Drevené kostolíky v Národnom parku Poloniny (autom)

Gabriel Pavlík 0

Slovensko je krásna krajina plná histórie, prírody, ako aj histórie v prírode. Hrady, zámky, kaštiele,… i drevené kostolíky.

Najmä sever a východ Slovenska je priam posiaty týmito klenotmi, a to nie len výstavnými kúskami, ktoré nájdete presťahované do skanzenov, ale hlavne originálne chrámy stojace na svojom pôvodnom mieste a dodnes slúžiace svojmu pôvodnému účelu – svätým liturgiám.

Drevený kostolík v skanzene Humenné
foto: autor

Predskokan – kostolík v humenskom skanzene

Toto leto sme s manželkou oželeli dovolenku za hranicami všedných dní a zvýšili sme intenzitu poznávania našej domoviny. Keďže mojím rodným mestom je Humenné, navštívili sme najprv miestny skanzen, v ktorého expozícii je umiestnený aj drevený kostolík svätého archanjela Michala pôvodne postavený v roku 1764 v obci Nová Sedlica.

Dostať sa do Humenného – žiaden problém. Autobusom, vlakom, po svojom. A z ktorejkoľvek svetovej strany. Keď ste už v meste, stačí sa dostať na korzo (Námestie slobody), v jeho severnej časti nájsť kaštieľ (tiež odporúčam navštíviť, aj keď nie je drevený) a ku skanzenu je už len pár krokov cez park na severovýchod od kaštieľa.

GPS: N48°56‘24,7”; E21°54’35”

Cestu za ďalšími kostolíkmi je dobré si vhodne naplánovať. Ide síce o relatívne krátke vzdialenosti, z Humenného k poslednému kostolíku dnešnej časti v Uličskom Krivom je to po ceste zhruba 57 km, ale akonáhle Humenné opustíte, vnárate sa hlbšie a hlbšie do prírody. A tá poskytuje nádherné panorámy, výhľady a ďalšie atrakcie, k nim aj množstvo turistických chodníkov.

Po vyriešení logistiky ešte jedna otázka – ako hľadať, kde kostolíky stoja alebo sú schované. Pre dnešného technicky slušne vybaveného turistu je jednoduché zistiť si zemepisné súradnice kostolíka a hrať sa na niečo ako geocaching. Ale pre trošku viac zábavy odporúčam vedieť len to, kde je hľadaná obec, zvyšok nechať na pozorovacie schopnosti.

Ku každému kostolíku nás okrem smerovníkov k obciam pozývajú aj typické hnedé tabule venované konkrétnym objektom. Pri kostolíkoch nájdete informačné tabule a zvyčajne pri vstupných dverách do chrámu visí aj tabuľka s kontaktmi na ľudí, ktorí vám ochotne čo-to porozprávajú.

Obec Jalová (okres Snina)

Chrám sv. veľkomučeníka Juraja, Jalová
foto: autor

Humenné opúšťame smerom na Sninu a následne Stakčín, kde na asi najväčšej miestnej križovatke odbočíme z hlavnej cesty doľava. Týmto smerom vstupujeme do Národného parku Poloniny, o čom sa dozvedáme z informačných tabúľ. Po pár kilometroch nám smerovník oznámi, kde odbočiť do Jalovej.

Po vjazde do dediny sa sústreďte na hľadanie po pravej strane. Uprostred kopca nad domami sa zjaví nenápadný kostolík, ku ktorému sa treba dostať peši nájdením vhodnej cestičky pomedzi domy. Ako si všimnete stojac pred samotným chrámom, chodníčkov sa do kostola zbieha z celej dediny viacero.

Drevený chrám pochádza z roku 1745 a je zasvätený svätému veľkomučeníkovi Jurajovi. V súčasnosti stojí už na svojom treťom mieste. V minulosti bol aj omietnutý, po celkovej rekonštrukcii z roku 2002 má dnešnú čisto drevenú podobu.

GPS: N49°2‘23”; E22°14’10,3”

Tip: Od odbočky k dedine Jalová sa môžete viacerými cestami a chodníkmi dostať k vodnej nádrži Starina. Napr. po ľavej strane hlavnej cesty je možné si nevšimnúť hrádzu vodnej nádrže i samotnú vodnú plochu nádrže. Od jej dokončenia (1988) už pár rokov prešlo, za ten čas tu narástla celkom bujná vegetácia, ktorá temer všetko zakrýva, takže sa zdá, že ideme pomedzi bežné kopce.

Obec Topoľa (okres Snina)

Chrám sv. Michala Archanjela, Topoľa
foto: autor

Z križovatky, na ktorej sme pred chvíľou odbočili do Jalovej, pokračujeme na severovýchod. Pokračujeme hltajúc prírodné scenérie až pokým nás tabule nenavedú do obce Topoľa.

Aj v tejto dedinke hľadáme kostolík po pravej strane, taktiež v kopci. Pomôcka – objavíte ho povyše budovy obecného úradu a pošty.

Drevený chrám bol postavený na prelome 17. a 18. storočia a pôvodne stál na nižnom konci obce. Zasvätený je sv. Michalovi Archanjelovi. Od roku 2012 je jeho súčasťou aj expozícia venovaná histórii Gréckokatolíckej cirkvi a kňazovi a významnom rusínskom buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi. Okolie chrámu tvoria civilný a vojenský cintorín.

GPS: N49°02‘40,7”; E22°21‘23,5”

Tip: Za Topoľou sa nachádza obec Runina. Ešte pred vjazdom do obce sa môžete pristaviť pri kamennom monolite – pomníku padlých hrdinov 2. sv. vojny. Podľa dostupných informácií je v blízkosti aj vodopád na riečke Ulička.

Obec Ruský Potok (okres Snina)

Chrám sv. Michala Archanjela, Ruský Potok
foto: autor

Ďalšou zachádzkou z hlavného ťahu sa dostaneme do obce Ruský Potok. V tejto dedinke je potrebné trošku sa zorientovať v spleti uličiek a nájsť to správne miesto. Kostolík je totiž kdesi uprostred.

Drevený chrám pochádza z prelomu 17. a 18. storočia a je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi.

GPS: N49°1‘44,7“; E22°24‘38,5“

Tip: Počas celého výletu jazdite pozvoľným tempom a vychutnávajte si prírodné scenérie.

Obec Uličské Krivé (okres Snina)

Chrám sv. Michala Archanjela, Uličské Krivé
foto: autor

Poslednou dnešnou zastávkou je obec Uličské Krivé tesne pri hraniciach s Ukrajinou.

Kostol nájdete veľmi jednoducho, choďte hore dedinou až pokým ho pred sebou nezbadáte. Patrí medzi tie väčšie, v jeho blízkosti sa nachádzajú hroby cintorína a počas našej návštevy bolo vidieť, že na zveľaďovaní okolia chrámu sa pracuje.

Drevený chrám bol dostavaný v roku 1778, zasvätený je sv. Michalovi Archanjelovi. V jeho útrobách sa nachádzajú aj ikony pochádzajúce zo staršieho kostola, ktorý stál na hornom konci obce.

GPS: N48°59‘27,8“; E22°26‘19“

Tip 1: Cestou do Uličského Krivého prejdete obcou Ulič, v ktorej sa môžete pristaviť pri parku s miniatúrami kostolíkov tejto oblasti.

Tip 2: 9 km severovýchodne sa nachádza najvýchodnejšia obec Slovenska – Nová Sedlica. Odtiaľ sa dá vyštverať na trojhraničný vrch Kremenec. Stretávajú sa tu hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár