Tradícia popísaných veľkonočných vajíčok

Michaela Vargová 0

Veľkonočné vajíčko nieslo v sebe vždy veľa nevypovedaného. Symbolizovalo nový život, plodnosť a silu, bolo darom lásky, prejavom vďačnosti. Či už bolo do zlatista uvarené v cibuľovej šupke alebo vycifrované drobučkými ornamentmi do plnofarebnej nádhery. 

Shutterstock

Ale zdobili ho aj písmenká, tie už presnejšie mohli vyjadriť radosť z Veľkonočných dní. Na niektorých sa dali čítať nápisy ohlasujúce zmŕtvychvstanie Krista, ako Aleluja! JHS, Christos Voskrese!,  Pán vstal!

Tradícia popísaných vajíčok

Iné v sebe skrývali iniciály tej, ktorá ho maľovala alebo toho, komu bolo určené, prípadne dátum, vročenie alebo milé želanie: Veľa zdravia! Veselú veľkú noc!, Ondríkovi od starkej, Janíkovi od krstnej mamy, Na pamiatku…, Veľkonočný dar…

No najpozoruhodnejšie sú tie, ktoré na sebe niesli dlhšie texty a veršíky. Niektoré vyjadrovali túžbu po milom, tajné odkazy pre neho, alebo aj vtipné napomenutia. Rýmy niektorých trošku škrípali, ale originalitu a pôvab im určite uprieť nemožno.

Na iných spoznávame časti známych veršíkov ľudových piesní. Písané vajíčka boli vlastne akýmisi veľkonočnými pozdravmi, ktoré mali spraviť radosť tomu, kto ich dostal.

pinterest.com

Veršíky vyškrabávali šikovné ruky dievčat a žien ostrým nožíčkom do vopred zafarbeného vajíčka.

Bežne takto bývali popísané slepačie vajíčka, textu sa však zmestilo rozhodne viac, ak sa ozdobilo kačacie, či husacie vajce. Alebo viac veršov „zašifrovali“ na viacero vajíčok tak, že ich rozpísali po častiach.

Texty bývali zakomponované do celej výzdoby kraslice, väčšinou orámované ornamentom, alebo „zarámované“ v srdci, okolo ktorého boli ešte kvietky, lupienky, lístky.

Neskôr sa na škrupinku písalo aj tenkým perom, farba však musela byť trvácna. V germánskych krajinách by sme vraj tiež našli tradične zdobené vajíčka s textami. Písali sa na dlhé stuhy, ktorými sa vajíčko následne omotalo.

Shutterstock

 

Veľkonočné pozdravy dnes

Doba sa však mení a s ňou aj spôsob, akým si píšeme veľkonočné pozdravy. S kým sa počas sviatkov neuvidíme, posielame si veľkonočné pohľadnice. Aj tie však už stále čoraz menej, veď stačí sms-ka či mail a prianie v ňom obdrží adresát ihneď.

Vlastne aj veľkonočné vajíčka si vieme zadovážiť jednoduchšie, sú ich plné obchody. Nápisy na nich však značia už len výrobcu čokolády skrytú pod staniolom.

Ak však máte chuť potešiť svojich kúpačov niečím originálnym, skúste to po svojom. Mnohé tradičné techniky sú obľúbené aj dnes, zároveň vznikajú nové „kusy“ použitím moderných vzorov, farieb a materiálov.

A môžete k nim pripojiť aj milý pozdrav tak, ako to bývalo zvykom na starodávnych „písankách“. 

Prečítajte si aj: Veľkonočné veršovačky kedysi

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár