ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
SprávySprávy

O nástrahách internetu - pre deti, mládež a rodičov

 eSlovensko.sk, MikSa   18.10.2009   1

foto:ovce.sk

Vzdelávací projekt o nástrahách internetu a nových komunikačných technológií pre deti a mládež OVCE.sk prináša nový slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež.

Jeho prvé štyri časti, ktoré mali premiéru 8. októbra 2009 sa citlivou formou venujú hrozbám ako je pedofília, grooming (vytváranie dôverného vzťahu dospelého s dieťaťom za účelom neskoršieho sexuálneho zneužitia), zverejňovanie a zneužívanie osobných údajov a fotografií na internete, rasizmus a xenofóbia, či otázka pravdivosti informácií uverejnených na internete.

V roku 2010 sa plánuje premiéra ďalších 8 pokračovaní seriálu. Spolu s rozprávkami vzniká aj rovnomenný internetový portál s množstvom poučného a zábavného obsahu pre najmenších OVCE.sk.

Pre nižšiu vekovú kategóriu detí má seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo jej nevhodného správania na internete, dospelých divákov majú rozprávky poučiť i pobaviť.

Rozprávky majú klasickú podobu príbehu boja dobra a zla so záverečným ponaučením. Využívajú archetypové postavy (múdry bača, naivný Jano, nevinné ovečky, zlý vlk a podobne).

Zároveň odzrkadľujú súčasnú kultúru detí a mládeže a ich životný štýl.

Rozprávky režíroval popredný slovenský animátor Jaroslav Baran, autorom scenára je Miroslav Drobný. Hlasy postavičiek v slovenčine nahral herec Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a v rómčine Patrik Vrbovský. Dostupné sú i verzie pretlmočené do posunkového jazyka či doplnené anglickými titulkami.

„Projekt OVCE.sk je súčasťou projektu Zodpovedne.sk, ktorého cieľom je šírenie osvety o rizikách internetu a nových technológií. Prostredníctvom príbehov zo sveta zvierat sme sa snažili deti zábavnou formou upozorniť na nástrahy virtuálneho sveta,“ hovorí Miroslav Drobný, prezident eSlovensko, o.z.

Detský portál OVCE.sk prináša okrem rozprávok aj rôzne hry, komiksy, maľovanky, tapety (obrázkové pozadia do počítača) či plagáty s motívmi oviec a baranov.

Jedným z partnerov projektu Zodpovedne.sk, v rámci ktorého portál OVCE.sk vznikol, je spoločnosť T-Mobile Slovensko. Šéfka korporátnej komunikácie spoločnosti Denisa Šulcová hovorí: „Internet a mobilná komunikácia je dnes bežnou súčasťou života detí. Ich bezpečnosť vo virtuálnom svete je pre nás prioritou a aj preto sme sa rozhodli pre partnerstvo s eSlovensko.Prísľub ochrany detí v tejto oblasti napĺňame konkrétnymi krokmi - pripravujeme viaceré nástroje, ktoré umožnia rodičom mať úplnú kontrolu nad tým, aké stránky ich deti navštevujú a na aké sa naopak nedostanú.“


Čo Vás a Vaše dieťa môže ohrozovať alebo poznáte tieto anglické výrazy?

CYBERBULLYING - „kyberšikana“, je šikanovanie pomocou nových informačných a komunikačných technológií (t.j. najmä cez internet a mobilné telefóny). Príkladmi môžu byť anonymné vášnivé alebo nenávistné e-maily, obťažovanie prostredníctvom textových správ.

CYBERSTALKING  - „online prenasledovanie“, označuje sa tým zneužívanie online komunikácie k ponuke nepožadovaných služieb alebo vecí, virtuálne prenasledovanie, obťažovanie a zastrašovanie cez internet. Obete tohto chovania sú potom prenasledované a obťažované v četovacích miestnostiach, je im úmyselne ubližované napríklad zasielaním vírusov, atď.

FLAMING -  zverejňovanie urážlivých správ, hrubé alebo cholerické správanie počas rozhovoru, chatovania, prípadne v diskusných internetových fórach.

GROOMING - vytváranie detskej identity dospelými na najrôznejšie, väčšinou nebezpečné (pedofilné), účely, navádzanie v snahe prilákať alebo vychovať si budúcu obeť.

HAPPY SLAPPING - „srandovné zauchá“, druh šikanovania, spočívá v natočení útoku na nič netušiacu obeť a následné rozosielanie záznamu ďalším ľuďom pomocou mobilu alebo internetu za účelom zosmiešnenia obete, ide o trestný čin.

HATE SPEECH -  „nenávistný prejav“.

MALWARE – škodlivý, zhubný program, všeobecné označenie škodlivého softvéru. Patria sem napríklad vírusy, trójske kone, spyware a adware.

PHISHING - týmto slovom sa označujú podvodné e-maily, ktoré sú rozosielané na veľký počet adries. Na prvý pohľad vyzerá táto pošta ako napríklad informácie z banky. Príjemca je pod nátlakom hrozby nútený vyplniť osobné údaje (čísla účtu, kódy k internetovému bankovníctvu, pin pre platbu). Tieto údaje sú potom zneužívané.

Partnermi projektu OVCE.sk sú Ministerstvo vnútra SR, Slovenský výbor pre UNICEF, spoločnosť T-Mobile Slovensko, a. s. a spoločnosť SK-NIC, a.s. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Kat napísané 19.10.2009 13:18

Paci sa mi to. Myslim, ze je dobre, ze sa vytvoril takyto projekt, sama som sa uz zamyslala nad tym, ako synovi vysvetlim podobne nastrahy sucasneho sveta ked bude starsi. Sama nie som odbornik na vypoctovu techniku a pod.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?