Ako si nájsť prácu sociálne | Kariéra | Kariéra | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
KariéraKariéra

Ako si nájsť prácu sociálne

 Lenka Tinková   12.09.2016   0

Hľadať novú prácu po materskej dovolenke je priam veda. Navyše s dieťatkom v škôlke nie sme príliš príťažlivé objekty personalistov. Oproti minulosti máme ale jednu veľkú výhodu. Internet. Ak si dokážete na ňom nájsť tie správne miesta, môže vám priniesť prácu. Ako? Zozbierali sme pár tipov ako zažiariť.

Človek, ktorý hľadá prácu, pozná základné portály práce. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, že tým pravým miestom, kde hľadať,  môžu byť aj sociálne médiá?

Nepodceňuj odporúčanie

„Veď prácu dnes aj tak všetci dostanú len cez známosti“.  Táto veta lieta československými ulicami ako mor. A sčasti je pravdivá. Niektorí zamestnávatelia skutočne radšej dajú prednosť človeku, ktorého im niekto odporučí. Je to pre nich aspoň malá istota, že nekupujú mačku vo vreci. Nezúfajme. Takéto odporúčanie sa dá podľa prieskumov ľahko získať dokonca aj chatovaním na Facebooku.

Takmer každý, kto ho používa, už ráta svojich známych a kamarátov na desiatky či stovky. A jeho kamaráti poznajú kamarátov, ktorí majú kamarátov. Proste a jednoducho podľa štatistiky sa vďaka internetu každý s každým pozná len cez piatich ľudí. Preto mnohí odporúčajú veľa chatovať so známymi. Medzi rečou nezabudnite spomenúť, že hľadáte prácu a v akej oblasti.

  1. Vytváranie väzieb na Facebooku: debatujte so známymi a kamarátmi. Mnoho ľudí už ponuky práce zverejňuje aj cez Facebook. Má to totiž často vyšší zásah ako samotný personálny portál.
  2. Skúste na Facebooku vyhľadať skupiny alebo profily oboru, v ktorom hľadáte prácu: jednak sa tam dozviete novinky, ktoré sa vám zídu. A na druhej strane určite aj to, či niekto nutne nepotrebuje práve ďalšieho zamestnanca

Digitálne CV na LinkedIN

LinkedIn je taký virtuálny trh práce. Aj keď týmto štýlom funguje hlavne v zahraničí, tento trend sa už čím ďalej tým viac dostáva aj do našich končín. Hlavne ak pracujete v oblasti obchodu, hoteliérstva, marketingu či médií. Nie je totiž výnimkou, že si od vás veľké firmy či agentúry vyžiadajú práve odkaz na váš LinkedIn.

Ak ste ešte nemali tú česť, určite sa s ním zoznámte. Hoci niekto môže namietať, že v malom slovenskom meste mu je to nanič. Formulka: „Úspech majú tí, čo zaujmú niečim novým“ platí aj tu. Buďte teda prvým záujemcom, ktorý pošle niečo viac než len CV vo worde či pdfku. Pár rád, ako na LinkedIn:

  1. Ak sa už do LinkedIn pustíte, zaberie len ak budete aktívny. Vyplňte si teda profil na 100%.
  2. Miesto viet typu, hľadám si prácu v tom a v tom, odborníci odporúčajú: Som špecialista na to a to, odborník v tom a v tom...
  3. Po vyplnení profilu si nájdite na sieti čo najviac ľudí, ktorých poznáte. Známych, kolegov, šéfov, kamarátov. Možno budete prekvapená koľko z nich už má svoje digitálne CV.
  4. Zapojte sa do diskusii a debát na tému vašeho oboru. Ľudia, s ktorými diskutujete budú možno vaši budúci zamestnávatelia. Vaše komenty ich môžu inšpirovať navštíviť váš profil a pozvať vás na pohovor.
  5. Buďte aktívna. Venujte svojmu profilu pár minút denne. Okrem iného nájdete na stránke zaujímavé profesné či motivačné články.

Twitter sa rozbieha pomaly ale isto

Zakladatelia Twittru svorne tvrdia, že nejde o sociálnu sieť, ale informačnú. Twitter vraj v našich končinách využívajú hlavne špecialisti z IT, marketingu a médií. Našla som tam ale často aj podnikateľov, či malé mamičkovské eshopy či obyčajných ľudí, ktorí majú radi nové veci a informácie.

Na twittri môžete „followovať“ kapacity z vášho oboru alebo firmy, ktoré vás zaujímajú. Dozviete sa tak pred pohovorom možno info, ktoré vám otvorí dvere do ďalšieho kola. Ak si už nechcete zakladať svoj profil, určite sa aspoň pozrite na nejaké tie novinky zo svojho oboru.

Šťastie praje pripraveným

Zlúčiť prácu a rodinu je ťažké. A ešte ťažšie ak nám nedajú ani šancu. Pravdou však je, že dnes je hľadanie práce zložité. Preto by sme sa mu vraj mali venovať rovnako dlho ako samotnej práci. Vzdelávať sa, vyhľadávať ponuky, sledovať nové trendy, zdokonaľovať svoje CV, prispievať do diskusií a byť tak na očiach. 

Niekedy ale práve neúspech v hľadaní práce mamičky inšpiruje k vlastnému podnikaniu alebo otvoreniu živnosti. To už je ale na iný článok. Pár inšpirujúcich príbehov si môžete prečítať aj u nás v rubrike Biznis po deťoch. Veľa šťastia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?