ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
StarnutieChoroby vyššieho veku

Zmätenosť u starších ľudí

 Mária Kopčíková   20.02.2015   0

Stretli ste niekedy na ulici staršieho človeka, ktorý sa vás niečo pýtal, dosť popletene, tomu úmerne vyzeral, možno bol v decembri v papučiach na boso alebo sa pýtal aký je práve dátum či rok? Možno vám to došlo v tej chvíli, možno až neskôr. Tento človek mohol trpieť zmätenosťou a potreboval pomoc.

Zmätenosť sprevádza vyšší vek

Nie vždy a u každého staršieho človeka sa stavy zmätenosti objavia. Je to však častý sprievodný jav iných ochorení vo vyššom veku.

Akútna zmätenosť je dôsledkom kognitívnej poruchy – teda poruchy poznávania. Človek je odrazu dezorientovaný, nevie kde je, prípadne nevie kto je, nepoznáva blízke osoby, hovorí „z cesty“, je zjavne „mimo“, reaguje neprimerane, môže byť v rámci úzkosti prechodne aj agresívny.

Tieto stavy sú vždy vážne a vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Treba totiž zistiť príčinu, kvôli ktorej k zmätenosti došlo. I keby sa stav spontánne zlepšil, treba s takto zmäteným človekom ísť k lekárovi na vyšetrenie. U starších ľudí môže byť zmätenosť prejavom náhlej cievnej mozgovej príhody alebo začínajúceho zápalu pľúc, či zhoršenia jeho stavu demencie.  

Akútnu zmätenosť môže spôsobiť napr.:

 • hypoglykémia – nedostatočné zásobenie mozgu glukózou (objaví sa dezorganizované správanie, ak je v okolí prítomný iný človek, môže sa stať cieľom agresie),
 • hypoxia – nedostatok kyslíka (môže spôsobiť objavenia sa halucinácií a bludov, poruchy logického myslenia, stratu sebakritiky až agresívne správanie).
 • dehydratácia sa často prejavuje u starších ľudí, ktorí nepociťujú smäd. Po rehydratácii sa stav akútnej zmätenosti spravidla upraví. 
 • infekcia – kdekoľvek v organizme. U starších ľudí porucha vnímania môže prekryť akúkoľvek infekciu – teda napr. blízki si všimnú zmätenosť a riešia tento problém a nie infekciu. Zmätenosť sa uvádza ako častý prejav pri infekcii močových ciest.
 • cievna mozgová príhoda - sa môže prejaviť nepokojom až agresívnym správaním. Čím väčšia je lézia, tým väčšie riziko agresívneho správania.
 • epilepsia -  po záchvate pretrváva zmätenosť 15 – 30 minút.
 • po úraze hlavy  - starší ľudia sa často buchnú, udrú, prípadne padnú a udrú si hlavu. Objaviť sa môže otras mozgu alebo krvácanie do mozgu a postihnutý človek sa môže prejavovať zmätenosťou, dezorientáciou, či spavosťou.
 • fyzická bolesť - môže spôsobiť akútnu epizódu zmätenosti, napríklad zlomenina krčka stehennej kosti, čo je u starších ľudí veľmi bežná vec.  

Zmätenosť ako viac-menej chronický stav

Zmätenosť vo vyššom veku vyvolávajú aj iné faktory – proces starnutia mozgu, zhoršenie zraku a sluchu, znížená imunita voči akútnym ochoreniam, reakcie na lieky alebo nevhodné kombinácie liekov, to že človek zabudne lieky užiť. Na zmätenosti sa podpisuje i nedostatok nočného odpočinku, smútenie, premiestnenie starého človeka do neznámeho prostredia.

Zmätenosť môže byť príznakom demencie, či už demencie Alzheimerovho typu alebo vaskulárnej demencie. Zároveň u dementného človeka sa zmätenosť rozpoznáva pomerne ťažko.

U človeka s demenciou je typické zhoršenie celkových kognitívnych funkcií. Býva sprevádzané poruchami pozornosti, psychomotoriky a poruchami spánku - bdenia. Pozornosť môže chorému v niektorých prípadoch úplne znemožniť schopnosť komunikovať. Prestáva uvažovať s obvyklou jasnosťou, úvahy sú nesúvislé a pôsobia dezorganizovane - postihnutý nie je schopný udržať myšlienkový tok. Človek trpí poruchami vnímania a halucináciami – najmä zrakovými. Tí, čo opatrujú doma starších príbuzných majú neraz zážitok, že babička či dedko stoja pri okne a „s niekým sa zhovárajú“. Majú pocit, že pred domom niekto stojí – možno dávno mŕtvy manžel a komunikujú, akoby tam naozaj bol.

Dezorientovaní ľudia nevedia, aký je dátum, rok, často nevedia, kde sú. Aj keď ich opatrujú vlastné deti, môžu mať pocit, že sú v nemocnici – najmä ak ich z ich pôvodného bytu – domu príbuzní premiestnili do svojho bytu.

Ako reagovať na zmäteného staršieho človeka

Na to, aby sa stav akútnej zmätenosti dobre zvládol, je potrebné poznať jeho skutočnú príčinu. Ako sme už upozornili vyššie, vždy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Ako prvá pomoc v domácom prostredí je vhodné:

 • Pokúsiť sa upokojiť zmäteného človeka, pomôcť mu nájsť orientáciu v čase a priestore („Vidíte babi, to som ja, vaša vnučka. Tu je moja fotka a toto som ja. Poďte, odvediem vás do vašej izby.“).
 • Uznať mu jeho fakty –napr. ak neustále dookola opakuje, že „pán vedúci, ako sa dostanem domov?“ netreba mu opakovať, že veď doma je. Treba ho zobrať za ruku a ako pán vedúci povedať „poďte, ja vám ukážem cestu“ – a odviesť ho do jeho izby (a zvážiť kontaktovanie lekára).
 • Zvážiť pitný režim a podávanie liekov – doplniť tekutiny a overiť, kedy si starý človek vzal či nevzal svoje lieky.
 • Prostredie - tichá, vhodne osvetlená izba, dobre viditeľné hodiny a kalendár, málo ľudí okolo – to všetko pomáha k upokojeniu zmäteného človeka.
 • V prípade úzkosti zo zmätenia treba ubezpečovať, že zmätenosť je prechodná a spolu budete tento stav riešiť.
 • Ak je zmätený človek aj agresívny, treba byť nadmieru opatrný. Napr. človek s  hypoglykémiou nedokáže upriamiť pozornosť na vás a je mimo verbálneho kontaktu. Pokusy zabrániť útoku, napr. zadržať končatiny, ak nimi mláti a kope okolo seba, provokuje ešte agresívnejšie reakcie. Agresívne správanie nie je okolie v tomto prípade schopné zvládnuť rozhovorom.
 • Agitovanosť – teda blúdenie, chodenie, nespavosť môže byť potlačená aj analgetikami (ak má človek bolesti) alebo sedatívami.

Spracované s použitím: alzheimer.sk, solen.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.