Vysoké Tatry (32)

Zuzana Špačková 0

Pohorie Vysoké Tatry s rozlohou 341 km² sa nachádza v severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. Od juhu je pohorie ohraničené Podtatranskou kotlinou, na severe susedí so Spišskou Magurou a západnú hranicu tvorí Kôprová dolina oddeľujúca Vysoké Tatry od Západných Tatier. Na východe sú ohraničené masívom Belianskych Tatier.

Tatry, zdroj: Slovakia.travel

Región Vysoké Tatry sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku (TANAP).  Na svoje si tu prídu nielen rodiny s deťmi, či turisti, ale aj milovníci histórie, prírodných krás, aktívni i pasívni návštevníci.

Príroda a krajina

Hlavný hrebeň Vysokých Tatier, ktorý je vo svojom strede podkovovito prehnutý k juhu, je 26 km dlhý a jeho maximálna šírka je 17 km. Vysoké Tatry sa tiahnu od Ľaliového sedla (1 947 m) na západe ku Kopskému sedlu (1 749 m) na východe. Ich najzápadnejším vrcholom je Svinica (2 301 m), najvýchodnejším Jahňací štít (2 229 m). Hrebeň takmer vôbec neklesá pod 2 000 m. Odbočuje z neho päť hlavných chrbátov na juh s vrcholmi (Kriváň, Končistá, Gerlachovský štít, Slavkovský štít, Lomnický štít), štyri na sever (Kozi Wierch, Opalony Wierch, Malé Rysy, Veľká Javorová veža).

Medzi bočné hrebene sa zarezávajú tatranské doliny. Na južnej strane to je Kôprová, Furkotská, Mlynická, Mengusovská, Batizovská, Velická dolina, Veľká a Malá Studená dolina, Dolina Kežmarskej Bielej vody. Na severnej strane Bielovodská a Javorová dolina.

Sliezsky dom, zdroj: M. Kopčíková

Zaujímavosti

Vo Vysokých Tatrách nájdeme 29 vrcholov prevyšujúcich výšku 2500 metrov. Celkovo 8 vrcholov v je turistom prístupných po značených chodníkoch so sezónnymi uzávierkami od 1. 11. – 15. 6. Vrcholy Gerlachovský štít, Vysoká, Ganek, Bradavica, Prostredný hrot, Ľadový štít, Baranie rohy, Lomnický štít, Kežmarský štít a iné sú pre turistov dostupné iba v sprievode horského vodcu. Pre horolezca s potrebným preukazom je lezenie na väčšine územia národného parku povolené na vlastné nebezpečenstvo.

Najvyšší vrchol Gerlachovský štít (2 654 m) je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov. Prvými návštevníkmi boli poľovníci a botanici. Možno, že niektorí z nich dosiahli aj vrchol. Určite naň vystúpili rakúski dôstojníci roku 1868 pri kartografických prácach. Výstup na štít je povolený len s horským vodcom. Vodcovia účtujú 240 eur za výstup, pričom berú maximálne troch ľudí.

Popradské Pleso, zdroj: Slovakia.travel

V slovenských Vysokých Tatrách sa nachádza 87 plies – ľadovcových jazier. Pre tatranské plesá je charakteristický okrúhly tvar. Väčšina plies nemá viditeľný povrchový prítok, sú napájané zrážkovou vodou ktorá presakuje do plies cez rozsiahle sutiny. Najvyššie položené pleso v nadmorskej výške 2192 m je Modré pleso v Malej Studenej Doline, najväčšie a najhlbšie (53,7m) je Veľké Hincovo pleso v Mengusovskej doline.

Druhé najväčšie je hojne navštevované Štrbské pleso, ktoré je známe aj tým, že z neho voda vyteká na obe strany, tečie do Baltského a Čierneho mora. Teplota plies (okrem nižšie položených či plytkých) je aj v lete na povrchu maximálne 15 stupňov.

Neodmysliteľnou, oku lahodiacou súčasťou tatranských dolín sú hučiace vodopády. Divokú neprístupnú dolinu Nefcerka v západnej časti Vysokých Tatier zdobí mohutná kaskáda Kmeťovho vodopádu (80 m).

Vodopád Skok, zdroj: Slovakia.travel

Tento najväčší tatranský vodopád možno začuť a z časti aj pozorovať počas výstupu Kôprovou dolinou. Turisticky sprístupnená a vyhľadávaná je návšteva Vodopádov Studeného potoka vo Veľkej Studenej doline, Obrovského vodopádu (20 m) v Malej Studenej doline alebo vodopádu Skok v Mlynickej doline.

Jednotlivé osady mesta Vysoké Tatry spája cestná a z veľkej časti aj železničná sieť. Ich architektonickou ozdobou sú pôvodné hrazdené stavby s ozdobnými balkónmi, vežičkami či strmými strechami. Okrem hotelov a penziónov tu vzniklo aj viacero vyhľadávaných klimatických liečební.

Kabínková lanovka vás dopraví za necelých 13 minút z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici na Skalnaté pleso. Skalnaté pleso je jedno z najnavštevovanejších miest Tatier, na pešiu túru sa môžete odtiaľ vydať do Studenovodských dolín smerom na Hrebienok alebo k Zelenému plesu cez Veľkú Svišťovku. Pre deti je na Skalnatom plese obľúbený detský eko-mini park Svištia krajinka s dobrodružstvami a príbehmi zábavno-náučného programu pre deti – Tatranskej divočiny.

Lanovka na Hrebienok, zdroj: Slovakia.travel

V blízkosti Skalnatého plesa vo výške 1 786 metrov sa nachádza astronomické a meteorologické observatórium založené roku 1943. Zo Skalnatého plesa vedie 15-miestna visutá lanovka na Lomnický štít.  Tu môžete navštíviť observatórium alebo najvyššie položenú prírodnú botanickú záhradu v Európe. Doteraz tu bolo zaznamenaných vyše 100 druhov lišajníkov, 40 druhov machorastov, 1 papraďorast a 34 druhov kvitnúcich rastlín.

Sedačkovou lanovkou sa zo Skalnatého plesa dostanete tiež na Lomnické sedlo, kde vás čaká vyhliadka z Lomnickej veže a polhodinová prechádzka po streche Tatier.

Ďalším typom lanovky je pozemná lanovka, ktorá premáva zo stanice Starý Smokovec na Hrebienok (1285m), ktorý je východiskom na túry k vodopádom a k tatranským chatám, do Veľkej a Malej Studenej doliny alebo na Slavkovský štít. Prepravte sa pohodlne za 7 minút, prekonajte výškový rozdiel 255 m.n.m.

Lanovka na Lomnický štít, zdroj, Slovakia.travel

Zo Štrbského plesa vás na vrchol Soliska vyvezie 4-sedačková lanovka Solisko Express. Za necelých 7 minút prekonáte výškový rozdiel 431 m.n.m.  Jeden z najľahšie dostupných vrchov vám ponúkne pohľad na Popradskú kotlinu, na Kriváň, romantické Štrbské pleso, či Kráľovu hoľu.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Veku detí a ich schopnostiam už ale treba prispôsobiť rôznu náročnosť a dĺžku turistických trás. Dajú sa naplánovať ľahšie aj stredne ťažké celodňové túry, vysokohorské túry i prechádzky po asfaltkách. Všetky turistické chodníky, určené pre pohyb návštevníkov v Tatranskom národnom parku, sú vyznačené značkami (červená, modrá, zelená, žltá).

Najväčším objektívnym nebezpečenstvom pre turistov v tatranskom vysokohorskom prostredí nie je ani tak samotný skalný terén, ako náhla zmena počasia. Tá charakterizuje Tatry najmä počas letného obdobia. Výrazné ochladenie uprostred teplých dní býva často spojené s búrkou alebo krupobitím. Nezriedkavo aj so snežením. Vtedy sa môže z romantickej vychádzky stať boj o záchranu holý život. To však len za predpokladu, ak podceníte niektorú zo zásad bezpečného pobytu na horách.

Turistika v Tatrách, zdroj: M. Kopčíková

Ubytovanie

Región ponúka bývanie v hoteloch, penziónoch, na privátoch, chatách, chalupách a turistických ubytovniach. 

 

 

Ako tu stráviť rodinný čas

Na území TANAPu sa nachádza približne 600 km značkovaných chodníkov, ktoré dovedú turistov k najzaujímavejším miestam Vysokých Tatier. Najpohodlnejší prístup na Hrebienok poskytuje práve pozemná lanovka alebo asfaltová cesta pozdĺž lanovej dráhy.

Člnkovanie na Štrbskom Plese, zdroj: vt.sk

Zeleným značkovaným chodníkom z Hrebienka sa dostanete na Bilíkovú chatu, ďalej k Vodopádom Studeného potoka, kde sa zelený stretáva so žltým chodníkom, ktorý vedie pozdĺž Studeného potoka do Tatranskej Lesnej. Červený značkovaný chodník (Tatranská magistrála) západným smerom pokračuje na Sliezsky dom, Popradské Pleso, Štrbské Pleso až do západných Tatier.

Obľúbená oddychová aktivita je člnkovanie na Štrbskom plese. Tradícia člnkovania v Tatrách má viac ako 130-ročnú históriu. Počas plavby sa môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu.K dispozícii je 18 drevených štýlových pramíc a 1 športová pramica. Cena za 45 minút plavby je približne 20€.

Atrakcie, ktorým neodolá žiadne dieťa. Jazda na autíčkach, pretekárske formule, mini lodičky pre deti od 5 rokov nájdete v Mini Tatralandia Parku, ktorý sa nachádza na Štrbskom Plese pod skokanskými mostíkmi. Nájdete tu aj trampolínu a Bungee trampolínu od 8 rokov.

Atrakcie pre deti, zdroj: vt.sk

Pestrá sieť tatranských cyklochodníkov uspokojí aj náročných fanúšikov tejto športovej aktivity. Stačí si len vybrať od ľahkých po náročné horské trasy. Bicykle si môžete požičať v Tatranskej Lomnici, v Starom Smokovci či na Štrbskom Plese.

Ľahké, nenáročné cyklotúry: Kežmarské Žľaby – Mlynčeky – dĺžka 7,2 km; Autocamp Tatranec – Tatranské Matliare – dĺžka 3 km; Nová Lesná – Horný Smokovec – dĺžka 7,5 km; Lysá Poľana – Horáreň Biela voda – dĺžka 3 km; Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare (okruh) – dĺžka: 4,7 km; Gerlachov – Motorest Raimund (Pod Lesom) – dĺžka 5,6 km; Tatranská Lomnica – Tatranské Matliaredĺžka 4,7 km.

Náročná trasa: Biela voda – Chata pri Zelenom plese – dĺžka 7,8 km,  prevýšenie 650 m; Dolný Smokovec – Gerlachov – Veľký Slavkov – dĺžka 11,5 km; Vyšné Hágy – Nižné Hágydĺžka 2,9 km, prevýšenie 228 m.

Turisti v Tatrách, zdroj: vt.sk

A čo takto si zabehnúť okolo Štrbského plesa? Aktívnym, ale aj pasívnym bežcom je k dispozícii kyslíková kondičná dráha so 6 stanovišťami. Podľa tabuľky pri každom stanovišti sa môžete rozhodnúť, či si vyberie viac, alebo menej náročnú alternatívu kondičných cvičení. Ku každej sú priradené konkrétne cviky a presný počet ich opakovaní nevyhnutných pre zlepšenie kondície. Odporúčané bežecké trate sú rozdelené do troch kategórií podľa ich náročnosti. Prvou je profi trať – z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté pleto a Malú Svišťovku. Druhou je stredne ťažká lazy trať, ktorá vedie z Tatranskej Lomnice cez Hrebienok a Starý Smokovec. Treťou, najľahšou je trať hobby z Tatranskej Lomnice cez Starý Smokovec a späť. Tá je určená pre rekreačných bežcov.

Väčšie deti určite zaujme geocaching. Ide o veľmi obľúbenú turistickú disciplínu, kde pomocou GPS navigácie hľadáte na krátkom alebo dlhom okruhu poklady, skrýše, zaujímavé informácie a perličky o Štrbskom Plese. Informácie o histórii, faune a flóre zaujmú dospelých aj deti. Pre začínajúcich geocacherov je na Štrbskom Plese GPS požičovňa turistických navigácií, ktoré sú vhodné nielen na geocaching, ale aj pre iných milovníkov turistiky, cyklistiky či lezenia. Nezabúdajte však, že keď v Tatrách predmet nájdete a chcete si ho vziať, musíte do skrýše pre ďalšieho hľadača niečo iné dať.

Pri návšteve Tatier môžete navštíviť lanové parky, napr. veveričí lanový park na Štrbskom Plese, aquaparky – Tatralandia, vo Vrbove, či Vyšných Ružbachoch sú ideálnym riešením niektorých zdravotných problémov.

Podzemie Tatier môžu turisti spoznať počas celého roka v jedinej prístupnej jaskyni vo Vysokých Tatrách – v Belianskej jaskyni. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m, na trase je 860 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 5°C.

Lomnický štít, zdroj: vt.sk

30. – 31. august – Svište na Plese 2014 – Štrbské Pleso

Víkend plný zábavy, športu a súťaží pre deti – Sviští beh, zrak, čuch, sluch, skok, slalom, bludisko a Svištia tombola.

5. – 7. septembra – Food Fest Tatry – Tatranská Lomnica

Škola varenia, ochutnávka jedál, súťaže vo varení, vystúpenia folklórnych a tanečných súborov, koncerty, zábava pre rodiny s deťmi i adrenalínové atrakcie. Vstup voľný.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár