ZOO nie je cirkus. Aké chyby robíme pri zvieratách?

Alexandra Húsková 0

Jednou z obľúbených aktivít počas leta je aj návšteva zoologických záhrad. Na Slovensku ich máme štyri, ktoré celoročne navštívia tisíce ľudí. Ako sa však v ZOO správať, čo sa smie a čo nie?

Foto: Ingimage.com

Rodiny do ZOO chodia na návštevu párkrát do roka, zvieratá však ľudí vidia každý deň. Mnohí majú predstavu, že zvieratá budú ich deti „animovať“, podobne ako v cirkuse. Veď zaplatili predsa vysoké vstupné….

Častokrát však zvieratá spia, prinajlepšom sa len pomaly presunú z miesta na miesto. Čo takto pobúchať im na sklo, či hodiť kamienok – aby sa zvieratá prebrali a niečo ukázali?

Aj zvieratá majú právo na oddych

„Už malým deťom je potrebné vysvetľovať, že sa k živým tvorom treba správať pekne a s rešpektom a aj keď zvieratá v ZOO plnia i vzdelávaciu funkciu, stále sú to živé tvory,“ hovorí Katarína Moravcová zo ZOO Bratislava.

Aj zvieratá totiž majú právo na svoj vlastný biorytmus a teda keď sa im chce spať, oddýchnuť si v tieni alebo sa hrať, robia to čo sa im práve zachce – návštevník by to mal rešpektovať.

Pri dodržaní pravidiel bude zachované nielen pohodlie zvierat, ale aj návštevníci si prehliadku užijú a možno uvidia niečo, čo by v prípade, keď budú zvieratá stresovať, nezažili.

Foto: Ingimage.com

 

Zodpovední a tí druhí

„Máme dve skupiny rodičov,“ hovorí Simona Kubičková zo ZOO Bojnice. „Prví rodičia sú zodpovední, väčšinou si zvieratá spolu s deťmi pozerajú, vysvetľujú im o aké zviera ide, prípadne si pozrú menovku a prečítajú si zaujímavosti. Vedú deti k tomu, aby sa správali pri zvieratkách slušne, nekričali, nebúchali na sklá zvieratám a nekŕmili ich,“ približuje správanie rodín.

Druhá skupina rodičov svoje deti, ktoré zvieratá vyrušujú, nenapomína a nechajú deti napríklad búchať na sklo zvieratám.

„Niekedy dokonca sami vedú deti k tomu, aby porušili pravidlá – hlavne zákaz kŕmenia, ktorý platí v celej zoo. Nestalo sa raz, kedy rodičia trhali trávu (čím ničili zeleň) a dávali ju deťom, aby nakŕmili zvieratá. Horšie bolo, keď deťom dali napríklad slané tyčinky, či čipsy, ako potravu pre zvieratá,“ hovorí Simona Kubičková.

Foto: Ingimage.com

Nakŕmené a mŕtve

„Nesprávnou potravou môžu ľudia zvieratám ublížiť a žiaľ, už sa nám stalo, že v minulosti nám uhynulo zviera potom, ako ho návštevníci nakŕmili,“ upozorňuje. 

V bratislavskej ZOO majú tiež smutnú skúsenosť s nedisciplinovanými návštevníkmi.

Asi najtragickejší koniec malo nevhodné kŕmenie lemurov kata, ktoré malo za následok úhyn matky i mláďaťa. Prečítajte si viac: uhynutie lemurov kata.

Osobitnými prípadmi sú aj školské výlety, kedy dajú pedagógovia deťom v ZOO rozchod a tie potom behajú po areáli a skúšajú zvieratá kŕmiť, či dokonca chytať. 

Veď iba trošku trávičky, alebo prštekov…

„Mali sme aj prípady, kedy rodičia dovolia deťom prekonať zábranu a ísť blízko ku zvieratám. Rodičia si neuvedomujú, že každé zviera si môže svoje teritórium (v prípade zoo je to výbeh či voliéra) chrániť a môže návštevníkom (aj keď nechtiac) ublížiť. Stalo sa nám, že deťom dovolili strkať prsty k nosáľom červeným, ktoré ich pohrýzli (ide o americké šelmy). Rovnaký prípad sa stal aj pri papagájoch,“ opisuje skúsenosti s nedisciplinovanými rodičmi Simona Kubičková.

Na kontakt detí so zvieratami majú zoologické záhrady špeciálne vymedzené časti. V ZOO Bojnice je to Detská časť, kde si môžu deti pohladkať zvieratá, ktoré sú na to zvyknuté. 

„Kŕmenie zvierat u nás ponúkame v rámci rozšíreného vstupu, kedy si návštevník môže ísť nakŕmiť a pohladkať naše dve slonice – Maju a Gulu,“ približuje Simona Kubičková zo ZOO Bojnice.

Zoologické záhrady ponúkajú aj komentované kŕmenia a prehliadky.

„Eliminovať nechcené kŕmenie zvierat sa snažíme ponukou komentovaného kŕmenia, kedy návštevníci kŕmia zvieratá nami pripravenou potravou, podľa konkrétnych kŕmnych dávok daného druhu a zároveň sa od lektorky popri tom dozvedia zaujímavosti o našich zvieratách,“ uviedla Katarína Moravcová.

Foto: Ingimage.com

 

Čo všetko urobíme pre dobrý záber?

Niekedy sa stane, že ľudia fotografujú zvieratá s bleskom, čo nie je veľmi dobré pre ich oči a celkovo pohodu. „Návštevník si pomyslí, veď to len ja, pre dobrý záber – ak to však spraví len 10% ľudí denne (čo je pri priemernej návštevnosti cca 150 ľudí), zviera to pochopiteľne rozrušuje a neprispieva to k jeho pohode,“ varuje Katarína Moravcová.

Občas sa stane, že do výbehu spadne návštevníkom fotoaparát, telefón, čiapočka či hračka – vtedy však musí situáciu vyriešiť zamestnanec ZOO – upozorňujú pracovníčky. Určite nie je vhodné, aby do výbehu skákali návštevníci. Neuvedomujú si, čo im zviera môže spraviť a nikdy sa neoplatí riskovať život pre mobil či čiapku.

Pri návšteve zoologickej záhrady teda nezabúdajme dodržiavať pravidlá, nielen z dôvodu našej bezpečnosti, ale aj v rámci výchovy našich detí k rešpektovaniu zvierat.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár