Treba doma s predškolákom „trénovať“?

redakcia 0

Nemáme na mysli tréning ranného vstávania, rýchleho raňajkovania či obliekania (i keď aj to by niekedy stálo za námahu), ale prípravu dieťatka na prácu v škole, na to, aby prechod zo škôlky do školy bol pre neho čo najplynulejší a najpohodovejší.

Na stránkach našej RODINKY vám pravidelne prinášame články s témou rozvoja grafomotorických zručností, píšeme o tom, čo všetko pre dieťa znamená nástup do školy, ponúkame vám tipy na pracovné listy a pomôcky pre deti.

Shutterstock

Prečo sa s dieťaťom pripravovať na školu

Dieťatko by pred vstupom do školy malo byť pripravené v rôznych smeroch. Netýka sa to len toho, či vie kresliť, či vie narátať do desať, či pozná základné farby. 

15 vecí, ktoré má dieťa zvládnuť pred nástupom do školy >> >>

V každej škôlke vám v prípade záujmu ponúknu testovanie školskej zrelosti, ktoré realizujú psychológovia z Centier pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie.

Ak má dieťatko v niektorých oblastiach, ktoré sa sledujú, troška problémy, resp. potrebovali by podporiť v jednotlivých oblastiach (sluchová pamäť, orientácia v priestore, samotná grafomotorika), pravdepodobne rodičia dostanú stimulačný program, ktorý je potrebné doma s dieťaťom realizovať.

Všetko toto sa sleduje a odporúča praktizovať, aby dieťa nemalo v škole problémy. Tempo, ktorým v dnešnej dobe beží práca v prvom ročníku, je vysoké a niekedy stačí „nestíhať“, a môžu sa prejaviť väčšie problémy (dieťa síce píše pekne, ale pomaly, nestíha sledovať aj svoju ruku, aj to, čo hovorí pani učiteľka … ). 

Čo dnes deti robia v prvej triede >> >>

Preto je vhodné robiť priebežnú prípravu v domácom prostredí, ako hru, nie zamerať sa na výkon, aby si dieťatko počas predškoláckeho roku zvykalo na väčšiu záťaž, rýchlejšie tempo a rozmanitosť zadaní.

Predškolák v škôlke

Nepripravujú sa deti náhodou v škôlke?

Ale áno, pripravujú, panie učiteľky vymýšľajú rôzne aktivity, používajú pracovné zošity špeciálne určené na predprimárne vzdelávanie. Učia deti sústrediť sa istý čas na danú úlohu, upozorňujú, keď vidia, že u dieťatka treba niektorú oblasť posilniť.

Predsa len – doma dokážete urobiť ešte viacej. Predškoláci sa radi bavia, objavujú nové veci, hrajú sa, kreslia si a pritom sa zábavnou formou vzdelávajú. Na to sú omaľovánky, pracovné listy a iné materiály pre deti ako stvorené.

 

Na to, aby ste s dieťaťom doma pracovali, nemusíte mať pedagogické vzdelanie. V kníhkupectvách nájdete množstvo (treba však dobre vyberať) zošitov s pracovnými listami, niektoré rozdelené podľa zamerania (matematické predstavy, grafomotorika, priestorová orientácia), iné sú zase takou zmeskou všetkého.

Tipy na prácu s predškolákom

Oblasť rozvoja dieťatka 

Zrakové vnímanie

Sluchové vnímanie

Jemná motorika

Grafomotorika

Je dobré poznať základy grafomotoriky, ako by dieťa malo držať ceruzku a aké ceruzky by vlastne malo či nemalo dostať na prácu, ktoré prvky by sa deti mali učiť ako prvé, a potom na ne nadväzovať ďalšími.

A samozrejme, potrebujete čas – čas na vaše dieťa, aby ste sa doma zahrali na pani učiteľku (pána učiteľa). To väčšina detí miluje. Na pracovných listoch potom zväčša nájdete inštrukciu, čo a ako robiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár