ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
Pred/ŠkolákPredškolák

Dostali ste návrh na odklad školskej dochádzky?

 Mária Kopčíková   18.04.2017   2

V uplynulých týždňoch sme zaznamenali diskusie na tému, na čo je dobré testovanie školskej zrelosti.

Niektorým deťom možno po tomto testovaní odporučili odklad školskej dochádzky, alebo ste ako rodičia dostali informáciu o tom, že dieťa nie je dostatočne zrelé v niektorých zložkách (emocionálna, grafomotorická ...) a že by bolo vhodné urobiť retestovanie tesne pred začiatkom šk. roka.

Shutterstock

 

Za 4-5 mesiacov intenzívnej práce s dieťaťom (nie tvrdého drilu, ale v rámci hrových aktivít) sa dá urobiť veľmi veľa a dieťa môže pokojne do školy nastúpiť.

Je však potrebné vedieť, ktorým smerom sa máte ubrať – a túto informáciu by ste mali dostať od psychológa, ktorý testovanie šk. zrelosti robil.

Ako by to ideálne malo vyzerať

Po absolvovaní testovania školskej zrelosti v CPPPaP by ste sa mali dozvedieť, prečo psychológ neodporúča vášmu dieťaťu zaškolenie, ktoré časti v teste vyšli nie celkom dobre, či je potrebné (vhodné) špeciálnopedagogické vyšetrenie (zvyčajne v tom istom CPPPaP) a čo by ste mohli ako rodič s dieťatkom trénovať a postupne zlepšovať. 

Prečítajte si viac: Načo je dobré testovanie školskej zrelosti.

Pokiaľ nie ste odborník v danej oblasti, zrejme budete potrebovať presné inštrukcie, pracovné listy, v niektorých CPPPaP vám ponúknu špeciálne vypracovaný tzv. stimulačný program, zameraný konkrétne na problém vášho dieťaťa (či potrebujete trénovať ruku – teda grafomotoriku, alebo vizuomotoriku – koordináciu oko – ruka, alebo sluchovú pamäť ... možností je veľa).

Čo robiť, na čom pracovať, kde zohnať materiál

Ako som už uviedla vyššie, ideálne by ste mali dostať konkrétne materiály priamo z CPPPaP, od človeka, ktorý s vašim dieťaťom pracoval (a mal by pracovať aj najbližšie mesiace).

Shutterstock

Okrem toho, sú v dnešnej dobe na trhu spústy pracovných zošitov a pracovných listov, ktorú sú zamerané na grafomotoriku, matematické predstavy, slovnú analýzu a syntézu (veľmi dôležité pre nácvik čítania), serialitu.

Inšpiráciu môžete nájsť aj u nás - O tom ako správne držať ceruzku a ako ju dobre vybrať, o uvoľňovacích grafomotorických cvikoch alebo o rozvíjaní grafomotorického prejavu dieťaťa (tri články).

Ak má dieťatko trošku problém so zapamätávaním si, môžete hrať hry na pamäť a pozornosť, či už sa jedná o zrakovú alebo sluchovú pamäť. A samozrejme klasické pexeso.

Pri problémoch s rozlišovaním časti a celku hrajte puzzle, vystrihujte si a znova spájajte obrázky, ktoré sa dieťaťu páčia.

Pri oslabení vnímania časovej následnosti si rozprávajte napr. o tom, ako pečiete koláč, ráno vstávate, idete na výlet – čo sa urobí ako prvé, druhé ... posledné v poradí (vyberieme z chladničky maslo, vajíčka, odvážime múku, cukor, vyšľaháme cesto, nalejeme na plech, nasypeme ovocie, upečieme v rúre, spapáme ...).

A samozrejme sa s dieťaťom veľa treba rozprávať, aby malo dostatočnú slovnú zásobu, správny slovosled a skloňovanie.

Tipy na pracovné listy môžete nájsť v kníhkupectvách, na webe, napr. potestedeti.sk, alebo aj tu – je to kompletný stimulačný program pre deti predškolského veku, ktorý veľmi dobre využijete pri príprave na školu.

Shuttestock

 

Dieťa s odloženou šk. dochádzkou v škôlke

Okrem domácej práce by s dieťaťom mali cielene pracovať v škôlke, ktorú bude navštevovať v tom roku „pred školou“. Pokiaľ by som mohla odporúčať, tak by som sa snažila hovoriť s pani učiteľkami, ktoré deti budú učiť, aby vedeli, v čom konkrétne dieťa má problém (čo potrebuje posilniť) a na čo by sa oni mali sústrediť.

Keďže deti s odloženou šk. dochádzkou sú najčastejšie deti s nerovnomerným vývinom, vyžadujú si  zvýšený individuálny prístup – čo môže byť v triede s 23 deťmi problém. Pokiaľ však dôjde k dohode medzi rodinou a škôlkou, nemal by to byť AŽ TAKÝ VEĽKÝ PROBLÉM.  

Na to, ako by sa s takýmito deťmi malo pracovať v MŠ, exituje metodika ministerstva školstva, v každej škôlke by ju mali poznať. Inšpirovať informáciami v nej sa určite môžete aj ako rodičia.

Na záver

Mám chuť len dodať, že škola nemusí byť pre dieťa až taká jednoduchá – pokiaľ ho do nej pošleme nedostatočne pripravené. 

Viete, aké sú dôvody na odklad školskej dochádzky?

Ak vášmu dieťaťu navrhli odklad šk. dochádzky, bolo by vhodné počas toho roku, ktorý máte k dispozícií, hrať sa, pracovať s dieťaťom – pravidelne, po troškách, v rámci „hrania sa na školu“. Aby malo šancu svoje problémiky vyriešiť a v škole si to mohlo naozaj užívať.

Želám vám k tomu veľa energie a ochotných ľudí – ako na strane odborníkov v CPPPaP, tak na strane pedagógov v materských školách.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Beata F napísané 27.05.2017 14:12

Na odkald nepotrebujete doporučenie alebo posúdenie iného.

Odklad je super, rok bude to dieta sam sebou, zlepší sa viac ako ktokolvek iní.

Svoje dieta poznáte.Dieťa je mudrejšie ako rodič a dospelí, je ešte nepopísané,zaleží ako to vňom spravne spoznáte.

Dieťa si vie povymyšlat také čo dospelý na to neprídu.

Dieťa inšpiruje rodičov a učiteľov, on ich stimuluje-poháňa.

Mal by byť za take niečo"zaplatený"Dospelí by bez neho nič nevymysleli.Pozrite sa ako narába so zvieratkom-akoby mu rozumel-dospelý to nevie.Komentuje.Dospelý už zabudol, je zameraný inde.

Možme ho pozorovať to dieťa v užase.

Zdenula napísané 19.04.2017 13:24

Pekný článoček. Ešte by sa zišiel taký polopatistický článok pre všetkých rodičov, ktorí berú odklad ako osobnú prehru a zlyhanie. Ktorí, aj keď im učiteľky v MŠ, učiteľky na zápise aj psychologička v CPPPaP odporučia odklad, stále trvajú na nástupe dieťaťa do školy. Sú schopní nájsť si učiteľku, ktorá dieťa zoberie a nepopustia. Poznám pár takých prípadov...čo nechápu, že odklad šk. dochádzky nie je verejná hanba. Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.