Trojkráľové zvyky | Vianoce | Keď je voľno | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Keď je voľnoVianoce

Trojkráľové zvyky

 Mária Kopčíková   06.01.2017   1

Sviatok Troch kráľov je kresťanským sviatkom, v našej republike aj sviatkom štátnym. Týmto sviatkom sa končí vianočné obdobie a začínajú sa Fašiangy.

V našich krajoch sa nespochybňuje kráľovský pôvod mudrcov, ktorí prišli pozdraviť narodeného Ježiška. Najstarší z nich bol nazývaný Caspar alebo Kašpar, prostredný Melkon, Mechior či Melichar. Obaja mali bielu pleť. Ako najmladší bol zobrazovaný Balthazar, Belsazar alebo Balzar, ktorý sa na obrazoch objavoval ako urastený muž tmavej pleti.  

zdroj: istock.com

 

Obľúbená ľudová oslava

Sviatok  Troch kráľov bol od nepamäti jednou z najobľúbenejších ľudových osláv. Už  v stredoveku chodili 6. januára chlapci s hviezdou a spievali náboženské pesničky s vianočnými témami. V Nemecku je tento zvyk stále živý a nakoniec aj u nás, najmä na vidieku často vidno chlapcov s papierovými korunami.

12 - 15-roční chlapci zobrazovali biblických Troch kráľov, štvrtým bol hviezdonos alebo anjel, po domoch predvádzali trojkráľovú hru. Prví dvaja králi Gašpar a Melicher mali oblečené spravidla biele dlhé košele, na hlavách mali okrúhle vysoké papierové čapice, oblepené zlatými papierovými hviezdičkami alebo lesklým farebným papierom. Gašpar väčšinou niesol malý drevený betlehem v podobe kostolíka. 

Čierny kráľ s tvárou načierno natretou sadzami - Baltazár, šiel v rade posledný. Králi držali dlhé palice a búchali nimi o zem alebo aj štrngali na nich pripevnenými plieškami do rytmu. Tak sa ohlásili pred vstupom do každého domu. Potom zaklopali na dvere a začali spievať.

Asi najznámejšou z piesní, ktoré sa zachovali, je táto:

„My Tri krále prišli sme k vám, ščastí, zdraví neseme vám.

Ščastí, zdraví, dlhé léta, my zme Tri Krále zdaleka.

Daleká je cesta naša, hledáme nážho Pána, Ježiša!“

 

Ako Traja králi vinšovali

Všelijako, každý región mal nejaké svoje formulky a vinšovačky. Chlapci vždy želali dobré veci, zdravie, hojnosť na poli i v rodine. Napr. aj takto:

Veľmi sa tešíme a radujeme,

že sme sa mohli Troch králóv štástní a zdraví dožit:

Vinšujeme vám smele, všetkým vesele,

sedliakom vrece na plece,

ovčiarom kaše a kravám paše.

Vinšujeme vám husi pierace a kúdeľ práce,

barany s krivými rohami, capov s veľkými nohami,

aby ste mali tolko teličiek, ako v lese jedličiek.

Povinšoval som už všetky vinše,

namôjveru neviem inšie a vinšovať neprestanem,

dokiaľ dačo nedostanem.

Žehnanie príbytkov na „Tri krále“

K trojkráľovému večeru patrila aj „kňazská koleda“, či „vysvácka“, keď z domu do domu chodili kňaz, kostolník, organista, rechtor, miništranti ako speváci a dvaja „mechonošci“, ktorí zbierali dary do vreca.

Kňaz požehnal príbytok, očistil ho kadidlom a svätenou vodou, učiteľ napísal na dvere iniciály C – M – B a príslušný rok. Nejedná sa však o prvé písmená mien kráľov, ale o iniciály výroku „Christus Mansionem Benedicat“ - Kristus nech žehná tento dom.

V súčasnosti, najmä v mestách, sa počas sv. omše na sviatok Troch kráľov svätí  v kostoloch voda a krieda a požehnanie príbytku si s pomocou týchto rekvizít a modlitby vykonajú obyvatelia sami.

zdroj: catholicicing.com

 

Trojkráľové zvyky

Podobne ako na Štedrý deň, aj na Troch kráľov sa lialo olovo, púšťali sa lodičky z orechových škrupín so zapálenými sviečkami. Mladé dievčence sa ešte pred východom slnka umývali snehom, aby mali v novom roku pleť čistú a bielu ako Panna Mária.

Keďže v tento sviatok sa pripomína i premenenie vody na víno na svadbe v Káne Galilejskej a Kristov krst, veľa zvykov sa spájalo v tento deň s vodou. Pevné zdravie si mohol zaistiť každý, kto mal odvahu v tento deň ponoriť sa do ľadovej vody v potoku či rieke.

Od choroby mala pomôcť trojkráľová svätená vody vypitá nalačno.

Spracované s použitím: kuborobo.szm.com, infodomecek.cz, panorama.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
misa napísané 07.01.2014 13:08

ked citam trojkralove zvyky, hoci uz davno nie som mlada dievka, veeelmi rada by som sa tento rok umyla v snehu :-)

chcem uz sneeeh....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?