ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Hravé leto bez mobilov a tabletov

 Miroslava Labašová   31.05.2016   0

Trávia vaše deti priveľa času s mobilmi a tabletmi v rukách? Letné prázdniny sú za dverami a vy neviete, ako vylákať svoje ratolesti na čerstvý vzduch? Popustite uzdu svojej fantázií a pripravte im hravé leto, plné zábavy, smiechu a pohybu.

 

Nič nie je nemožné, teda ani odpútať pozornosť detí od mobilova tabletov. Žiada si to len štipku fantázie, plné nasadenie a dávku trpezlivosti. Inšpiráciu môžete čerpať aj z čias vlastného detstva, či priamo z filmového plátna.

Fantázii sa medze nekladú

Klasická scéna amerického filmu – najmenší člen rodiny oslavuje narodeniny a so zaviazanými očami sa snaží z vnútra kartónového zvieraťa pomocou palice vydolovať v ňom ukryté poklady. Pripravte niečo podobné pre svoje deti. Nemusíte sa trápiť s modelovaním zvieraťa, stačia vám aj malé kartónové krabice, ktoré pripevníte na stromy v záhrade alebo v najbližšom parku. Polovicu z nich naplňte kúskami papiera a do ostatných ukryte sladké prekvapenie. Využiť môžete napríklad balíčky Haribo cukríkov Tropifrutti, ktoré budú skvelou odmenou pre víťaza. Ním sa stane ten, komu sa pomocou palice podarí otvoriť najviac krabíc s Haribo Tropifrutti cukríkmi.

Tip pre najmenších: Naučte sa s Haribo Tropifrutti cukríkmi rozpoznávať farby alebo druhy ovocia. Každý správne uhádnutý kúsok bude slúžiť ako odmena.

Za menej priaznivého počasia môže byť rovnako zábavné hľadanie sladkých pokušení či hračiek aj v byte alebo v priestoroch domu. Pre deti vymyslite indície, ktoré im pomôžu nájsť ukryté odmeny. Kľúčom k ďalším nápovedám budú hádanky, hlavolamy, jazykolamy, ktoré budú musieť správne rozlúštiť. Ukryť môžete aj tablet a mobil. Kým deti nerozlúsknu zadania, nedostanú sa k vytúženým pokladom.

 

Detí, ktoré často visia na tabletoch a mobiloch, zaostávajú vo verbálnej komunikácií. Ich častou odpoveďou na položené otázky sú citoslovcia ako "aha", "hm" alebo jednoslovné reakcie. Letné prázdniny sú ideálnym obdobím na rozvíjanie komunikácie. Urobte to hravo. Deti môžu tvoriť kreatívne hádanky, verše i vtipné príhody. Na kúsky papiera im napíšte niekoľko kľúčových slov, z ktorých si jedno vytiahnu a povinne slovo zakomponujú do svojich textov. Takáto hra nie je len pre malých, zapojiť sa môžu aj násťroční.

Spomínate si na kultovú hru z vášho detstva? Meno, mesto, zviera, vec je zábava pre malých aj veľkých. Okrem toho, že táto hra rozšíri slovnú zásobu vašich detí, kreatívne ňou trénujú aj svoju pamäť a rozširujú svoje vedomosti zo zemepisu, slovenského jazyka i prírodovedy.

Ak potrebujete zabaviť svoje deti, ale popri zábave sa musíte venovať aj upratovaniu domácnosti, skúste starú známu hru sochy. Zapnite rádiou, deti môžu tancovať, hrať sa alebo vám pomáhať s domácimi prácami. V okamihu, kedy hudbu stíšite, musia znehybnieť ako sochy a vydržať v takejto polohe, kým rádio nezačne opäť hrať. Takto môžete deťom spríjemniť bežné aktivity a vy sa môžete s ovládačom v ruke venovať umývaniu riadu.

Nezabúdajte na kamarátov

 

Do programov zapojte aj kamarátov vašich detí. Podľa detského psychológa Miroslava Kohuťára je ideálne, ak si pozornosť detí získame aktivitami, ktoré pripravíme nielen pre nich, ale zapojíme aj ich kamarátov.

,,Deti radšej trávia čas s niekým, s kým sa cítia príjemne a nemusia to byť vždy rodičia. Potrebujú svojich kamarátov, priateľov, rovesníkov, s ktorými sú na rovnakej vlnovej dĺžke a majú podobné záujmy," prezradil psychológ. Zabudnúť by ste nemali ani na patričnú odmenu, ktoru môže byť napríklad hodina strávená na tablete. Takto deti nadobudnú pocit, že im čas strávený s tabletom v ruke neplánujete úplne zatrhnúť.  

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
Dojčenie? Prvé dni s krízovým štábom
21.08.2017   0
Všetky žilky mi popraskali, si to predstav. Modrá tvár a červené oči. Ale ti poviem, nikdy som sa tak nebála pôrodu ako dojčenia. Nočná mora.“ Málo mlieka, slabé mlieko, nestačilo, nepriberal, hladoval, chradol, nemalo to ďalej význam... Dojčenský masaker motorovou pílou na dobrú noc.
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.