Je váš rodič na pokraji demencie?

Mária Kopčíková 2

Dement. Pomerne často používané slovko medzi mladými ľuďmi na označenie niekoho, kto podľa nich „nie je úplne kompletný“. Kto robí „hovadiny“. Koho správanie sa im nepáči, kritizujú ho.

shutterstock

Aj starnúci rodičia sa môžu niekedy správať neprístojne, robiť veci, ktoré nedávajú zmysel, ktoré sú proti „logike“ alebo „proti dobrým mravom“. Môže to súvisieť s rozvíjajúcou sa demenciou. Tá niekedy začína veľmi pomaly a plíživo a málokoho v rodine blízkych príbuzných napadne, že je to práve ona – demencia.

A čo je to vlastne demencia?

Demencia je závažná duševná choroba, ktorá vzniká následkom ochorenia mozgu. Najskôr u človeka s rozvíjajúcou sa demenciou môžeme zaznamenať  úbytok duševných funkcií — ako myslenie, pamäť, pozornosť a uvažovanie.  Zhoršovanie týchto funkcii je natoľko závažné, že negatívne ovplyvňuje každodennú činnosť daného človeka.  

U človeka so začínajúcou demenciou si môžete všimnúť, že má problém logicky myslieť. Má ťažkosti pri vyjadrovaní, nevie nájsť vhodné slová. Objavuje sa problém s pamäťou, najmä krátkodobou. Medzery v pamäti však môže prekrývať tzv. konfabuláciami, vymyslenými historkami. Neukončuje vety a nenachádza vhodné pomenovania pre ľudí a veci.

Človek môže občas nespoznať niekoho zo svojich blízkych, susedov (napr. sa nepozdraví susede, s ktorou dovtedy bežne komunikoval). Môže skrývať veci na nepatričné miesta, topánky pod vankúš, rožok do šuplíka s ponožkami …). Postihnutý človek môže tiež nereagovať na svoje meno, zhovárať sa so svojim obrazom v zrkadle, hovoriť na niekoho z okna, o kom si myslí, že je to niekto koho pozná – pritom je to úplne neznámy človek.

Ak sa takýto stav nerieši už v začiatku, môže sa rapídne zhoršovať. Z mozgu sa zlikvidujú aj tie spoje, ktoré viedli k tým najbežnejším sebaobslužným úkonom – najesť sa, obliecť, oholiť, vyprázdniť sa na tom správnom mieste.

Tieto prvé príznaky by mohli byť signálom pre deti, že s ich rodičmi sa niečo deje. Vtedy je nutné vyhľadať liečbu a pokúsiť sa – aspoň čiastočne – oddialiť prepuknutie ochorenia v plnom rozsahu

Typy demencií vo vyššom veku

Podľa príčiny vzniku môžeme demencie rozdeliť na:

  • primárne degeneratívne demencie – Alzheimerova (senilná a presenilná) demencia – asi 50% všetkých demencií, Parkinsonova choroba, Pickova choroba, Huntingtonova choroba,
  • Vaskulárne (cievne) demencie – vznikajú po infarktových stavoch, nedokrvení mozgu, po zákrokoch spojených s narkózou,
  • zmiešané demencie
  • sekundárne demencie – metabolicko-toxická (napr. alkoholická), pri ochorení CNS (nádory, úrazy hlavy), demencia pri depresii, demencia podmienená podvýživou alebo poruchami žliaz s vnútorným vylučovaním (endokrinného systému).

Najčastejšie sa v seniorskom veku objavujú Alzheimerova a vaskulárna demencia.

Podobajú sa na seba v prejavoch, príznakoch, no vaskulárnu demenciu odlišuje skokovitý priebeh s možnými zlepšeniami stavu a zhoršeniami. Okrem psychických funkcii (pamäť, pozornosť, úsudok, rozmýšľanie) sú pri vaskulárnej demencii postihnuté aj iné funkcie mozgu – objavia sa napr. poruchy reči, hybnosti končatín, ťažkosti s prehĺtaním, s chôdzou či stabilitou.

Pri vaskulárnej demencii nedochádza k poškodeniu nervových štruktúr mozgu (ako pri Alzheimerovi), nervový systém je poškodený druhotne následkom porúch prekrvenia. Podstatou vzniku je totiž infarkt, tj. upchatie drobných či väčších mozgových ciev.

Liečba a prognóza demencie

Pri vaskulárnych demenciách sa lieči cievne ochorenie mozgu a významnú časť liečby tvorí prevencia ďalších mozgových príhod.

Možnosť vyliečenia Alzheimerovej choroby ešte dnes nie je, sú však k dispozícii lieky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky a zlepšujú kvalitu života postihnutých. Okrem liečby liekmi je veľmi dôležitá aktivizácia chorého.

Čím skôr sa choroba rozpozná, čím skôr sa zaháji liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie jej priebehu.

Spracované s použitím: maskaran.com, ineurolog.sk, solen.sk, vpl.sk, alzheimer.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Manželka bola 3 krát za sebou v celkovej narkóze – nakoľko operácia č.1 bola infikovaná neodborným zásahom chirurga -ponechal v rane drôtik -ranabola plná hnisu .2.operácia tak isto neuspešná.Až po 3,operácii sa rana zacelila.Pred tým zdravá žena dostala demenciu.Chcem podať trestné oznámenie na chirurga v novozámockej nemocnici.

  2. Precital som si príspevok.

    Strasne, a ze vraj lekari.

    Za odflaknutu robotu a ublizenie na zdravi by mali pykat.

    Ako to dopadlo ?

Pridaj komentár