Príčiny inkontinencie v seniorskom veku | Choroby vyššieho veku | Starnutie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
StarnutieChoroby vyššieho veku

Príčiny inkontinencie v seniorskom veku

 Mária Kopčíková   12.06.2015   0

To, že vek nad 65 rokov nesie so sebou isté zdravotné obmedzenia, sme už zmieňovali. Môžu to byť problémy s počínajúcou demenciou alebo oslabovaním výkonnosti.

Pridružiť sa môžu problémy so srdiečkom a veľmi časté sú tiež urologické problémy. Možno to častejšie vnímame a počúvame v spojitosti so staršími mužmi, ale problém s únikom moču sa týka i žien.

Zdroj: istockphoto.com

 

Čo má na starosti močový mechúr

Úlohou obličiek je filtrovať nepotrebné látky z krvi a odosielať ich do močového mechúra, ktorý sa dokáže roztiahnuť a udržať objem až 500 ml. Keď je mechúr naplnený do polovice, nervy odošlú do mozgu signál, že je čas vymočiť sa a moč postúpi nadol cez močovú trubicu, ktorú zachovávajú uzavretú zvierače panvového dna.

Keď je močový mechúr plný, vnútorný zvierač panvového dna sa otvorí, vonkajší zvierač panvového dna však možno pomocou vôle držať uzavretý a zachovať si tak kontrolu nad močením. Úlohou svalov panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a okolo močovej trubice, je udržiavať ich správne fungovanie. Každá štvrtá žena a každý ôsmy muž sa s narušením tohto procesu má šancu stretnúť.

Príčiny inkontinencie vo vyššom veku

Môžu byť rôzne a následne sa aj riešia rôznymi spôsobmi:

 • oslabené svaly panvového dna - svaly vekom postupne ochabujú a keď stratia pružnosť, k úniku moču môže dôjsť aj pri bežných činnostiach, ako je napríklad kašľanie.
 • človek stratil pohyblivosť – čo mu zabráni včas reagovať na signál, že mechúr je preplnený a treba ho vyprázdniť.
 • človek trpí psychickou chorobou – nedokáže  rozpoznať potrebu močiť či vyprázdniť sa alebo pre svoju chorobu nedokáže reagovať na tieto signály. Výrazný problém je to najmä v prípadoch Alzheimerovej choroby, Parkinsona, sklerózy multiplex.
 • infekcie močových ciest – môžu viesť k precitlivenosti močového mechúra. Medzi príznaky tohto stavu môžu patriť naliehavé nutkanie na močenie, časté vyprázdňovanie močového mechúra cez deň aj v noci a neschopnosť dosiahnuť toaletu včas.
Zdroj: isifa.com


 • užívanie liekov predpísaných na inú chorobu – ak človek v poslednom čase začal užívať nový liek alebo prešiel zo starého lieku na nový a súčasne stratil kontrolu nad močom, treba preveriť, či to nemôže byť dôsledok novej medikácie.
 • jedná sa o ženu po menopauze - zníženie množstva estrogénu po menopauze ovplyvňuje najmä brušné svaly. Následkom toho sa močový mechúr posunie a svaly okolo močových ciest sú menej účinné.
 • človek má nadváhu - na brušné a panvové svaly sa vyvíja nadmerný tlak, čo môže viesť k únikom moču.
 • jedná sa o fajčiara/fajčiarku - nepriamou príčinou únikov môže byť u nich kašľanie. Ďalšou príčinou je  zvýšené riziko chorôb obehového systému a následného predpísania močopudných liekov, ktoré tiež zvyšujú pravdepodobnosť úniku.
 • opuchnutá prostata a jej operácie u mužov – pomerne častým jeu mužov vo vyššom veku nepretržité odkvapkávanie. Často je spôsobené napuchnutou prostatou, ktorá bráni prechodu moču pri močení. Následkom toho sa močový mechúr úplne nevyprázdni. Operácia prostaty môže spôsobiť dočasné oslabenie svalov, vedúce k stresovej močovej inkontinencii – únikom moču pri smiechu, kašľaní či vykonávaní určitých fyzických činností.

Čo môžete urobiť v starostlivosti o blízkeho, ktorý trpí inkontinenciou

Starostlivosť v tomto prípade závisí od miery pohyblivosti a od duševného stavu človeka. Niekedy sa jedná o staršieho človeka v pomerne dobrej kondícii, mentálne ok, len proste tá prostata už nedrží to, čo by mala. Môžete však aj riešiť ležiaceho, dementného príbuzného, ktorý je úplne závislý od inkontinenčných pomôcok.

Zdroj: isifa.com

 

Vždy je dobré riešiť konkrétnu situáciu, podľa nej vyberať vhodné pomôcky, či informovať a usmerňovať človeka s inkontinenciou. Nie všetky pomôcky sú rovnaké a sú isté „funkcionality“, ktoré by bolo dobre mať napozerané a vyskúšané. Dokážu vám hodne uľahčiť život – vám priamo a samozrejme aj inkontinentnému človeku.

Keď sme sa pred 20 rokmi starali v domácom prostredí o ležiacu a dementnú starú mamu, ktorú sme kŕmili i prebaľovali, v rámci inkontinenčných pomôcok sme mali k dispozícii podložky a plienky – niečo ako veľké pampersky.

V dnešnej dobe je toho samozrejme na trhu viacej, ale v zásade sú to tieto typy pomôcok:

 • vložky pre ženy
 • vložky pre mužov
 • vložné plienky s fixačnými nohavičkami
 • plienkové nohavičky
 • podložky pod ležiacich pacientov

Aké pomôcke pre seniorov s inkontinenciou vybrať?

V zásade sa odporúča, aby pri riešiteľných príčinách úniku moču – infekcie, nádor močového mechúra ...sa riešila táto primárna príčina a nevyužívali sa hneď zmienené pomôcky. Ide aj o akési emocionálne vysporiadanie sa dotyčného s potrebou pomôcky využívať – ono usmiate dámy v zrelom veku z reklamy, ktorá hovorí o tom, že aké super je to s inkontinenčnou vložkou, nie sú veľmi v realite bežné.  Predsa len to chvíľu trvá, s realitou, ktorú prináša onen zrelý vek, sa vysporiadať.

Spracované s použitím: inkontinencia.sk, inkoforum.sk, tena.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?