ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
SprávySprávy

Zdravotné sestry sa nemôžu popri pacientovi stať rukojemníkom lekárskych odborárov

 TS   04.11.2011   0

Argumentáciu lekárskych odborárov proti zvyšovaniu miezd zdravotných sestier a pôrodníckych asistentiek, ktorú predložili v medzirezortnom pripomienkovom konaní k zákonu o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, považuje predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliama Novotný za nekolegiálnu a politickú. „Lekárski odborári dostali na viacerých stretnutiach prísľub riešenia aj ich mzdovej otázky. Napriek tomu, že v tejto otázke s nimi súhlasíme, podmienili jej doriešenie splnením ďalších podmienok,“ upozorňuje V. Novotný.

Práve preto nepovažuje V. Novotný za férové zo strany lekárov kritizovať úpravu miezd zdravotných sestier. „Prečo by sa okrem pacienta mali stať rukojemníkom politickej agendy lekárskych odborárov ešte aj zdravotné sestry? Som presvedčený, že v tomto prípade lekárski odborári prestrelili a v nemocniciach je veľa lekárov, ktorí úpravu miezd k aprílu 2012 svojim kolegyniam a kolegom z radov sestier a pôrodníckych asistentiek dopraje,“ dodáva sa V. Novotný.  Návrhom  zákona, ktorý zvýši mzdy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na úroveň od 640 Eur do 928 Eur by sa preto mal podľa V. Novotného parlament bezpodmienečne zaoberať ešte do konca tohto roka.

2. novembra, sa skončilo pripomienkové konanie k  vládnemu návrhu Zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Poslanci NR SR Viliam Novotný a Peter Markovič sú presvedčení, že vláda stihne budúci týždeň schváliť návrh zákona a predložiť ho do 11. 11. do NR SR, tak aby sa nim NR SR mohla zaoberať už na decembrovej schôdzi.

Poslanci vnímajú dnešný apel  SKSaPA na vládu a parlament, v ktorom vyzvali k schváleniu návrhu aj napriek negatívnemu postoju lekárskych odborárov, ako oprávnený. „Naozaj po pol roka trvajúcich rokovaniach sa podarilo pripraviť vyvážený návrh zákona, ktorý má podporu aj orgánov komory. Bola by veľká škoda takúto príležitosť na zlepšenie odmeňovania sestier vynechať,“ dodáva P. Markovič.

Poslanci uisťujú zástupcov petičného výboru, SKSaPA ako aj všetky sestry a pôrodné asistentky, že urobia všetko preto, aby sa zákon stihol prerokovať a schváliť ešte v tomto skrátenom funkčnom období. Ako dodáva V. Novotný, podobne ako doteraz poslanci aktívne vstupovali do rokovaní o príprave návrhu zákona, aj teraz po skončení pripomienkového konania budú rokovať s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR o jeho ďalšom legislatívnom postupe.

Návrh zákona vznikol ako reakcia na požiadavku petície sestier a pôrodných asistentiek, ktorú NR SR prerokovala v júni. Petíciou sa zaoberala aj vláda SR a prijala v júni uznesenie, v ktorom uložila MZ SR a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR riešiť minimálne mzdové nároky sestier. „Oceňujem najmä to, že zdravotné sestry nešli cestou vydierania pacientom, ale rokovali,“ dodáva V. Novotný.

Podľa neho po rozbehnutí všetkých reformných opatrení obsiahnutých v nedávno schválených zákonoch (zákon o lieku, zákon o rozsahu a  transformácia nemocníc) vzniká v budúcnosti priestor na zvyšovanie miezd zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. „Ide o jednu z najťažších profesií, ako fyzicky tak samozrejme aj psychicky. O to viac si cením konštruktívny prístup, ako aj to, že naši partneri v SKSaPA chápu potrebu zrealizovať reformné opatrenia ako predpoklad ďalšieho zvyšovania miezd,“ upresňuje V. Novotný.

Návrh Zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek vznikol na základe náročných rokovaní medzi MZ SR, MPSVaR a SKSaPA. Konsenzuálny návrh upravuje minimálne mzdové nároky sestier a pôrodných asistentiek v zdravotníckych zariadeniach a  v zariadeniach  sociálnej starostlivosti v závislosti od dĺžky ošetrovateľskej praxe a  v závislosti od vykonávania špecializovaných, certifikovaných a riadiacich činnosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.