Ako sa dostala súťaž s robotickým LEGOm na Slovensko

Mária Hlásna 0

Mal som to šťastie spolupracovať z jedným jej zakladateľov z USA, neskôr som bol členom poroty na regionálnom kole v Nórskom Trondheime, kde som práve študoval. Po návrate z mojich štúdií som sa spolu s kolegami na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave vrhol do pilotného ročníka. 

Boli sme posledná krajina v okolí, kde FIRST LEGO League ešte nebežalo. Záujem o tento typ aktivity tu je a deti sú tu rovnako šikovné ako inde. 

Rozprávame sa s Pavlom Petrovičom, ktorý priniesol FIRST LEGO League na Slovensko.

Kedy začala FIRST LEGO League na Slovensku? Ako tu vznikla tá myšlienka?

Niektoré deti sa zapájali do FLL ešte predtým, ako tu bol slovenský turnaj, chodievali súťažiť na Moravu – najmä tím SAP White Bears z bratislavskej školy pre mimoriadne nadané deti. Tí sa potom zapájali v prvých ročníkoch do našich turnajov, kde svojou jednoduchou, ale účinnou stratégiou vyhrali aj pilotný turnaj. 

S turnajom sme na Slovensku začali až od roku 2008. Na tom, že súťaž zorganizujeme, sme sa dohodli na medzinárodnej konferencii o didaktike informatiky Eurologo v septembri 2007 v Bratislave spolu s Petrom Cvikom zo spoločnosti Eduxe, ktorá už roky dodávala stavebnice LEGO Education do slovenských škôl.

Ako ste sa dostali k organizovaniu súťaže vy osobne a prečo ste do toho šli?

O súťaži som mal informácie, keďže už v roku 1998 som mal to šťastie s jedným z jej zakladateľov z USA napísať článok a neskôr som bol členom poroty na regionálnom kole v Nórskom Trondheime, kde som práve študoval. Na konci roka 2007 som sa vrátil zo štúdií na Slovensko a tak sme sa príprave pilotného ročníka spolu s kolegami na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave mohli venovať naplno.

A prečo? Boli sme posledná krajina v okolí, kde FLL ešte nebežalo. Ako sa ukázalo neskôr, záujem o tento typ aktivity tu je a deti sú tu rovnako šikovné. Vzdelávacia aktivita FLL ako celok je fantasticky motivujúcim faktorom, motorom ku vzdelávaniu, k tomu, aby mladí ľudia trávili čas užitočným spôsobom a získali množstvo nových informácií a to ešte k tomu príjemnou a zábavnou formou.
Vidiac všetko toto, neostávalo nám nič iné ako sa do toho pustiť a obetovať čas, ale získali sme tým späť určite viac, ako sme do toho dali – vo forme kontaktov a skúseností a aj pocitu, že naše úsilie má konkrétne výsledky.

Keď sa vám podarilo rozbehnúť FLL aj na Slovensku, čo bolo potom? Ako sme sa dostali až k FLL, ako ju poznáme dnes?

Na pilotnom turnaji v Bratislave na jeseň 2008 sa zúčastnilo nakoniec 10 tímov, a keďže asi polovica tímov bola z východu, oslovili sme kolegov z SjF TU v Košiciach, či by nezorganizovali v roku 2009 turnaj aj v Košiciach. Na prekvapenie súhlasili. 

Vzápätí sme pre rok 2010 oslovili doc. Súdolskú z FPV UMB v Banskej Bystrici, ktorá práve zabezpečovala kurz s robotickými stavebnicami pre učiteľov  informatiky na ZŠ a SŠ, takže sa im takáto aktivita hodila do programu. 

V tom istom čase sa o súťaž veľmi začala zaujímať spoločnosť Anasoft, ktorá urobila strategické rozhodnutie súťaž aktívne podporovať. Táto podpora bola v 4 ročníkoch 2010-2013 zastrešená Nadáciou pre deti Slovenska a nadačným fondom Myšlienka a od roku 2014 prevzalo organizáciu súťaže na Slovensku občianske združenie Nexteria. Aj vďaka tejto podpore a rozšírenej rodine sponzorov sme mohli v roku 2012 pridať ďalšie dva turnaje – v Žiline a Žiari nad Hronom, vďaka partnerom z FRI ŽU a Centra voľného času. 

Od roku 2010 sa v našom regióne začalo organizovať medzinárodné postupové kolo (tzv. semifinále V4) – prvý raz v Bratislave, druhý raz sme finále organizovali v Žiari nad Hronom v roku 2012 a pravdepodobne nás čaká aj v tomto ročníku v Košiciach.

Čo o FIRST LEGO League hovoria prví slovenskí súťažiaci? 

Na naše otázky odpovedali Dominik Lehocký, Filip Čekovský, Richard Krutil a Ján Obdráš – FLL alumni, ktorí tvorili prvé tímy – tím „AnaGoOne“ v ročníku 2009, „Ready to Fail“ v ročníku 2010 a „Nine Friends and Robot“.

Väčšina z nich neopustila FLL ani po dosiahnutí 16 rokov a ostali v súťaži v rolách porotcov alebo trénerov. 

„Od roku 2012 v ktorom som sa už, bohužiaľ, súťaže nemohol zúčastniť (pre prekročenie vekového limitu) som pôsobil rok ako tréner tímu Gymnázia Bilíkova, no na FLL som nezanevrel ani potom. Ešte tento rok ste ma mohli vidieť v porote hodnotiacej výskumné projekty na regionálnom kole v Bratislave. Počas sezóny 2012 som sa dokonca s kolegom z tímu zúčastnil Open European Championship ako jeden z dobrovoľníkov. V sezóne 2013 zasa kola V4 v Jeseníku.“ Filip Čekovský

 „V rokoch 2012 a 2013 som bol porotcom na viacerých kolách od regionálnych až po OEC 2013 v Paderborne.“ Dominik Lehocký

Aké boli najväčšie úspechy slovenských tímov v začiatkoch?

Už v roku 2009 sa slovenskému tímu podarilo postúpiť rovno na Stredoeurópske finále do Paderbournu (Nemecko), kde obsadili 14. priečku.

„Žiadne veľké úspechy sme nezaznamenali, ale bola to obrovská skúsenosť.“ Filip Čekovský

V roku 2011 sa slovenský tím opäť prebojoval do stredoeurópskeho finále v Cottbuse, kde získali 2. miesto za tímovú prácu a 3. miesto za výskumný projekt. 

Ako ovplyvnila FLL vaše ďalšie smerovanie?

Dominik Lehocký 

Študent prvého ročníka FIS VSE v Prahe, obor „Štatistika a ekonometria“:

„Vďaka FLL mám určite veľa príjemných spomienok, posilnila moje prezentačné schopnosti, keďže som bol viac menej zodpovedný za vedenie výskumného projektu, pomohla mi naučiť sa delegovať úlohy a najmä pracovať v tíme.

 

Filip Čekovský 

Študent Masarykovej Univerzity v Brne, odbor Matematickej Informatiky na Fakulte Informatiky:

„FLL bola pre mňa skvelou príležitosťou sebarealizovať sa počas strednej školy. Dala mi nenahraditeľné skúsenosti v oblasti tímovej práce a v neposlednom rade zdokonalila moje prezentačné schopnosti. Po 3 rokoch v súťaži som sa rozhodol, že v budúcnosti sa chcem naďalej venovať programovaniu a zatiaľ táto túžba pretrváva. Mimo súťaží samotných som mal možnosť naučiť sa mnoho nového počas propagácie súťaže – boli sme oslovení, či nemáme chuť predviesť niečo zo súťaže napríklad v Žiari nad Hronom pred tým, ako sa tam rozbehol ďalší regionálny turnaj; strávil som noc na stánku FLL počas udalosti „Noc výskumníkov“ a ešte mnoho ďalších. Za tie roky ma FLL posunula ďalej ako hocičo iné, čomu som sa doteraz venoval.“

Richard Krutil

Študent na medzinárodnej škole v Holandsku, ktorej úlohou je prehlbovať medzikultúrne porozumenie:

„Po súťaži som sa začal zaujímať o podobné súťaže pri ktorých sa učím zručnosti pre môj život. Vďaka tomu som sa dostal na dva roky do Holandska na strednú školu a neskôr mal možnosť sa dostať na prestížne univerzity. Musím povedať, že FLL naštartovalo moju túžbu o vzdelávanie s väčším prepojením na reálny život.“ 

 

 

Ján Obdráš 

Študent Computer Science v Anglicku:

„FLL mi ukázalo ako dôležité je spolupracovať v tíme a že to nie je ľahké.“ 

 

 

 

 

  • Autor článku: Mária Hlásna, projektový koordinátor FLL, Nexteria
  • Za rozhovor ďakujem Mgr. Pavlovi Petrovičovi, PhD., z Katedra aplikovanej informatiky

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár