Akrylamid v detských sušienkach | Správy | Správy | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
SprávySprávy

Akrylamid v detských sušienkach

 redakcia   19.12.2016   1

V detských sušienkach z Chorvátska našli nebezpečnú látku, ktorá patré medzi neurotoxické látky.

Foto: Úrad verejného zdravotníctva SR

Dňa 19. 12. 2016 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané varovné oznámenie - Akrylamid v detských sušienkach z Chorvátska, informoval Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

  • Názov a označenie výrobku: BABY COOKIES,
  • obchodná značka: KOSETLIN BABY KEKS,
  • váha: 180 g,
  • šarža: LOT 208 DMT 30.09.2017,
  • výrobca Koestlin d.d., Slavonska cesta 2A, Bjelovar, 43000 Croatia.

"V nadväznosti na uvedené odporúčame spotrebiteľom, aby predmetný výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja," doporučili hygienici.

Akrylamid v potravinách vzniká samovoľne počas tepelnej úpravy pri teplote nad 120 °C (vyprážanie, pečenie) zo zložiek prirodzene prítomných v surových potravinách obsahujúcich bielkoviny a sacharidy.

Ako uvádza portál vedanadosah.sk, akrylamid patrí do kategórie pravdepodobných karcinogénov (podobne ako polyaromatické uhľovodíky, anabolické steroidy, chloramfenikol, etylkarbamát, zlúčeniny olova, nitráty, UV žiarenie A, B a C, polychlórované bifenyly a iné).

Nie je však priamo zakázaný v potravinách, dôležité sú opatrenia na jeho reguláciu.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Rudolf Michalička napísané 21.12.2016 12:12

Ďakujem pekne za takýto kapitalizmus !! ... lúpežný a samozničujúci, len naháňačka za vyššími ziskami je na najvyššom stupni hodnôt a zmyslu života. Netýka sa to len tejto informácie. "Vyspelá demokratická spoločnosť" je už v stave patologického šialenstva v naháňačke za bohatstvom a mocou. Aj farmaceutickým výrobcom a lekárom to určite vyhovuje ... majú prácu a dobre zarábajú, ale za akú cenu ?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?