Vyšibali si vaše deti čokoládové zajace? A naozaj im ich dovolíte zjesť? | Správy | Správy | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
SprávySprávy

Vyšibali si vaše deti čokoládové zajace? A naozaj im ich dovolíte zjesť?

 Mária Kopčíková   29.03.2016   0

Už roky bojujem s tým, aby moje deti na Vianoce či Veľkú noc nedostali nechutných Mikulášov, či zajace. Tento rok sa mi to konečne podarilo, aj vďaka tomu, že tento druh zvykov, chodiť na Veľkú noc „šibať“, sa v našej rodine nejako neujal.

Zdroj: ingimage.com

 

Pre prípadných okoloidúcich šibačov sme doma mali pripravené niečo iné, na pohostenie, i na „výslužku“.

Foodwatch odhalil v čokoládových zajacoch rakovinotvorné oleje

Spotrebiteľská organizácia Foodwatch zistila, že v 8 z 20 testovaných čokoládových zajacoch sa nachádzali rakovinotvorné aromatické minerálne oleje (MOAH). Tie sa originál získavajú z ropy. Testované boli rôzne značky a medzi podozrivými zajačikmi našli výskumníci aj značkové produkty Lindt či Favorina.

Týmto olejom sa dávajú na vrub rakovinotvorné i mutagénne účinky.

Ďalším problémom sú nasýtené minerálne oleje (MOSH). Tie sa hromadia v ľudskom tele a môžu poškodiť jednotlivé orgány. Aktuálne neexistuje nijaká norma, povolená hranica, preto pri teste na prítomnosť týchto olejov v čokoládových zajačikoch platilo pravidlo „čím menej, tým lepšie“.

Ako sa čokoládové zajace môžu kontaminovať?

Rôznymi cestami - cez jutové vrecia, v ktorých sa prepravujú kakaové bôby, zdrojom môžu byť oleje používané vo výrobe alebo výfukové plyny z dopravy a priemyslu, prípadne aj tlačiarenské farby na recyklovaných obaloch, ktoré sa používajú na skladovanie.

Zdroj: foodwatch

 

Rakovinotvorné oleje nemajú v potravinách čo hľadať. Na to Foodwatch upozorňuje už dávno a snaží sa tlačiť na Európsku komisiu, aby stanovila limity pre obsah minerálnych olejov v potravinách. V prípade MOAH presadzuje zaviesť nulovú toleranciu. Odporúča tiež, aby potraviny balené v papierových obaloch boli následne umiestnené do ďalších ochranných obalov, aby sa zabránilo možnej kontaminácií z vyššie uvedených zdrojov.

Ako v teste dopadli čokoládové zajačiky dostupné aj v našich obchodoch?

Test sa realizoval v Nemecku, preto testované boli aj produkty, ktoré v našich obchodných reťazcoch nenájdete. Celé testovanie nájdete tu.

Zároveň ale treba mať na pamäti , čo všetko zase u nás nájdete a testované nebolo ....

Zdroj: foodwatch
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?