ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
StarnutieStarnutie

Keď nám starnú rodičia

 Mária Kopčíková   20.10.2014   2

Možno to už zažívate sami, možno ešte nie, ale pravdepodobne to čaká každého z nás. Ak ešte máme to šťastie a máme rodičov, príde čas, keď zrazu zistíte, že tí vaši sa nejako menia.

Že „už to nie je to, čo to bývalo“. Niekedy tieto zmeny pripíšeme normálnemu starnutiu, málokedy rovno za istými prejavmi vidíme možný problém.

Ako starneme?

Starneme v princípe všetci, od narodenia. Ale v istom období nášho života je „starnutie“ cesta k lepšiemu. Povie si 13 ročný chalan, že „super, keď konečne budem mať viacej rokov, budem si môcť urobiť vodičák“. Keď máte 20 rokov, všetci nad 30 vám pripadajú nekonečne starí. A pre veľa z nás je zase nejakým míľnikom štyridsiatka – a nemusí byť práve na tachometri ....

Ako starneme? Každý po svojom a to sa týka aj tých ľudí, ktorí sa dopracovali do oficiálnej kolónky, že „starší vek“. Ten podľa WHO začína po 60.tom roku života človeka. Sú ľudia, ktorí prichádzajúce zmeny vo svojom živote prijímajú s noblesou a stále sa snažia byť aktívni. Ale sú aj ľudia, ktorých zmeny – s ktorými síce počítali – zahltia. Prechod z práce do dôchodku, strata partnera, odchod detí z domu, ubúdanie síl na bežné každodenné činnosti – to všetko je realita vyššieho veku. Iste, môžeme robiť nejakú prevenciu alebo opatrenia, keď už sa to deje.

My deti a naši starnúci rodičia

Ste zvyknutí na to, že vám vaši rodičia pomáhali či pomáhajú s vašimi vlastnými deťmi? Prípadne s financiami, bývaním, so zabezpečovaním bežného chodu domácnosti? Pominúc fakt, že sa pri takomto častom kontakte so starými rodičmi môžeme dostávať do názorových treníc, je to zrejme príjemné môcť sa spoľahnúť, že stará mama navarí večeru či ožehlí prádlo a starý otec vyzdvihne deti z družiny, kým visíme v popoludňajšej dopravnej špičke.

Alebo vám naopak chýbajú takíto starí rodičia? Pretože žijú 200km od vás, pretože nie sú ochotní vám pomáhať alebo pretože už proste nemajú na takúto pomoc kapacitu? Žijeme rôzne životy, rôzne alternatívy, to čo však zrejme ako deti svojich žijúcich rodičov budeme raz musieť riešiť, je ich staroba, resp. samotné starnutie.

V posledných týždňoch som akosi často narazila v médiách ne témy „sendvičových žien“ – teda žien, ktoré sami ešte majú pomerne malé deti a zároveň sa musia starať o svojich starnúcich rodičov. Tieto príspevky pojednávali o tom, že čo je príčinou toho javu, odkladané materstvo, zvyšujúci sa vek „dožitia“, k tomu zlý sociálny systém a takmer nemožnosť „nechať dôstojne postarať sa o svojho starkého“. Pretože súkromné opatrovateľské zariadenia sú nedosažiteľne drahé a tie štátne – škoda reči ...

Nuž, každý máme nejakú tú svoju realitu a tiež nejaké vnútorné zásady, presvedčenia o tom, ako by mali „dožiť“ naši rodičia  a ako na tom chceme, vieme byť účastní my sami. Keď tak sto rokov dozadu žili tri generácie v jednom dvore, toto asi témou nebolo, že kde skončí babka, či dedko. Bolo to – zrejme aj s možnými obtiažami na báze starý gazda – maldý gazda, nevesta – svokra – akosi prirodzené, že starých ľudí nevynášali nikam do poľa ...

Čo môžem vidieť na mojom starnúcom rodičovi

Jasné, že by každý z vás vedel vymenovať také tie základné. Starší ľudia sú pomalší, nevládzu toľko chodiť, robiť, majú všelijaké choroby, vráskavie im koža, zabúdajú ... to by bola zrejme taká veľmi všeobecná definícia.

