Dobré správy o Slovenskom víne | Správy | Správy | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
SprávySprávy

Dobré správy o Slovenskom víne

 ts   20.05.2013   0

Slovenské vína patria medzi svetovú špičku. Po tohtoročných oceneniach z medzinárodných vinárskych súťaží v Paríži a Madride to potvrdil aj Concours Mondial de Bruxelles v Bratislave. V konkurencii 8 168 vzoriek vín z celého sveta získali slovenskí vinári 3 veľké zlaté, 19 zlatých a 38 strieborných medailí. V rebríčku krajín, ktoré získali najviac medailí, obsadilo Slovensko vynikajúce 6. miesto. Vinárska súťaž, ktorú organizoval Concours Mondial de Bruxelles a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) sa konala od 10. do 12. mája v Bratislave.

Najvzácnejšie medaily

Najvzácnejšie veľké zlaté medaily získali za svoje ružové vína Cabernet Sauvignon Rosé vinárstva Martin Pomfy - Mavín a PD Mojmírovce a za biely Rizling vinárstvo T&M SK. Z vinárskych regiónov sa darilo najmä vinárstvam z Malokarpatskej, Južnoslovenskej, Nitrianskej a Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Dve strieborné medaily získali aj tokajské vína. Popri tradičných odrodách, ako je Rizling Rýnsky alebo Tramín Červený bodovali aj slovenské  novovyšľachtené odrody vína Dunaj a Devín.

Najviac medailí si z CMB odniesli francúzski vinári a to 709 z 2 488 súťažných vzoriek, Španieli získali 524 (z 1 664 súťažných vzoriek) a Portugalci 288 medailí (z 802 súťažných vzoriek). Celkovo bolo udelených 2408 medailí. V roku 2013 spravilo podľa organizátorov súťaže CMB najvýznamnejší pokrok práve Slovensko, ktoré z 214 vzoriek získalo 60 medailí.

Hodnotilo 305 degustátorov

Medzinárodnú jury tvorilo 305 degustátorov z radov renomovaných enológov, someliérov a zahraničných novinárov píšucich o víne. Vzorky vín posudzovali podľa Stobodového systému Medzinárodnej únie enológov (UIOE) pre hodnotenie vína. Jednotlivé kategórie boli vzhľad, vôňa a chuť, pričom sa hodnotila čírosť, kvalita, intenzita, jemnosť a perzistencia teda stálosť jednotlivých vín.

„Aj kvalitné slovenské vína oceňované na svetových súťažiach otvárajú Slovensku cestu k rozvoju zážitkového turizmu. Vínne cesty a s nimi spojená prezentácia gastronómie a návšteva turistických pamiatok sú čoraz žiadanejším produktom zo strany zahraničných návštevníkov” skonštatovala generálna riaditeľka SACR Marta Kučerová.

Dobrá téma na zviditelnienie Slovenska

Svetovú vinársku súťaž využila SACR na zviditeľnenie nielen slovenských vinárstiev, ale aj zaujímavých turistických cieľov Slovenska. Pre degustátorov z 50 krajín pripravila agentúra zaujímavý sprievodný program, ktorý zahŕňal návštevu 14 slovenských vinárstiev na Malokarpatskej vínnej ceste a v širšom okolí Bratislavy, kde degustovali vína a ochutnali regionálnu gastronómiu. Okrem toho spoznali aj jedinečné turistické miesta Bratislavského regiónu. Zážitky, o ktoré sa degustátori podelia so svojou rodinou a známymi sú nepochybne nezaplatiteľnou reklamou pre Slovensko. Sprievodný program, ale najmä vysokú úroveň priebehu súťaže, k čomu prispela profesionalita SACR pri organizovaní podujatia, ocenil prezident Concours Mondial de Bruxelles Thomas Costenoble

Concours Mondial de Bruxelles

Concours Mondial de Bruxelles patrí medzi päť najväčších podujatí medzinárodného vinárskeho kalendára. Každý rok sa koná v inom  európskom štáte. Slovensko je prvou krajinou východnej Európy, v ktorej sa súťaž uskutočnila. Prestížnu vinársku súťaž na Slovensku organizoval Concours Mondial de Bruxelles a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Partnermi podujatia boli Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku, Turizmus regiónu Bratislava a Bratislavská organizácia cestovného ruchu.    

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?