ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

10.09.2014verzia pre tlač


Raná starostlivosť – pomoc pre deti s postihnutím

Autor: redakcia

A to hneď viacnásobným. Štatistiky hovoria, že 2 – 2,5% detí z našej detskej populácie má viacnásobné postihnutie. Raná starostlivosť, označovaná tiež ako včasná intervencia, znamená komplexné služby zamerané na podporu rodín s deťmi do 7 rokov, ktoré majú zdravotné postihnutie, alebo sú ohrozené vo vývine.

Čo je raná starostlivosť?

Zásadnú úlohu vo vývine dieťaťa zohrávajú prvé tri roky jeho života. Aj u dieťatka s postihnutím sú kompenzačné možnosti mozgu tak veľké, že mu umožňujú rozvinúť náhradné mechanizmy aj tej oblasti, kde sa hendikep prejavil. Ak sa toto obdobie zanedbá, možnosti vývinu dieťaťa sa môžu v určitých oblastiach úplne uzavrieť či výrazne znížiť.

Preto je veľmi dôležité v rámci ranej starostlivosti predchádzať postihnutiam a eliminovať či znižovať ich dôsledky.

Služby ranej starostlivosti poskytuje na jednej strane štát – patrí sem od poradenstva až po rehabilitáciu dieťaťa veľa zložiek.

Na druhej strane sú tu však rodičovské organizácie, ktoré ich vlastná skúsenosť priviedla k šíreniu posolstva o ranej starostlivosti.

Aktivisti z ranej starostlivosti upozorňujú

na opomínanú a často veľmi náročnú problematiku rodín s deťmi raného veku zo závažným zdravotným znevýhodnením. Súčasne oceňujú úsilie rodičov, ktorí bez adekvátnej podpory spoločnosti obdivuhodne zvládajú náročné životné situácie a s veľkou láskou sa starajú o svoje deti.

V našej praxi narážajú na množstvo problémov, s ktorými sa tieto rodiny vyrovnávajú. Na rozdiel od okolitých štátov – podľa aktivistov - na Slovensku doposiaľ chýba adekvátna podpora rodín, a to od narodenia dieťaťa a oznámenia závažných diagnóz, až po jeho zaškolenie vo vhodnom zariadení. 

Považujú za potrebné oboznámiť odbornú i širšiu verejnosť o situácii rodín a vytvárať priestor pre vlastné vyjadrenie rodičov. Priestor, v ktorom sa nestretnú iba s ľútosťou a charitou, ale aj s citlivým záujmom o vlastné prežívanie skutočnosti a s rešpektom k hodnotám, ktoré tieto rodiny pre spoločnosť prinášajú. Spolupracujú so skupinou rodičov, ktorí môžu a chcú svojou aktivitou pomôcť mnohým ďalším rodinám na Slovensku.

O ich činnosti sa viac dozviete aj z tohto videa:

Ako podporiť aktivistov z ranej starostlivosti?

Môžete tak urobiť:

  • finančne na číslo účtu 0522536654/0900,
  • šírením a zdieľaním videa,
  • navštívením výstavy Trochu iný príbeh, a to do 26. 9. 2014 v K.Gallery na Ventúrskej ulici v Bratislave.

Viacej informácií nájdete na www.ranastarostlivost.sk.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia