ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

30.11.2016verzia pre tlač


Dosiahnuté kompromisy pri regulácii jaslí a opatrovateliek

Autor: Diana Migaľová Baschierová

Dosiahnuté kompromisy pri regulácii jaslí a opatrovateliek detí, pomôžu opatrovateľom i rodičom. Stále je však čo zlepšovať.

Parlament na aktuálnej schôdzi rokuje aj o novele zákona o sociálnych službách, ktorú schválila vláda 21. septembra 2016. Novela prichádza s výraznou reguláciou detských jaslí ako aj výkonu práce opatrovateľa detí do troch rokov.

ingimage

 

Slovak Business Agency (SBA) sa prostredníctvom svojho analytického odboru Centrum lepšej regulácie (CLR) ešte v štádiu prípravy zapojila do pripomienkovania tohto materiálu a vzniesla voči nemu niekoľko zásadných pripomienok. 

Výsledkom rokovania so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je niekoľko kompromisov, vďaka ktorým sa nová úprava zjemnila a odstránili sa nedostatky, ktoré by mohli v praxi spôsobiť veľké množstvo problémov nie len majiteľom jaslí, ale samotných opatrovateľov detí by mohli pripraviť o prácu. 

Prečítajte si viac: Jasle - štát verzus zriaďovatelia.

CLR sa podarilo presadiť zapracovanie pripomienky, vďaka ktorej neprídu o svoju prácu opatrovateľky, ktoré  už dnes majú vyšší vek (50 a viac rokov) a nie je reálne, aby si doplnili vzdelanie a splnili tak  nové kvalifikačné predpoklady.

CLR od začiatku nesúhlasilo s tým, aby na jedného zamestnanca jaslí pripadali maximálne 4 deti a aby minimálne 80 % zo všetkých zamestnancov tvoril odborný personál. Takto prísne nastavené podmienky by pre majiteľov jaslí znamenali doplnenie resp. obmenu personálu alebo zníženie kapacity jaslí.

V oboch prípadoch by tieto zásahy boli sprevádzané  problémami rodičov – či už umiestniť dieťa do nových jaslí alebo si za jasle priplatiť. Napokon MPSVaR akceptovalo pripomienku CLR a počet detí na jedného zamestnanca sa zvýšil na 5 a podiel odborného personálu klesol aspoň mierne na 75 %. 

Návrh zákona by bol ešte priaznivejší, ak by sa  vypustila podmienka VŠ vzdelania 2. stupňa pre osobu, ktorá si chce založiť jasle. Táto podmienka je neprimerane prísna a nie je zárukou, že osoba bude dobrým prevádzkovateľom takéhoto zariadenia.

ingimage

 

Prijatím novej regulácie vzniknú majiteľom jaslí a opatrovateľom detí tiež nemalé náklady, napr. za debarierizáciu jaslí a ďalšie požiadavky na priestor (stovky Eur), za absolvovanie akreditovaného kurzu opatrovateľmi (cca. 250 Eur) či za povinný zápis do registra (66 Eur), kde v prípade jeho opomenutia  hrozí pokuta až do výšky 35 000 Eur!

Aj v tomto smere by sa po zvážení existujúcich alternatívnych návrhov v rámci 2. čítania v parlamente, pomohlo vyhovieť požiadavkám dotknutých podnikateľov, ktorí síce potrebu regulácie privítali, ale jej výsledná podoba je pre mnohých z nich priam likvidačná.

Súkromné jasle či opatrovatelia detí už dlhodobo suplujú štát v plnení si úlohy poskytovateľa tejto služby. Z toho dôvodu je zjemnenie nastavenia regulácií pozitívnym krokom.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia