Stanovačka s deťmi | Prázdniny, víkendy, dovolenky | Keď je voľno | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Stanovačka s deťmi

 Mária Kopčíková   14.07.2017   2

je určite veľké dobrodružstvo. Jednak pre rodičov, ktorí čím majú menšie deti musia viacej plánovať a byť pripravení na rôzne alternatívy a počasia.

Na druhej strane je to veľké dobrodružstvo pre deti, najmä tie mestské. Umývať sa v potoku či studničke, variť čaj na liehovom variči z lesných byliniek, večer sedieť pri ohníku a vnímať vôňu a zvuky zvečerievajúceho sa lesa. Juj, už to cítim.

Shutterstock

 

V akom veku začať stanovať s deťmi?

V podstate sa dá začať kedykoľvek. Čím je dieťa mladšie, tým zrejme budete musieť viacej plánovať a byť viacej vybavení, ale to sa asi týka akejkoľvek cesty s malým drobcom.

Pokiaľ sa rozhodnete postaviť stan v kempe, tam by mali byť hygienické podmienky aspoň ako tak  zabezpečené – aj keď nie všade úplne ideálne. Staršie deti zrejme nebudú mať problém s tým, keď sa deň – dva – tri ohygienia nie úplne dokonale, resp. začnú a skončia len pri umytí zubov:)

Väčšie deti sa radi aktívne zapoja do príprav, balenia a na mieste činu môžu pomôcť pri stavaní stanu, rozbaľovaní spacákov, nosení dreva na ohník, mazaní chleba na večeru ... Je to teda len na vás, ako zvážite svoj naturel a či vám stanovanie príde ako dobrý nápad.

Ako sa pripraviť na stanovačku

Okrem toho, že sa rozhodnete, kedy vyrazíte pod stan, je vhodné myslieť na niekoľko vecí. Pokiaľ máte čas a možnosti, vyskúšajte stanovanie na „nečisto“. Ak máte záhradu, postavte stan tam a vyskúšajte si rozloženie stanu, spacákov, ako aj samotné spanie vonku a nie v teple vlastnej postele.

Ak nemáte takúto možnosť, ale vy sami už máte minulú skúsenosť so stanovaním, porozprávajte deťom, aké to bolo. Čo sa vám na stanovaní páči, ako sa treba vybaviť, čo tam určite nebudú mať (TV, rádio, tri škatule s legom) a čo naopak môžu zažiť.

Shutterstock

 

V rámci prípravy je vhodné preskúmať okolie vášho stanovišťa – ak pôjdete do kempu je to zas o čosi jednoduchšie, pokiaľ budete v otvorenej prírode, zistite podľa mapy, čo je v okolí (lúky, rybník, nejaká obora so zvieratami) – podľa toho môžete deťom pripraviť program, pozháňajte skúsenosti od nejakých ľudí, ktorí už na danom mieste stanovali.

Základná stanovačková výbava

Opäť sme pri tom, že pokiaľ pôjdete do kempu, kam sa doveziete autom, tak aj základná výbava môže byť pomerne rozsiahla a nemusíte príliš špiritizovať, či toľko vecí odnesiete ako dvaja dospelí rodičia na chrbte v batohu...

Ak ale plánujete v rámci výletu presun po vlastných a deti sú ešte príliš malé na to, aby niesli ruksaky, budete musieť robiť dosť prísny výber toho, čo zbalíte.

Do základnej výbavy patrí:

  • stan, spacáky a karimatky – do kempu si pokojne vezmite veľký a pohodlný stan, na presuny je vhodný menší a ľahší, ktorý sa dá ľahko a rýchlo postaviť. Pokiaľ sú deti ešte malé, môžu spať v spacáku s vami.
  • teplé oblečenie – aj keď je leto a pri odchode z domu je pekné počasie. Rána a večery môžu byť chladné. Majte veci zbalené v igelite, aby nenavlhli.
  • dobrá obuv – ak budete zo svojho táboriska podnikať aj menšie výlety, hodia sa pre všetkých vysoké nepremokavé topánky.
  • hygienické potreby (vrátane toaletného papiera a vlhkých obrúskov na ruky, či zadoček dieťaťa).
  • veci na varenie (ešus či iné nádoby, príbory, hrnčeky, nôž, varič + náhradné bombičky, niekoľko základných potravín – je fajn premyslieť si, čo budete jesť, čo prežije deň či dva bez chladničky ...).
  • pršiplášť, repelent, baterka – baterky prípadne aj dve.
  • deka – ak máte dieťa vo veku okolo roku – dvoch. V čase, keď vy budete stavať stan, chystať jedlo, vybaľovať – dieťa ak sa nebude tmoliť okolo vás, bude sedieť. Mohlo by sedieť na teplom – deke, spacáku. Ak by bolo v noci chladnejšie, použijete oboje. 
  • lekárnička – niekoľko základných vecí – jodonal, gázové štvorce, rýchloobväz, lieky na teplotu, obväz.
  • hračka a ďalšie veci na zábavu (karty, kniha, ...).
Shutterstock

 

Príprava na stanovanie na mieste

Predtým, než postavíte stan, nájdite vhodné miesto, mohlo by byť chránené pred prudkým vetrom. Prezrite okolie, mravenisko je fajn na pozorovanie s deťmi, ale pár centimetrov od stanu nemusí byť potešujúce ...

Tiež vyčistite okolie od prípadných odpadkov a ostrých predmetov, aby sa deti pri hre neporanili – konáre, rybárske háčiky, sklo, staré konzervy. Dajte pozor či v okolí nie sú jedovaté huby – najmä malý lezúni budú všetko strkať do úst.

V noci kontrolujte, či dieťaťu nie je zima

Napriek tomu, že vám dospelým môže byť príjemne, deti prechladnú skôr. Pri menších deťom, cca okolo roka – dvoch im prípadne v noci natiahnite na hlavu tenkú čiapočku.

Aj keď idete na stanovačku zažiť dobrodružstvo a tak trochu ujsť z reality všedných dní, bolo by fajn s malými deťmi aspoň čiastočne dodržiavať denné rituály. 

Deti sa radi hrajú. Hry s deťmi v lese.

Cez deň pozorujte okolie, preskúmavajte ho, môžete sa zahrať rôzne hry. Večer pri ohníku sa porozprávajte o tom, čo ste videli, zažili, čo sa deťom najviac páčilo, pozorujte hviezdy na nočnej oblohe, počúvajte húkanie sovy ... les ponúka nepreberné množstvo zaujímavostí, tak si to s deťmi krásne a voňavo užite.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 16.07.2017 18:02

prva stanovacka ked mali deti cca 3 roky bola doma na zahrade a boli sme tam 2 dni smile a bolo to skvele

Palo napísané 26.09.2015 23:14

Hlavne treba zdoraznit, ze vsetko co si do lesa prinesiem, si z lesa aj odnesiem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?