Letné dovolenkové nástrahy

Mária Kopčíková 0

Leto, slnko, voda, pláže, zmrzlina … s pojmom leto sa nám asociuje veľa príjemného. Kiež by nás vždy stretalo len to milé. Mali by sme však byť aj opatrní a dávať si pozor na rôzne nástrahy, ktoré s letnými mesiacmi súvisia.

 

Črevné problémy

Keďže v mestách, najmä veľkých, je menej ľudí, tak obchodníci robia menšie zásoby a tovar častokrát ostáva na pultoch predajní dlhšie, než sa mu patrí.

Buďte veľmi opatrní pri kúpe mäsa, zeleniny i ovocia. Vyberajte len naozaj čerstvé potraviny a aj keď doma zistíte, že niečo nie je v poriadku, ohláste toto zistenie predajcovi, príp. obchodnej inšpekcii.

Veľkým rizikom v letných mesiacoch je práve spomínaná obľúbená zmrzlina a zákusky. Rizikom sú samozrejme vtedy, ak sa s nimi správne nenakladá. 

Lákavá exotika

Klasická zásada hovorí, že keď niekam cestujeme, mali by sme ochutnať miestne špeciality. Netradičné kombinácie však môžu v našom žalúdku spôsobiť paseku a celá radosť s testovania nových jedál môže byť skalená hnačkami či zvracaním.

Črevné problémy bývajú najčastejším zdravotným problémom turistov v cudzích krajinách. A neplatí to len pre typicky „exotické“ krajiny, ako napr. Egypt, Maroko, Turecko … aj v susedných Čechách, pokiaľ sa vrhnete na typickú českú kuchyňu, v letných mesiacoch sa vám môže odvďačiť napr. salmonelózou (šaláty s vajcami, majonézou, zle tepelne upravené mäso ..) .

Ako prevencia sa odporúčajú pri cestách do zahraničia probiotiká (ehm, naša kopaničiarsko-východniarska rodinná lekárnička pre tieto účely obvykle obsahuje nejaké vypálené ovocie …pre dospelú populáciu).

Mohlo by vás zaujímať: Ako liečiť hnačku prírodnými prostriedkami

Zároveň je veľmi dôležité dodržiavať hygienu – dôkladne umývať ruky, umývať ovocie aj zeleninu pred konzumáciou, vyhýbať sa surovému mäsu. Na pitie nepoužívať lokálnu vodu, ale balenú – a to aj na umývanie zubov.

Ako prvú pomoc môžete použiť lieky proti hnačke, dbajte na dostatok tekutín, ktoré treba piť po malých dúškoch. V prípade vážnejších problémov neváhajte vyhľadať lekára.

 

Spálená koža

Nuž poviete si, že toto je hádam každému jasné. Že sa máme chrániť, že slnečné žiarenie nie je úplne super, stále ho veľa ľudí podceňuje a privodí si spálenie pokožky.

Týka sa to veľmi často mužov, ktorí neradi na seba „patlú“ nejaké ochranné krémy, tiež starších ľudí, ktorí sa slniečko pamätajú ešte bez ozónovej diery a nepripisujú týmto problémom príliš veľký význam.

Prevencia je aj v tomto prípade jasná – používajte krémy na opaľovanie s ochranným faktorom pri každom pobyte vonku. Chráňte si pokožku oblečením, tenkým, vzdušným, no niekedy aj s dlhým rukávom. Nevystavujte pokožku slnečným lúčom medzi 11.00 – 15.00, kedy je žiarenie najintenzívnejšie.

Ak sa už pokožka spáli, musíte ju ošetriť nejakým prípravkom, u nás je stále veľmi obľúbený Panthenol. Z babských receptov funguje dobre kyslá smotana rozotrená na pokožku.

Mohlo by vás zaujímať: Prvá pomoc pri spálenej pokožke, aby nebolela

Pokiaľ sa skombinuje nadmiera slnenia s ďalšími faktormi, ako je napr. alergia na slnko, niektoré lieky (napr. Fenistil), nedostatočná hydratácia – zrejme bude potrebné vyhľadať aj odbornú pomoc.

 

Dehydratácia

Nedostatočný príjem tekutín býva v lete tiež pomerne častým problémom. Veľa z nás už si zvyklo, že kamkoľvek ideme, berieme so sebou fľašu s vodou, najlepšie čistou.

Naše telo vo svojich bunkách obsahuje prevažne vodu a tá sa v horúcich dňoch rýchlo odparuje. Dehydratácia môže nastať pomerne rýchlo. To, že zacítime smäd, je prvým znakom, že niečo nie je v poriadku.

Nedostatok tekutín môže aj u zdravých ľudí spôsobiť nesprávne fungovanie vnútorných orgánov, zníženie tlaku krvi, odpadávanie, poruchy sústredenia a pod.

Ako sme už spomínali vyššie, dehydratácia môže zhoršovať priebeh iných ochorení, najmä hnačky a zvracania.

 

Medúza a jej pálivý dotyk

Na dovolenke pri mori sa často stretnete s morským ježkom či medúzou. Ak vás „pobozká“, stopy to na vás zanechá aj po niekoľkých rokoch (môj otec ich má skoro po 30-tich rokoch ..)

Popálenie medúzou zanechá na pokožke drobné pľuzgiere, miesto sčervenie a svrbí. Môže sa pridať bolesť lymfatických uzlín.

Ako prvú pomoc treba použiť krémy s obsahom antihistaminík, prípadne postihnuté miesto treba poliať octom alebo bielym alkoholom (zneškodňuje toxín medúzy). Efektívne vraj je aj zasypanie rany pieskom a na schladenie popáleného miesta pokojne použite ľad.

Tak nech sa vám všetky nástrahy vyhýbajú a z dovolenky si prinesiete len pekné spomienky!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár