Akú dlhú túru zvládnu deti?

Mária Kopčíková 0

Počasie je globálne také teplejšie, letnejšie, aj keď to niekde úplne tak nevyzerá – predsa len sa rodičia napr. pri plánovaní víkendového programu viacej zamýšľajú aj nad možnosťami nejakej turistiky s deťmi.

shutterstock

Tí, ktorí majú úplných drobčekov zvažujú, či je vôbec vhodné ísť s batoľaťom na turistiku. Veľa závisí asi od vašej filozofie, prečo a kam sa chcete s deťmi vydať. Niekedy aj cesta je cieľ, takže s tými najmenšími deťmi asi netreba mať prehnané očakávania, kam až zájdete a na aký kopec sa vyštveráte.

O čom je turistika s deťmi? Nie je to len otrava?

Turistika je vo všeobecnosti pobyt a pohyb v prírode. Okrem samotného chodenia dôjdenia niekam, by sa v rámci turistiky mali deti oboznamovať s prírodou, s nejakými kultúrnymi či historickými objektmi (ak sa nachádzajú na trase) a mohli by sa naučiť aj niečo o zručnostiach potrebných pre bezpečný pobyt v prírode.

To všetko sa dá realizovať už s najmenšími deťmi – ak si vyberiete nejakú primeranú trasu, 4 – 5 km, môžete už i malých drobcom opisovať, čo v prírode vidíte, okolo čoho práve idete. Ak sa v rámci prestávky rozložíte na piknik, či opekačku, učíte ich, ako nazbierať drevo, naložiť oheň, kde ho môžete rozložiť, ako sa správať v lese voči zvieratám, či iným ľuďom…

Zdroj: ingimage.com

Malé deti ešte asi veľmi nebudú chápať zmysel celého putovania, ale pomaly v nich môžete prebúdzať športového ducha, vzťah k prírode. Ak sa vám počas cesty naskytne vhodná príležitosť, ukážte deťom výhľad, veveričku, vtáčiky, zrúcaniny …

Niečo viac o turistike s deťmi …

Dôležité je, aby dieťa ani nezbadalo, ako dlho cesta trvá a aby bolo motivované napredovať. Či už po vlastných alebo aby vydržalo dostatočne dlho v sedačke, či inom nosiči.

Na turistiku s deťmi vyberte menej náročné trasy

Pre vás krátka trasa môže byť pre dieťa, od ktorého chcete, aby cupitalo po vlastných, nekonečne dlhá. Svaly na nohách deti ešte nemajú veľmi pevné a tiež výdrž nie je taká, ako u dospelého človeka.

Najmä u menších detí zvážte, či so sebou vezmete i ľahký kočík – pokiaľ idete na trasy, ktoré sú bezbariérové a prejdete po nich i s kočíkom. Alebo máte osvedčený nosič a pri únave dieťaťa použijete ten. Nerátajte s tým, že dieťa ponesiete na rukách, či „na koni“ – je to priveľká záťaž pre dospelého a nepohodlné na dlhší úsek aj pre dieťa.

S deťmi vo veku 5 – 6 rokov, ak sú postupne privykané na chodenie peši, sa môžete vybrať už i na dlhšie trasy alebo trasy v horách. Ideálne by možno bolo, ak viete vybrať trasu, kde jednu cestu, napr. TAM prejde dieťa peši, a SPÄŤ sa môžete odviezť lanovkou, či vláčikom.

Na zaťažovanie detí v pešej turistike máme i isté tabuľkové odporúčania, týkajú sa však detí nad 10 rokov:

Základné zásady pri turistike s deťmi

Medzi tie úplne najzákladnejšie by sme mohli zaradiť:

  • Majte pre deti vždy náhradné oblečenie a pokrývku hlavy.
  • Zoberte dostatok tekutín, pre dieťa aj čaj.
  • Pripravte na cestu dostatok jedla, na ktoré je dieťa zvyknuté. Hoci rátate s piknikom alebo občerstvením v chate, či kolibe, majte i jedlo „do ruky“, keby bolo treba doplniť energiu.
  • I v lete zoberte so sebou bundu, najmä ak idete do hôr, kde sa môže počasie rýchlo zmeniť.
  • Zbaľte i pršiplášť.
  • Rátajte s tým, že s malými deťmi budete mať veľa prestávok – preto sa vyzbrojte trpezlivosťou a pamätajte – I CESTA JE CIEĽ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár