Ste závislí od internetu? Spravte si test

Saša/redakcia 0

Nebojte sa, aj s rukou prilepenou na mobile, sa dá niečo robiť. So závislosťami od drog, alkoholu či cigariet má hladkanie mobilu síce veľa spoločného – ale v niečom sa aj líši.

Foto: Ingimage.com

Pri internete sa totiž nedá uplatniť abstinencia. Skôr by sme teda nadmerné používanie internetu mohli prirovnať k priberaniu na váhe.

Chcete schudnúť? Nemusíte hneď zomrieť od hladu a úplne prestať jesť. Stačí ak s malou pomocou zmeníte svoj životný štýl.

Ako by sa dala charakterizovať závislosť od internetu?

Hoci doteraz nie je závislosť na internete oficiálne uznaná ako diagnóza, možno za ňu označiť správanie, pri ktorom dochádza k nadmernému používaniu internetu a vedie k následným psycho-sociálnym problémom v rodine, práci či škole.

Najbližšie má vraj k patologickému hráčstvu. Človek je však vždy závislý od nejakej konkrétnej aktivity na internete, nie od internetu ako takého.

Príznaky a kritériá podľa Griffithsa:

Používanie sociálnych sietí na zlepšenie nálady, abstinenčné príznaky, nervozita bez možnosti kontroly mobilu, vnútorné konflikty, stále väčšie dávky, online hry, online pornografia, prehnané online nakupovanie, nadmerné sledovanie videí, ale aj závislosť od informácií.

Foto: Ingimage.com

„Závislosť od internetu sa však nevyskytuje sama, je spojená s iným psychickým problémom. Veľké výskumy hovoria o ADHD, úzkostnosti aj alkoholizme,“ hovorí Juraj Holdoš z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

V celoslovenskom výskume, v ktorom sa zúčastnilo skoro 2 tisíc ľudí s priemerným vekom 23 rokov (najmladší mal 14 rokov a najstarší 69), psychológovia vyhodnotili klinickú závislosť u približne 2-3 percent užívateľov internetu.

Kategória nadmerné užívanie sa však týkalo pomerne vysokého počtu 13 percent.

Výskum u detí (na druhom stupni základnej školy) dopadol podobne – 2% klinicky závislých, 5% mierne závislých. Spúšťačom u detí často býva problém v rodine, v škole a internet používajú ako únik na vylepšenie nálady, aj tu sa ukazuje vysoká prítomnosť iných porúch. 

Akí ľudia sú „závisláci“?

Podľa slov Juraja Holdoša sú to ľudia, ktorí prežívajú veľa negatívnych emócií, často prežívajú strach zo zosmiešnenia, prokrastinátori, neprívetiví a neurotickí. Patria sem skôr introverti.

Foto: Ingimage.com

 

Koľko času strávite online? 

Pri príležitosti medzinárodného Dňa bezpečného internetu 7. februára 2017 eSlovensko otvorilo neZavislost.sk centrum prevencie internetovej závislosti.

„Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia 15 – 30 rokov, častejšie chlapci, ako dievčatá. Život im preteká ako piesok medzi prstami. Budeme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí chcú svoje problematické, nadmerné používanie internetu dostať opäť do vlastných rúk,“ povedal Miro Drobný, prezident eSlovensko.

Aplikácia vám to spočíta

Súčasťou projektu centra prevencie je spustenie mobilnej aplikácie, ktorá užívateľovi poskytuje široké možnosti vlastných nastavení a najmä dáva spätnú väzbu v podobe nemilosrdne spočítaného času, stráveného „na mobile“.

Dostupný je test internetovej závislosti, otáčacia kartu odporúčaní, zápisník radostí a starostí, časová stopku, motivačná skupina či funkcia zdieľania a exportu údajov. 

„Vítame vznik centra, ktoré môže zohrať významnú rolu v predchádzaní vzniku online závislostí u mladých. Aplikácia neZávislosť pomáha sebapoznaniu, posilneniu dobrých vlastností a spoznaniu svojich limitov. Je to kľúčové v liečbe závislostí a najlepšia cesta prevencie,“ dodala Vladimíra Čekelová, II. Psychiatrická klinika SZU, Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosvelta, Banská Bystrica.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár