ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Rodinka
inzercia

01.01.1970verzia pre tlač


Lyžujete bezpečne?

Autor: MikSa

Zimné prázdniny vyšli tento rok parádne - takmer tri týždne. Vianočné sviatkovanie máme úspešne za sebou, pomaly začína opäť prituhovať, takže zimnej lyžovačke už takmer nič nestojí v ceste. Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorý má všetkých členov rodiny lyžby-schopných, máme pre vás zopár užitočností: 

Okrem balenia šatstva (stravy a nebodaj aj riadu, ak si budete variť sami), čaká nabalenie „oteplovačiek“ (v našej rodine ich voláme, že sú to  skafandre), rukavíc a čiapok aj do zásoby, snehúľ a potom prichádza u nás na rad celá lyžiarska výstroj 5x: lyže, palice, lyžiarky, helmy, sane –veľké, malé „boby“, lopaty pod zadok, termosky, korčule a plávky pre prípad, že sa ocitneme bez snehu, a to som ešte zabudla na také drobnosti ako nočník a pod.

Často je len na otcovi rodiny, aby spravil bodku za balením a preukázal svoje zručnosti, keď si v „kufri“ auta skúša vylepšiť skóre v hre tetris a naukladať tam celú  lyžiarsku bagáž. (Hlboko sa klaniam pred mojím manželom. Vidno, že tetris hrával rád...) Pri všetkej snahe však väčšina vecí skončí na strešných nosičoch alebo v strešnom boxe, tzv. truhle.

Ach, tá prilba!

Prečo sa čím ďalej tým viac zdôrazňuje, že lyžovať máme s prilbou? Doteraz sme nemuseli a možno si na to ani nezvykneme....

Žiaľ úrazy hlavy sa z roka na rok množia. Pripisujú sa tomu, že dnes sa už viac lyžuje na umelom snehu než na prirodzenom, a ten je omnoho tvrdší a ďalej aj karvingovým lyžiam, ktoré lákajú menej zdatných lyžiarov k väčšej rýchlosti. Niektorí zas tvrdia, že práve karvingové lyže prispeli pozitívne k zníženiu zranení. Tieto lyže sú totiž kratšie ako klasické a ľahšie sa s nimi točí. Avšak správnu karvingovú techniku ovláda vraj len každý druhý lyžiar a len každý piaty je skutočne dobrý lyžiar. Samozrejme, dôvodov k bezpečnosti na svahu nikdy nie je málo. Treba však povedať, že hoci zranenia hlavy z roka na rok pribúdajú, tretinu úrazov na svahu tvoria zranenia kolena a ramena.

Pri kolízii helma na hlave každopádne zmenšuje vážnosť poranenia. Najmä, ak sa zrazíme so skúseným lyžiarom, ktorý si to dole svahom môže „šinúť“ aj 80- kilometrovou rýchlosťou za hodinu. V zahraničí, napríklad v Rakúsku a vo Švajčiarsku vidno oveľa viac dospelých lyžiarov s prilbami na hlavách. Hoci ako hovoria viaceré ankety, niektorí ich nosia len pre parádu, lebo v nej vyzerajú lepšie ako v čiapke s brmbolcom... K módnym lyžiarskym doplnkom sa dnes radia aj chrániče na chrbticu a na lakte.

Potrebujeme, aby sa presadila povinnosť jazdiť s helmou rovnako ako je to s autosedačkou pre deti v autách, aby sme ich začali deťom dávať a aj sami nosiť?

Športoví lekári a športové zväzy sú jednoznačne za. Lyžiarska prilba môže zabrániť až 85 percentám poranenia lebky a mozgu. Ako vzor slúži Taliansko, kde musia všetci detskí lyžiari a snowborďáci do 14 rokov povinne nosiť helmu. Rodičia detí bez prilby môžu dostať za deti pokutu vo výške 30-150 Euro. V Taliansku sa snažia presadiť povinné nosenie helmy aj u dospelých, nakoľko ťažké úrazy sa týkajú práve vekovej kategórie 15-29 rokov.

Mne s páčila akcia na túto tému vo winterparku Martinky s názvom "Chráň si hlavu - dostaneš zľavu" (teda ak máš prilbu.) To je spôsob, ako dostať do našich ľudí povedomie, že prilba je potrebná a nie je vecou dizajnu.

V testoch lyžiarskych a snowboard - heliem sú najčastejšie pozitívne hodnotené tieto modely:

  • Casco Powder (80  - 110 Euro),
  • Head Stratum Supershape (120 Euro),
  • Scott Biomex (150 Euro),
  • R.E.D. Frequency (150 Euro),
  • Uvex X-ride motion (110 Euro)
  • Giro G9 (120 Euro). 

EU-Norma pre helmy je EN1077. Hovorí sa, že najlepšie sú tie talianske. Takéto prilby vážia okolo 400 až 700 gramov, pričom aj ľahké modely môžu byť dostatočne bezpečné.

Dobrá prilba sa pri otočení hlavou nesmie zošmykovať alebo „viklať, plantať“. Ďalším faktom je, že v prilbe je horšie počuť, čo paradoxne zvyšuje riziko úrazu alebo že si niečo nevšimneme, preto je dôležité pozrieť sa ako je riešená prilba v okolí uší. Nezabúdajme, že aj lyžiarske okluliare treba napasovať k helme.

Prirátať teda helmu k lyžiarskej výstroji nie je lacný špás, žiaľ  lyžovačka už dnes skutočne nie je práve lacný šport či oddych – cena lyžiarskej výstroje, lístkov na vlek, a zahraničných pobytov v rakúskych či talianskych strediskách, lebo tam je „vždy“ sneh a lepšie služby....

V niektorých hoteloch, najmä v zahraničí, sa zaviedlo bezplatné požičiavanie lyžiarskych heliem pre deti i dospelých, resp. hosť zaplatí iba zálohu x eur, ktoré dostane po vrátení helmy naspäť. Niektoré dokonca deťom helmy darujú pri odchode z hotela domov  - na pamiatku.

Paradoxne dnes platí, čím lepšie upravný svah, tým viacej nehôd a úrazov....asi preto, že sa ako lyžiari na to spoľahneme a fičíme si to rýchlejšie ako by bolo vhodné.

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia