ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

15.11.2010verzia pre tlač


Z „dovolenky“ do práce: matky sú druhotriedne

Autor: Mária Kohutiarová

Vrátiť sa do zamestnania po troch rokoch materskej (nehovoriac o tom, keď máte dve, tri deti za sebou) je šok, pri ktorom je aj skok do hlbokej studne čistá malina.

Nie, nemyslím teraz na zníženie kvalifikačných predpokladov matky – situácia je komplikovanejšia.

IngimageIdeálny zamestnanec

Filozofia firiem a zamestnávateľov zďaleka nerešpektuje súkromný život zamestnanca a jeho rodinu a väzby na ňu.

Momentálne trh práce funguje na predstave ideálneho zamestnanca, ktorý nie je zaťažený ničím iným, len pracovnými povinnosťami a nárokmi. Očakáva sa, že bude plne flexibilný, mobilný a vždy pripravený vyhovieť akýmkoľvek požiadavkám svojho zamestnávateľa – bez ohľadu na to, čím žije po pracovnom čase. Ale "po" pracovnom čase de facto neexistuje, lebo mobily.

Dávno je preč model celoživotnej práce a celoživotnej kariéry na jednom pracovisku – ako sme na to boli zvyknutí nielen u našich rodičov. Hoci prinášal špičkových odborníkov a ľudí, ktorí sa skutočne rozumeli svojmu fachu, dnes nie je o takýchto ľudí na trhu práce záujem.

Vytlačení nabok

Pri razení takejto teórie ideálneho zamestnanca nám vzniká akýsi duálny systém zamestnancov. 

Tí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov vypadnú z tohto kolotoča nárokov a tlaku zamestnávateľa, sú automaticky vylúčení z „top kategórie“. Dostávajú sa do „druhej kategórie“ pracujúcich, ktorým sa dostáva podstatne horšia práca, menší plat, horšie pracovné podmienky, nestabilný úväzok, menšia až mizivá možnosť zvyšovania si kvalifikácie a pracovné pozície menej chránené legislatívou.

Ak chceme definovať, kto sú títo „vylúčení“, automaticky tam patria mladí po skončení školy, emigranti, členovia etnických skupín, zdravotne postihnutí a tiež – čo je na pováženie – matky s malými deťmi.

Máme to ťažké

Hoci tento status „druhej triedy“ nemusí znamenať trvalý stav, je veľmi ťažké – napriek doplňovanému či už získanému vzdelaniu, udržaniu zručností a orientácií vo svojom obore,  aktívnemu prístupu a chceniu – dostať sa späť o level vyššie. 

Problémom je, že v tejto pozícii sa človek stáva vylúčený zo svojej sociálnej skupiny a spoločenskej triedy. V konečnom dôsledku dochádza k nenaplneniu osobných ambícií a tým aj k možným poruchám rodinných a vzťahových väzieb.

Je jednoznačné, že ženy po materskej dovolenke sú z tohto pohľadu ohrozenou skupinou a návrat čo len na pôvodné miesto je pre ne sizyfovskou úlohou – predovšetkým vtedy, ak chcú a vidia svoje prioritné poslanie v materstve a výchove detí.

Za daného stavu je rozhodovanie sa v kauze práca – rodina veľmi ťažké a veľmi záleží na tom, aké má tá-ktorá rodina priority, aká je jednota manželov – rodičov smerom k týmto hodnotám,  aké má materiálne zázemie, aký životný štýl vyznáva a čo vlastne k životu potrebuje.

V každom prípade spoločenský tlak a nulové spoločenské ohodnotenie materstva rozhodovaniu  na vážkach v prospech detí a ich budúcnosti veľmi nepridávajú.

Možno by bolo zaujímavé vedieť a vidieť, ako sa k zamestnancom a ich rodinám v praxi stavajú práve slovenské firmy. Budeme len radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia