoch postavičiek.

Krátke Rozprávky o kohútikovi a sliepočke vyvolajú určite úsmev a nenápadne pripomenú spolunažívanie medzi ľuďmi. A náš tip – Rozprávky a bájky od L.N.Tolstoja. Kratučké príbehy, v ktorých nám Tolstoj veselo a vtipne nastavuje zrkadlo: píše o ľudskej hlúposti, klamstve, lenivosti, ale aj priateľstve a ochote pomáhať.

O dopravných značkách

V nejednej škôlke je malé dopravné ihrisko, aby sa deti zoznamovali s množstvom dopravných značiek, ktoré vidia na cestách alebo si všimnú pri ceste do školy.

Práve vyšla krásna knižka Rozprávky o dopravných značkách od Petra Stoličného, ktorá ponúka 20 rozprávok. Tie pútavou a vtipnou formou učia základy o dopravných značkách a prvé pravidlá cestnej premávky. Súčasťou knihy je aj kvíz, prostredníctvom ktorého si deti spolu s rodičmi môžu overiť nadobudnuté znalosti.

Deti vo vyšších triedach škôlky už majú cudzí jazyk, najčastejšie angličtinu, preto dávame do pozornosti 1000 prvých anglických slovíčok od Ikaru. Ideálna kniha pre malé deti, ktoré sa cez veľké obrázky učia cudzie ekvivalenty. Prehľadne usporiadané do oblastí ako Oblečenie, Zvieratá, Doprava ap.

O slušnom správaní

A napokon jedno naše odporúčanie: deti v tomto veku by sa už mali vedieť slušne pozdraviť, zrozumiteľne odpovedať, nechať prejsť prvého staršieho človeka ap. Knižka Naučím sa slušne správať obsahuje nielen texty, rady a tipy, ale aj veselé obrázky a milé básničky.

Naučí, ako sa správať na ulici, na návšteve, v dopravnom prostriedku či v obchode.

Poradí, ako dobre vychádzať s kamarátmi, ako pripraviť super oslavu, či udržiavať si čistú izbičku.

Tak veľa šťastia s malými predškolákmi.

Čítanie je predsa úžasné!:-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
zuzička napísané 19.03.2016 21:46

Náš malý miluje zvukové knihy tie sú u nás momentálne top. Zatiaľ máme len české z egmontu ale páčia sa zwinker ďalej nás bavia zajačiky a mackovia smile)) to je u nás naj

Simča napísané 23.12.2015 17:28

U nás jednoznačne vyhrávajú bájky. Okrem pekných príbehov potom možeme rozoberať ponaučenie, ktoré z nich vyplýva

natália napísané 17.12.2015 13:13

moje deti knihy pre predškolákov absolútne nezaujali. Čítali sme si rozprávky, neskor sa im začali páčiť detské encyklopédie. Myslím že okolo 6 rokov je dieťa pripravené aj na takúto literatúru

Zuzana napísané 14.12.2015 13:15

My sme tiež najprv kúpili 2 knihy pre predškoláka a potom sme si objednali predpaltné dvoch časopisov z egmontu a tak majú deti pravidelný prísun nových úloh, vyfarbovania, vystrihovania a tvorenia Big Grins

Katka napísané 09.12.2015 13:19

Kníh pre predškolákov je naozaj veľa a je to skvelá príprava pre predškolákov. Výborné sú ale aj viaceré časopisy, kde si deti tiež precvičujú kreslenie či písanie

kajuska1 napísané 19.06.2015 13:26

Náš malý drobec poznal celú abecedu ako trojročný a rýchlo sa naučil aj počítať. Neviedli sme ho k tomu, prosto ho to zaujímalo. Značky sa naučil spoznávať jako štvorročný, nešlo mu ale kreslenie, to ho nebavilo. Preto sme v predškolskom veku začali kupovať rozne knižky, do kterých sa dalo niečo dokresliť, prípadne vyfarbiť alebo knihy s jednoduchými úlohami. Tie ho vedeli zaujať

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?