ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Rodinka
inzercia

29.07.2015verzia pre tlač


5 najčastejších letných problémov, ktoré potrápia seniorov

Autor: Mária Kopčíková

Problémy so srdiečkom, dýchavičnosťou či opuchnutými nohami. S tým sa počas teplých letných mesiacov musí vysporiadať mnoho ľudí, značný počet z nich tvoria starší ľudia. Ich organizmus predsa len horšie zvláda rôzne zmeny, výkyvy počasia i všelijaké iné letné nástrahy.

Zdroj: istockphoto.com

 

Náhle zmeny počasia

Najmä príliš horúce počasie prináša zdravotné problémy, a to najmä pokiaľ ide o citlivých ľudí. Vysoké vonkajšie teploty spôsobujú zvýšenú stratu tekutín. Starší ľudia môžu mať problém kvôli tomu, že sa sami nedokážu dostať k tekutinám, ale i preto, že jednoducho nemajú pocit smädu.

Ak dostatočne nepijú, môže im klesať tlak, môže dôjsť k dehydratácii či kolapsu. Je preto fajn, ak si starší ľudia zvyknú nosiť so sebou pohár vody, pokojne aj po byte. Prípadne majú v každej izbe pohár vody postavený, aby im to vizuálne pomohlo si uvedomiť, že sa majú napiť. Vhodná je čistá voda, voda s citrónom alebo chladený čaj.

V tých veľmi teplých dňoch je vhodné, ak sa medzi 11:00 – 16:00 nepohybujú vonku na slnku. A pokiaľ vôbec von idú, mali by nosiť nejaký klobúk, šiltovku.

Zle pôsobí i prechod z chladnejších, prípadne klimatizovaných priestorov von, do veľmi teplého vzduchu. Starší organizmus nereaguje pohotovo a horšie sa s teplotnými zmenami vyrovnáva.

Hubovité infekcie kože – plesne na nohách

Hoci patria k najbežnejším ochoreniam, boriť sa s nimi nie je veru nič príjemné. Seniori, ľudia s diabetom, ľudia s prekrvenia dolných končatín patria k rizikovým skupinám.

Zdroj: istockphoto.com

 

Mykózu nôh väčšinou spôsobujú dermatofyty, teda hubovité mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú na vrchnej časti pokožky. Riziko nákazy sa zvyšuje, ak je koža na nohách zhrubnutá, či veľmi mäkká, pretože sa v nej mikroorganizmy ľahšie usídlia.

Mykóza nôh sa objavuje často medzi prstami a sprevádza ju predovšetkým svrbenie, pálenie, začervenanie, biele opuchnuté miesta a šupinky odumretej kože.

Pot, nevetraná nepriedušná obuv, zlá hygiena - to všetko je živnou pôdou na vznik plesní. U starších ľudí, najmä u tých, ktorí žijú sami – teda nie sú pod trvalým, či častým „dozorom“ svojich detí, sa práve kvôli nižšej hygiene, či nevhodnej voľbe ponožiek či topánok, môže toto ochorenie rozšíriť. Ak sa včas nezačne liečiť, môže sa rozšírič na celé chodidlá.

Ak teda môžete, dozrite, aby si vaši starí rodičia menili ponožky denne, niekedy i viac razy a po umytí nôh si ich poriadne vysušili i medzi prstami.

Nevhodná strava a potraviny „po záruke“

Starší ľudia niekedy v snahe ušetriť kúpia potraviny „akciové“, zľavnené, ktoré sú často na hranici trvanlivosti. Potom ich niekoľko dní skladujú kade tade, často nie v chladničke a problém so zažívaní nemusí dať na seba dlho čakať ....

Zdroj: istockphoto.com

 

Tiež na trhoch by mali byť ľudia opatrní a kupovať len naozaj čerstvé ovocie a zeleninu. Pred jedlom však všetko treba poriadne umyť.
Starší ľudia niekedy neodhadnú to, čo by mali v danom čase konzumovať, či už nie je dobrý výber jedla alebo jeho množstvo. Mali by konzumovať len ľahké jedlá, v horúčavách ťažké a mastné jedlá vôbec nie sú vhodné.

Odporučte svojim starouškom (alebo im rovno pripravte) ľahké šaláty, jedlá z rýb či kvalitnej hydiny. Do šalátov namiesto majonézy pridajte len obyčajnú zálievku alebo dressing z olivového oleja.

Olovené nohy

S vekom pribúdajú i problémy s opuchmi nôh. Najmä ak dlho človek sedí. Keďže hovoríme o tom, že leto a vysoké teploty môžu byť pre starších ľudí zaťažujúce a nemali by príliš chodiť von, keď je horúco, musíme i dodať, že hýbať by sa mali. Aj doma. Ak len dlho sedia (nielen doma, i pri cestovaní v aute), v nohách sa vplyvom gravitácie hromadí krv. Keď sa človek nehýbe, srdce pomalšie pumpuje krv späť do tela.

Preto je dôležité v pravidelných intervaloch sa prejsť, urobiť pár cvikov. Ak ste na cestách, tak povzbuďte vášho seniora, aby išiel napr. na toaletu, i keď sa mu nechce, obíďte s ním reštauráciu či pumpu, na ktorej ste zastavili.

Opuchy na nohách podporuje i nevhodná obuv. Chodidlo si hľadá príjemnejšiu polohu a človek došľapuje nevhodným spôsobom. Telo používa iné svaly než by malo a obehový systém nefunguje správne. Preto začne noha opúchať. Pri výbere topánok by ste mali voliť topánky so širokou špičkou.

Zdroj: istockphoto.com

 

Bez kontaktu s okolím a rodinou

V lete sa isté zabehané stereotypy rodiny menia. Deti chodia do táborov, celé rodiny na dovolenky, niekedy sa rodinka doma nestrene kompletná niekoľko týždňov ... Ak do nej patrí i senior, môže sa stať, že napriek dňom voľna má na neho rodina ešte menej času než počas školského roka ... Niektorých to môže veľmi stresovať, pretože sa prosto boja.

Ak odchádzate na dovolenku, zabezpečte, že vášho seniora niekto občas skontroluje. Dohodnite sa s niekým – so susedmi, inými príbuznými, že sa na nich váš starý rodič v prípade potreby môže obrátiť.

Horúčavy v kombinácii s dehydratáciou môžu spôsobovať bolesti hlavy, dezorientáciu, nevoľnosť, mdloby. Je preto dôležité, aby starí ľudia mali pre prípad potreby kontakt na nejaké zodpovedné osoby.

Zároveň so svojimi starými rodičmi hovorte o tom, ako by si v prípade potreby mali zavolať pomoc. Nechajte na viditeľnom mieste veľkým písmom poznačené telefónne čísla a mená. Naučte ich, že mobil si majú so sebou brať i na WC. Je vhodné, ak im zabezpečíte mobil, ktorý je určený pre starších ľudí a svojimi funkciami je na to prispôsobený – má mohutné klávesy a veľký, dobre podsvietený displej.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia