Späť do školských lavíc. S mobilom alebo bez?

Renáta Otočková 0

Už čoskoro zasadnú do školských lavíc a vy zvažujete – odolať alebo neodolať ich prosebným pohľadom?

Kedysi si žiaci do školskej tašky okrem desiatej pribalili aj zopár hračiek, dnes sú o čosi náročnejší. Chcú mobily. Kedy je však ten správny čas? Ktorý je vhodný pre vaše dieťa?

Ak už žiadosti vašich ratolestí neodoláte, vyberajte rozumne.

Ingimage

Do škôlky zbaľte hračky, nie mobil

Obdobie, kedy mobilný telefón vlastnili len ľudia starší ako 18 rokov, je za nami. Veková hranica sa každým rokom posúva nižšie a dnes otázku nového mobilu riešia už aj rodičia detí v predškolskom veku.

To je ale obdobie, kedy dieťaťu do rúk takéto zariadenie skutočne nepatrí. Do škôlky si môže radšej pribaliť hračku, o ktorú sa podelí so svojimi rovesníkmi.

Prvý mobil by malo dieťa dostať až v čase, kedy je dostatočne vyspelé a uvedomuje si hodnotu peňazí. Vie si vážiť cenu telefónu a rozumne hospodáriť s kreditom na volania.

Samozrejme, treba brať ohľad aj na iné okolnosti, napríklad na prostredie, v ktorom sa denne dieťa pohybuje. Správny postoj totiž nie je ani ten, ak je vaše dieťa posledné v kolektíve, ktoré telefón nemá.

Ideálny vek na prvý telefón neuvádza žiadna literatúra.

U každého školáka ide o individuálnu záležitosť, no len ťažko dnes nájdete desať ročné dieťa bez mobilu v ruke. To je vek, kedy začínajú holdovať rôznym mimoškolským aktivitám, trávia čas s kamarátmi, sú viac mimo domova.

Vďaka telefónu môžu byť pod čiastočným drobnohľadom rodičov a tí majú istotu, že ich ratolesť je v poriadku.

Ingimage

Vyberajte s rozumom

Ak sa predsa ako rodič odhodláte k nákupu mobilu, buďte prezieraví. Mladším deťom nekupujte príliš drahé modely, doplatili by ste na to krátkou životnosťou.

Deti sú roztržité, telefón môžu zabudnúť, rozbiť, nebodaj zablokovať, a na to by doplatil aj rodinný rozpočet. Mobil potrebujú v prvom rade na zábavu a technický potenciál najnovších modelov by len sotva dokázali využiť.

Podľa riaditeľa akčného internetového obchodu Hej.sk Vladimíra Sušila je dnes na trhu široká paleta mobilných telefónov, stačí si len vybrať ten správny:

1. Jednoduché a cenovo dostupné – ,,Tieto telefóny slúžia v prvom rade na to, aby boli deti pre svojich rodičov dostupné a v prípade potreby mohli posielať sms správy,“ vysvetľuje Sušil z Hej.sk.

Do tejto kategórie spadá napríklad Nokia 215 DS s klasickými tlačidlami, farebným displejom, dobre čitateľnými znakmi a nízkou hmotnosťou. Tvarom sa dokáže prispôsobiť aj drobnej dlani školáčika.

Ak chcete, aby vaše dieťa bolo dostupné aj vtedy, keď sa ostatným vybije baterka, zvážte Nokiu 105 DualSim, ktorá vydrží až 12,5 h nepretržitého hovoru.

2. Odolné – Ide o zariadenia, ktoré sú podľa Sušila vhodné najmä pre deti, ktoré nie sú známe práve  svojou opatrnosťou. Oproti klasickým tlačidlovým telefónom sú odolné nielen voči pádu ale vydržia aj mokré prostredie.

Jedným z takýchto typov je aj telefón Caterpillar CAT B25.

Odoláva ponoreniu do vody, pádom, prachu ale aj mrazu.

Vyznačuje sa vysoko odolnou konštrukciou, jednoduchým ovládaním a je ideálnym spoločníkom vášho dieťaťa pri rôznych aktivitách v exteriéri.

3. Chytré „smart“ telefóny – Ide o telefóny s operačným systémom Android a Windows, majú menšiu uhlopriečku a ponúkajú širokú škálu možností na zábavu. Ide o cenovo dostupné modely, ktorých hodnota sa pohybuje od 50 € vyššie.

Super parťákom pre vaše dieťa môže byť napríklad Lenovo A1000 DualSim so 4 palcovým displejom, na ovládanie ktorého nie sú potrebné dlhé prsty.

Je vhodný na surfovanie, hry či pozeranie filmov.

4. Štýlové pre náročnejších – Patria do rúk väčších detí, ktoré si potrpia na dizajn a kvalitu. Podľa Sušila z Hej.sk vo všeobecnosti platí, že deti by nemali mať telefón s väčšou uhlopriečkou ako 5 palcov.

Nie je však veľa modelov z kategórie „štýlových“, ktoré túto požiadavku spĺňajú. Medzi dizajnové a rozmerovo menšie patrí Apple 5s. Slúži nielen ako telefón, ale aj ako kamera, fotoaparát či multimediálne zariadenie.

Dizajnéri si na ňom dali skutočne záležať a kombinácia hliníkového tela, hladkého kovu a skla osloví každé dospievajúce dieťa.

Kredit alebo paušál?

Ak už je výber vhodného modelu za vami, na rad prichádza ďalšia otázka. Koľko kreditu by malo mať dieťa k dispozícii. Zaľúbené správy, sms súťaže, audiotextové čísla či prečerpané dáta. Riziko mastnej faktúry je skutočne vysoké. Preto sa v prípade menších detí určite neoplatí vsádzať na mesačný paušál, pretože vám hrozia vysoké účty.

Radšej zvoľte pravidelné dobíjanie, kedy dieťa nemôže stanovený limit prečerpať. Paušál by ste mali dieťaťu povoliť až po dovŕšení 15 roku života, kedy je už finančne gramotné a vie sa podieľať na splácaní mesačnej tarify. Dovoľte dieťaťu, aby siahlo na svoje vreckové, je to skvelý spôsob, ako ho viesť zodpovednosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár