Na týchto 6 vecí sa pýtajte, keď vyberáte denný tábor

Mária Kopčíková 0

Je dobré vybrať tábor s jedným zameraním, niektoré deti idú na „konský“ tábor starať sa o koníky, iné sa chcú naučiť programovať, či hrať tenis, ďalšie zase starať sa o zvieratká v ZOO.

Zdroj: ingimage.com

Rizikom sú podľa mňa programy „superior“, ktoré ponúkajú, že za 5 dní dieťa uvidí aquapark, prírodnú rezerváciu v blízkom zahraničí, tvorivo sa naučí kresliť a k tomu všetkému bude ešte konverzovať v angličtine …

Čo by vás pri výbere denného tábora mohlo zaujímať

  Organizátor

„Preveriť“ organizátora je dôležitý krok. A tým nemám na mysli preverenie v obchodnom registri. Tábory v princípe ponúkajú buď štátne inštitúcie (centrá voľného času, mestské organizácie …), občianske združenia, ktoré sa venujú špecificky nejakej skupine detí (deti zo sociálne slabšieho prostredia, deti s nejakým handicapom, cirkevné združenia, komunitné tábory v nejakej obci, či mestskej časti) alebo cestovné kancelárie.

Prvé dve skupiny majú snáď trochu výhodu v tom, že na svoje aktivity môžu žiadať príspevky z grantových agentúr alebo ich podporuje príslušná obec. Preto ich tábory môžu byť lacnejšie.

  Program tábora

Program tábora by mal byť vopred jasne stanovený, ak sa plánujú výlety, mali by ste vedieť kam. Vhodné by bolo vedieť, aký bude „mokrý variant“ – teda čo v prípade, že dieťa prihlasujete na tábor, kde by malo 5 dní jazdiť na koni a následne bude tých 5 dní pršať?

Zdroj: ingimage.com

  Veková kategória

Bude na tábore veľká skupina detí od 6 do 16 rokov? Alebo budú skupinky prispôsobené veku.

  Koľko detí pripadá na jedného animátora

(lektora, vedúceho)? Na toto existujú nejaké normatívy, nad ktoré organizátor ísť nesmie. Osobne preferujem pokiaľ na 1 dospelého pripadá 5-8 detí.

  Strava a pitný režim

Čo všetko musíte pre dieťa zabezpečiť. Najmä v horúcich dňoch je dôležité, aby deti mali zabezpečený pitný režim. Pokiaľ máte 6-7 ročného drobca, ten asi 2 litrovú fľašu so sebou vláčiť nebude ….

Pričom si nemyslím, že organizácia musí zabezpečiť full servis (desiatu, obed, olovrant a všetko pitie). Pokiaľ dáte dieťa do tábora, kde je program postavený dobrodružne a deti trávia veľa času v lese, alebo na výletoch mimo miesto bydliska,  možno bude celkom zábava mať svoju torničku so sebou a chystať si jedlo doma deň vopred s nejakou drobnou motiváciou k nasledujúcemu dňu. Uznávam, že nie všetkým rodičom tento model vyhovuje a nechcú sa už starať o nič. Práve preto je dobré vedieť aký program na tábore bude a aký servis je obsiahnutý v cene tábora.

Zdroj: ingimage.com

  Cena

Pre niekoho najdôležitejšia položka… Nemala by byť, tou by mala byť kvalita programu a personálu. No veľa z nás samozrejme rieši a zohľadňuje tento faktor. Denný tábor nie je lacná záležitosť. V Bratislave sa ceny pohybujú od 50 do 150 EUR za týždeň (u komerčných usporiadateľov), napr. v Nitre alebo Košiciach sú ceny o niečo nižšie.

Ako som už uviedla vyššie, pokiaľ tábor organizuje štátna alebo mimovládna organizácia, môže byť jeho cena nižšia. Pričom pre mňa neplatí úmera, že čím drahší, tým kvalitnejší. 

Zaujímajú vás ceny niektorých denných letných táborov? Prečítajte s o nich tu:

Tieto organizácie zväčša majú svoje priestory, odborne vzdelaných a vyškolených pracovníkov, ktorí tábor realizujú v rámci svojej pracovnej činnosti a nedostávajú za to extra odmenu. Cestovka musí svojich animátorov samozrejme zaplatiť.

Dôležité je zistiť, možno získať aj nejaké referencie, do akej miery cena zodpovedá programu. Tie je najlepšie mať od známych, prípadne z internetu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár