ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
KariéraKariéra

Z „dovolenky“ do práce: matky sú druhotriedne

 Mária Kohutiarová   15.11.2010   0

Vrátiť sa do zamestnania po troch rokoch materskej (nehovoriac o tom, keď máte dve, tri deti za sebou) je šok, pri ktorom je aj skok do hlbokej studne čistá malina.

Nie, nemyslím teraz na zníženie kvalifikačných predpokladov matky – situácia je komplikovanejšia.

IngimageIdeálny zamestnanec

Filozofia firiem a zamestnávateľov zďaleka nerešpektuje súkromný život zamestnanca a jeho rodinu a väzby na ňu.

Momentálne trh práce funguje na predstave ideálneho zamestnanca, ktorý nie je zaťažený ničím iným, len pracovnými povinnosťami a nárokmi. Očakáva sa, že bude plne flexibilný, mobilný a vždy pripravený vyhovieť akýmkoľvek požiadavkám svojho zamestnávateľa – bez ohľadu na to, čím žije po pracovnom čase. Ale "po" pracovnom čase de facto neexistuje, lebo mobily.

Dávno je preč model celoživotnej práce a celoživotnej kariéry na jednom pracovisku – ako sme na to boli zvyknutí nielen u našich rodičov. Hoci prinášal špičkových odborníkov a ľudí, ktorí sa skutočne rozumeli svojmu fachu, dnes nie je o takýchto ľudí na trhu práce záujem.

Vytlačení nabok

Pri razení takejto teórie ideálneho zamestnanca nám vzniká akýsi duálny systém zamestnancov. 

Tí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov vypadnú z tohto kolotoča nárokov a tlaku zamestnávateľa, sú automaticky vylúčení z „top kategórie“. Dostávajú sa do „druhej kategórie“ pracujúcich, ktorým sa dostáva podstatne horšia práca, menší plat, horšie pracovné podmienky, nestabilný úväzok, menšia až mizivá možnosť zvyšovania si kvalifikácie a pracovné pozície menej chránené legislatívou.

Ak chceme definovať, kto sú títo „vylúčení“, automaticky tam patria mladí po skončení školy, emigranti, členovia etnických skupín, zdravotne postihnutí a tiež – čo je na pováženie – matky s malými deťmi.

Máme to ťažké

Hoci tento status „druhej triedy“ nemusí znamenať trvalý stav, je veľmi ťažké – napriek doplňovanému či už získanému vzdelaniu, udržaniu zručností a orientácií vo svojom obore,  aktívnemu prístupu a chceniu – dostať sa späť o level vyššie. 

Problémom je, že v tejto pozícii sa človek stáva vylúčený zo svojej sociálnej skupiny a spoločenskej triedy. V konečnom dôsledku dochádza k nenaplneniu osobných ambícií a tým aj k možným poruchám rodinných a vzťahových väzieb.

Je jednoznačné, že ženy po materskej dovolenke sú z tohto pohľadu ohrozenou skupinou a návrat čo len na pôvodné miesto je pre ne sizyfovskou úlohou – predovšetkým vtedy, ak chcú a vidia svoje prioritné poslanie v materstve a výchove detí.

Za daného stavu je rozhodovanie sa v kauze práca – rodina veľmi ťažké a veľmi záleží na tom, aké má tá-ktorá rodina priority, aká je jednota manželov – rodičov smerom k týmto hodnotám,  aké má materiálne zázemie, aký životný štýl vyznáva a čo vlastne k životu potrebuje.

V každom prípade spoločenský tlak a nulové spoločenské ohodnotenie materstva rozhodovaniu  na vážkach v prospech detí a ich budúcnosti veľmi nepridávajú.

Možno by bolo zaujímavé vedieť a vidieť, ako sa k zamestnancom a ich rodinám v praxi stavajú práve slovenské firmy. Budeme len radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.