ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 22.08.2017 | meniny má Tichomír  
SprávySprávy

Dosiahnuté kompromisy pri regulácii jaslí a opatrovateliek

 Diana Migaľová Baschierová   30.11.2016   0

Dosiahnuté kompromisy pri regulácii jaslí a opatrovateliek detí, pomôžu opatrovateľom i rodičom. Stále je však čo zlepšovať.

Parlament na aktuálnej schôdzi rokuje aj o novele zákona o sociálnych službách, ktorú schválila vláda 21. septembra 2016. Novela prichádza s výraznou reguláciou detských jaslí ako aj výkonu práce opatrovateľa detí do troch rokov.

ingimage

 

Slovak Business Agency (SBA) sa prostredníctvom svojho analytického odboru Centrum lepšej regulácie (CLR) ešte v štádiu prípravy zapojila do pripomienkovania tohto materiálu a vzniesla voči nemu niekoľko zásadných pripomienok. 

Výsledkom rokovania so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je niekoľko kompromisov, vďaka ktorým sa nová úprava zjemnila a odstránili sa nedostatky, ktoré by mohli v praxi spôsobiť veľké množstvo problémov nie len majiteľom jaslí, ale samotných opatrovateľov detí by mohli pripraviť o prácu. 

Prečítajte si viac: Jasle - štát verzus zriaďovatelia.

CLR sa podarilo presadiť zapracovanie pripomienky, vďaka ktorej neprídu o svoju prácu opatrovateľky, ktoré  už dnes majú vyšší vek (50 a viac rokov) a nie je reálne, aby si doplnili vzdelanie a splnili tak  nové kvalifikačné predpoklady.

CLR od začiatku nesúhlasilo s tým, aby na jedného zamestnanca jaslí pripadali maximálne 4 deti a aby minimálne 80 % zo všetkých zamestnancov tvoril odborný personál. Takto prísne nastavené podmienky by pre majiteľov jaslí znamenali doplnenie resp. obmenu personálu alebo zníženie kapacity jaslí.

V oboch prípadoch by tieto zásahy boli sprevádzané  problémami rodičov – či už umiestniť dieťa do nových jaslí alebo si za jasle priplatiť. Napokon MPSVaR akceptovalo pripomienku CLR a počet detí na jedného zamestnanca sa zvýšil na 5 a podiel odborného personálu klesol aspoň mierne na 75 %. 

Návrh zákona by bol ešte priaznivejší, ak by sa  vypustila podmienka VŠ vzdelania 2. stupňa pre osobu, ktorá si chce založiť jasle. Táto podmienka je neprimerane prísna a nie je zárukou, že osoba bude dobrým prevádzkovateľom takéhoto zariadenia.

ingimage

 

Prijatím novej regulácie vzniknú majiteľom jaslí a opatrovateľom detí tiež nemalé náklady, napr. za debarierizáciu jaslí a ďalšie požiadavky na priestor (stovky Eur), za absolvovanie akreditovaného kurzu opatrovateľmi (cca. 250 Eur) či za povinný zápis do registra (66 Eur), kde v prípade jeho opomenutia  hrozí pokuta až do výšky 35 000 Eur!

Aj v tomto smere by sa po zvážení existujúcich alternatívnych návrhov v rámci 2. čítania v parlamente, pomohlo vyhovieť požiadavkám dotknutých podnikateľov, ktorí síce potrebu regulácie privítali, ale jej výsledná podoba je pre mnohých z nich priam likvidačná.

Súkromné jasle či opatrovatelia detí už dlhodobo suplujú štát v plnení si úlohy poskytovateľa tejto služby. Z toho dôvodu je zjemnenie nastavenia regulácií pozitívnym krokom.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
Dojčenie? Prvé dni s krízovým štábom
21.08.2017   0
Všetky žilky mi popraskali, si to predstav. Modrá tvár a červené oči. Ale ti poviem, nikdy som sa tak nebála pôrodu ako dojčenia. Nočná mora.“ Málo mlieka, slabé mlieko, nestačilo, nepriberal, hladoval, chradol, nemalo to ďalej význam... Dojčenský masaker motorovou pílou na dobrú noc.
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.