Vo svojej podstate pravdivá. Ale poďme ju skúsiť rozmeniť na drobné. Pretože niektoré prejavy starnutia nás ako deti, ako pomerne mladých ľudí, môžu rozčuľovať. Niekedy môžeme nadobudnúť podozrenie, že nám to tí starkí robia naschvál. Ale nie. Tieto prejavy práve môžu signalizovať vážnejší problém.

Starší ľudia môžu byť podráždenejší, ak im narušíte ich pokoj a zabehané každodenné koľaje. Dokonca na vaše šantiace deti môžu „vyletieť“, pretože im z ich kriku „ide roztrhnúť hlavu“. Nemusí to byť nutne o vyžadovaní disciplíny z ich strany, ale proste ich naozaj bolí hlava a vedia, že sa tej bolesti len ťažko zbavia.

Objavia sa výpadky krátkodobej pamäte. Zabudnú, čo chceli kúpiť. Zabudnú, kde si dali okuliare. Zabudnú, či si vzali lieky alebo nie. Za normálnych okolností je zabúdanie fyziologický prejav normálneho starnutia. Za istých okolností však zabúdanie môže byť znakom začínajúcej demencie. Pri normálnom zabúdaní si o chvíľu človek spomenie, kam tie okuliare dal, prejavom začínajúcej demencie by mohlo byť, ak sú výpadky pamäte častejšie a človek danú vec nevie nájsť alebo si na danú skutočnosť nespomenie.

Starší ľudia môžu začať strácať záujem o svoje okolie, o koníčky, ktoré predtým mali. Váš doteraz aktívny senior zrazu častejšie posedáva, bez záujmu, nečíta, nesleduje TV, nepočúva hudbu, neozve sa priateľovi, nezaujíma sa o dianie v rodine ... Môže to byť skrátka výrazne iné, než na čo ste u tohto človeka boli po celý život zvyknutí. Niekedy si deti povedia, že im rodič zlenivel a že sa mu už nič nechce. Najmenej im pomáhať.

Tento stav však nemusí byť dôsledkom ubúdania fyzických a psychických síl, ale depresie. Tá sa môže rozvinúť pomerne rýchlo a medzi také základné, neprehliadnuteľné prejavy patrí:

  • Človek hovorí, že sa cíti depresívne, či nešťastne,
  • Vyzerá depresívne a často plače,
  • Má zmeny nálady, horšiu nálad ráno,
  • Hovorí menej a lebo pomalšie,
  • Človek má poruchy spánku, budí sa skoro ráno.

Toto môžu byť pre vás ako pre deti prvé signály, že niečo nie je úplne OK a že by ste sa na svojho rodiča mohli skúsiť pozrieť aj inými očami. Niekedy to nie je pohľad radostný – teda, ani nie tak pohľad, ako uvedomenie si a pripustenie reality a jej dôsledkov. Ale práve tento pohľad vám môže uľahčiť následné kroky a tým aj celé fungovanie s vašimi starkými.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Lolo napísané 01.07.2017 18:06

U nás v štáte je tradícia-že keď niekto napr.ktorý niekde pôsobil na dôležitom mieste, a zostarne/ked už chce mať pokoj/ po dlhých rokoch začne sa preho-dnocovať prečo to i ono pred x rokmi bolo asi zlé a čo sa zlé urobilo a kto za čo môže,a aj zavrhneme prinajhoršom aj svoju minulosť atď

V súčasnosti sa prehodnocuje práca štátnikov ktorý rozdeľovali

Československo.Aj ked to bolo x krat vysvetľované zo susednej krajiny-

že nie vždy sa dajú pravidla dodržať.

Veď už sa nemože braniť.

Pýtam sa čo tu je alebo bolo dobré,asi sám život ten je super

Rolleyes

Cyril napísané 02.11.2016 14:51

Myslím, že stárnem Sad Sad dôležito a účinne Cry Cry HELP :(

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.