Ako sa s deťmi pripraviť na prvý školský deň

Andrea Biela 0

Ako to vyzerá u vás dva dni pred začiatkom školského roka? Po dvoch mesiacoch sladkého – zväčša – ničnerobenia treba v pondelok vstať a vykročiť do nového roka školských povinností.

Shutterstock

Koniec ponocovania a dlhého vyspávania! Pekne večer nastaviť budík, postupne sa bude treba „upratať“ do nejakého režimu.

Pre prváčikov je všetko nové

Prváčikovia a ich rodičia to asi majú najťažšie, čo sa týka zvyknutia si na nový režim. Ak priši do škôlky o 5 – 10 minút neskôr, nič tak hrozné sa nestalo. V škole treba byť presne na čas, čo je niekedy väčší stres pre rodičov, než pre deti samotné.

Príprava na školu pochopiteľne nezačína 3. septembra. Dieťa sa pripravuje už zápisom do školy a rodičia by mali postupne s dieťatkom preberať všetko to, čo má byť preň oproti škôlke nové, iné.

Pred prvým školským dňom je dobré s dieťatkom hovoriť o jeho očakávaniach, vrátiť sa k tomu, čo ho zrejme v škole čaká… O čom s dieťaťom hovoriť?

Prejdite si časový plán – kedy musíte ráno vstať, čo si chce obliecť, čo si obuje (oblečenie a topánky vopred vyskúšajte, aby nebol ráno stres, že topánočky tlačia, košeľu nezapne cez bruško …), čo bude mať na raňajky (nenúťte ho však raňajky zjesť, ak by nechcelo, vezmite mu niečo malé, ľahké na jedo so sebou), kedy musíte odísť z domu, či pôjdete pešo, MHD alebo autom.

Shutterstock

Povedzte si, či budete s dieťaťom po celý čas v škole (mali by ste mať zistené, aké zvyklosti má vaša škola, či vás rovno čaká aj rodičovské stretnutie, ako dlho sú prváci prvý deň v škole).

Ak zvažujete pre pani učiteľku nejaký darček, či kvety, kúpte ich spoločne.

Ak dieťatko vyjadruje nejaké obavy, môžete mu pripomenúť vaše školské začiatky a zážitky. Ideálne teda tie pozitívne, aby ste zmiernili jeho strach z nového a neznámeho.

Prvé školské ráno vstaňte skôr, aby ste mali dostatok času na všetko, čo potrebujete urobiť. Nemali by ste dieťa stresovať a naháňať, aby si „švihlo“. Tiež rátajte s tým, že dieťa môže byť v strese, že pôjde 5x cikať a 4x kakať …

Chcete sa inšpirovať? Kvietok, čokina, káva … pozornosť pre pani učiteľku v prvý školský deň?

Začiatok školskej kariéry je pre dieťa pomerne dôležitý, preto ho skúste podporiť, najlepšie obaja rodičia. Foťte, natáčajte, aby vám ostali krásne spomienky. Po skončení školského programu ostaňte s dieťaťom, ak vám to pracovné povinnosti čo len trocha dovolia. Strávte spolu ešte pokojný čas, choďte do lesa, či do cukrárne …

A večer už začnite s nejakými rituálmi (podvečerný čas, hry, večera, hygiena, spánok …), ktoré pomôžu vášmu prváčikovi lepšie zvládnuť všetky nové povinnosti.

Shutterstock

Začiatok školy pre väčších školákov

Už síce vedia, do čoho idú, ale … môžu meniť školu, môžu mať nových učiteľov, nových spolužiakov, nové učebnice, novú triedu …čo môže byť stresujúce, podobne ako pre dospelého nová práca.

K možným novým situáciám sa pridáva fakt, že v lete fungovali pravdepodobne úplne inak, ako počas školského roka. Nepravidelný spánok, ponocovanie, hranie na PC tesne pred spaním …

Deti si neuvedomujú, že si takto významne skracujú čas spánku a že počas školy to musia zmeniť. Pokiaľ rodičia neustriehnu to, že dieťa bude dodržiavať istú spánkovú hygienu, hrozí nesústredenosť v škole, únava, bolesti hlavy …

Keďže deti počas prázdnin trávia veľ času vonku, pri rôznych aktivitách, môže byť problém „usedieť“ počas vyučovania na jednom mieste. Dbajte na to, aby po vyučovaní mali vaše deti priestor na dostatok pohybu, aby sa mohli „vybiť“ z energie nahromadenej počas dňa v škole.

Pomôžte deťom zvládnuť prvé dni nového školského roka

Shutterstock

Pýtajte sa detí, ako prežili/zvládli prvý deň/týždeň v škole. Je to dôležité, pretože vám to posktne obraz o tom, či dieťa môže mať nejaký problém, niečo, čo ťažšie zvláda. Najmä – dieťa potrebuje pocit, že je legitímne mať ťažkosti, že nemusí veci a situácie zvládať na 100% (stačí si predstaviť seba na novom pracovisku …).

Pýtajte sa detí, čo sa im najviac páči – na škole, na učiteľovi. Pýtajte sa to detí týmto spôsobom, pretože deti majú potom väčšiu tendenciu odpovedať pozitívne. Nepýtajte sa „páči sa ti škola, páči sa ti učiteľka?“. Je predpoklad, že čím pozitívnejšie dieťa bude vnímať prostredie školy, tým bude úspešnejšie.

Vyhraďte si počas každého týždňa čas pre nejakú zábavnú činnosť so svojimi deťmi. Je to dôležité, aby deti plynule preši z letného režimu na „pracovný“.

Je normálne, ak sa deti na začiatku školy cítia nervózne a ako rodičia by sme s tým mali rátať. Ak dieťa vyjadrí nejaké obavy, venujte im pozornosť, nezosmiešňujte ho/ich, nezľahčujte. Pýtajte sa dieťaťa, čo by mu pomohlo tieto obavy prekonať.

Sledujte, či sa vaše dieťa zapája do krúžkov v škole, do nejakých klubov. To by mu mohlo pomôcť „zapadnúť“ a nájsť si nových priateľov. 

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

Návrat do školy po prázdninách je istou výzvou. Hovorte s deťmi, postupne nastavujte nový režim a o pár dní všetko bude opäť fungovať. Držíme vám palce!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár