Meranie PISA | Školák | Pred/Školák | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Pred/ŠkolákŠkolák

Meranie PISA

 Silvia Bodláková   01.10.2012   1

Vždy, keď sa blíži medzinárodné meranie vedomostí našich žiakov, učitelia znervóznejú. Nečudujme sa, veď nikdy nevedia odhadnúť, čo žiakov prekvapí a čo nie.

Potom s napätím čakajú výsledky

a keď nie sú OK, kritizuje naše školstvo kde - kto.

Minulý školský rok som si pár príkladov na matematike vyskúšala aj u mojich siedmakov. Veru som pri niektorých úlohách bola sklamaná z toho, ako ich riešili. Aké používali postupy, či písali odôvodnenia svojich riešení. Ale nie zo všetkých žiakov. Trieda sa mi rozdelila na dve úplne odlišné skupiny. Jedna naozaj nezvládala a fakt mala problém s prečítaním textu, druhá skupina zvládala lepšie a rýchlejšie témy ako ja.

Prvá skupina bola bohužiaľ skoro dve tretiny triedy, možno preto to sklamanie. Druhá skupina ma však napĺňala hrdosťou. Možno aj preto, že už od šiestej triedy so všetkými sa snažím riešiť príklady, kde čítanie s porozumením nestačí, ale vyžadujem aj odôvodnenie svojich tvrdení. Riešime aj príklady, ktoré nemajú jednoznačné zadanie alebo príklady, ktoré ozaj nemajú riešenie.

Mne z toho vyplynulo jedno, že

trénovanie a poznanie príkladov podobného typu nestačí od šiestej triedy.

Malo by sa začať v polovici prvého stupňa, kedy už dieťa vie dobre čítať a vie sa dlhšie sústrediť aj na dlhší text.

Ponúkam vám zopár príkladov, ktoré na takýto tréning používam už aj od štvrtej triedy. Niektoré z nich majú už aj dvadsať rokov. Vtedy som učila tiež bez učebníc v matematickej piatej triede a vôbec som netušila, pri ich tvorbe, že sú štýlu PISA.  A o žiadnom medzinárodnom meraní som nemala ani páru.

www.dobrenapady.info sekcia PRE ŠKOLÁKOV
http://www.dobrenapady.info/hrame-sa-s-geometriou-fc26.htm
http://www.dobrenapady.info/hrame-sa-s-cislami-fc34.htm

Nezaraďovala som príklady podľa ročníkov. Veď keď začnete s nejakým typom úloh v šiestej triede, môžete použiť aj príklad s učivom z piatej či zo štvrtej.  Na začiatku odporúčam riešiť úlohy frontálne s deťmi v triede, neskôr dávať ako domácu úlohu, ktorú musia podpísať rodičia, že ju dieťa riešilo.

S tým podpisom mám výborné skúsenosti u štvrtákov a piatakov. A aj jednu úsmevnú príhodu, kedy prišli za mnou rodičia od mojich piatakov a priznali sa, že tie úlohy ich bavia a doma ich radi s deťmi vypracovávajú, pýtajú sa, či nie je ďalšia.

Občas vraj o úlohe diskutuje celá rodina

a nevedia sa zhodnúť na riešení alebo ako svoje tvrdenie odôvodniť. Vtedy mi aj s trochu skeptickým úsmevom jeden otecko povedal, že niekedy si aj on musí text prečítať dvakrát - trikrát, aby si uvedomil, že je v texte naozaj odpoveď na otázku, ktorú sa pýtam.

A rodičia – možno sú z nich niektorí aj novinári, ktorí radi kritizujú  -  si potom lepšie uvedomia, že matematika nie sú len „suché“  čísla, ale niečo viac. A môžu si aj na sebe vyskúšať ako pozorne čítajú oni, že veru aj oni majú problém s riešeniami takýchto úloh.

Chýba praktická skúsenosť

Učitelia môžu byť nervózni a vôbec sa im nečudujem, lebo sme tlačení k učeniu pozornosti a sústredenosti - čo je veľmi náročné a zvyčajne nekončí dobrými známkami, lebo majú deti chabé domáce skúsenosti. Veď 12-ročné dieťa v živote po sebe neodložilo riad zo stola, alebo nevyprášilo obrus alebo neprestrelo na stôl a tak nevie čo znamená, že "obrus presahuje na stranách". A podobne.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Silvia napísané 03.10.2012 15:31

Tento pracovný list využila kolegyňa na domácu úlohu: www.dobrenapady.info/prepis-tlaceneho-pisma-5-f2286.htm Deti si precvičili opisovanie textu a zároveň si precvičili matematiku.

Mám rada, keď sa veci prekrývajú a neizolujú.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?