Vedia deti používať mobil? 1. | IT deti | Pred/Školák | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Pred/ŠkolákIT deti

Vedia deti používať mobil? 1.

 MikSa   01.05.2013   0

Mobily môžu byť pre deti a mladistvých (a aj pre tehotné mamičky!) veľmi nebezpečné. Samotné prístroje, ale najmä ich používanie nesie so sebou značné riziká.

Mobily poškodzujú zdravie

Veľa kontroverzných diskusií dnes odznieva na tému ohrozenia zdravia v súvislosti s používaním mobilných aparátov. Konkrétne obavy sa týkajú predovšetkým vyžarovania elektromagnetických vĺn a ich účinkov na zdravie človeka. Hoci stopercentné priame dôkazy medzi týmto žiarením a vznikom rakoviny, nádorov či silnými bolesťami hlavy a ďalších chorôb zatiaľ neexistujú, početné skupiny vedcov a odborníkov po celom svete vyzývajú ľudí, aby boli pri používaní mobilov ostražití, nakoľko môžu predstavovať riziko, o ktorom ešte presne nevieme.

Ani tzv. Európske bezpečnostné limity, ktoré nútia výrobcov predávať len „bezpečné“ mobily, už dnes - pri rapídnom pokroku v oblasti mobilných technológií - nepostačujú. Preto mnohé Ministerstvá zdravotníctva a organizácie na ochranu zdravia nabádajú ľudí dodržiavať pri mobilnej komunikácii aspoň základné doporučenia. Tie by sme si mali osvojiť nielen my rodičia, ale naučiť ich aj naše deti:

  • krátke mobilné hovory (Staré dobré pravidlo - Všetko s mierou!) Test: skúste si po 15-minútovom (a viac) telefonáte, keď ste mobil držali priamo pri uchu, ucho aj chytiť a zistíte, že je zohriate. Hlava a mozog však na takéto zohrievanie stvorené neboli...
  • netelefonujte pri slabom signále (mobil pracuje na plný výkon),
  • používajte náhlavnú súpravu (headset), dávaje prednosť hands-free (voľné ruky) telefonovaniu, obmedzte priame prikladanie mobilu k hlave,
  • nespávajte s mobilom v blízkosti hlavy,
  • telefonujte radšej z pevnej linky,
  • uprednostňujte posielanie sms-správ,
  • mobil si priložte k uchu, až keď už u volaného zvoní;

Pre jednoduchosť by sme mohli zhrnúť, že čím väčšia vzdialenosť od zapnutého mobilu, tým lepšie.

Pokiaľ nebudú vedecky dokázané výsledky, treba sa mať jednoducho na pozore, a to platí najmä o deťoch. Tie mladšie ako (všeobecne sa uvádza vek) 12 rokov majú mobily používať len v najnutnejších prípadoch. Prvý mobil pre deti sa z pedagogického hľadiska odporúča najskôr v 9tich rokoch.

Čo sa týka zdravotnej stránky, okrem obáv z nebezpečného elektromagnetického žiarenia, treba poukázať aj na nárast nezdravej závislosti detí a mládeže (samozrejme aj dospelých) na mobile: dieťa ho musí mať všade so sebou, nevypína ho ani v noci, na dovolenke už vôbec nie, a ak sa vybije, nastáva hotová katastrofa....

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?