A čo takto nejaké tie autorské práva?

Silvia Bodláková 14

Mala som smutný víkend
Naozaj.

Pred viac ako siedmymi rokmi sme s kamarátkou začali robiť webový portál – ako pomôcku pre slovenských rodičov pri učení sa a hraní sa so svojimi deťmi. Vtedy také ešte neboli. Dnes ich je už ako húb po daždi.
Už predtým som niekoľko na rokov na niekoľkých rodinných portáloch publikovala svoje práce. Všetky články boli úspešné a veľmi čítané.

Aj náš portál sa stal úspešným – čitateľnosť rastie každým dňom. Dokonca nie len rodičia a starí rodičia, ale aj učitelia a vychovávateľky v zahraničí si pomáhajú našimi pracovnými listami na učenie sa písania a kreslenia.

Kredity za publikačnú činnosť? No way.

Poviete si, že prečo som nešťastná? Nuž pre toto. Pred viac ako dvomi rokmi som sa snažila za svoje práce na tomto portáli získať ako učiteľka kredity za publikačnú činnosť a autorstvo na ministerstve školstva. Neúspešne. Proste so mnou nekomunikovali. Nedostala som nijakú odpoveď. Okrem odpovede, že zaregistrovali moju žiadosť. 

Na tento tip na zvýšenie platu ma upozornil jeden z autorov učebníc matematiky, že to mám skúsiť, veď moje veci čítajú ľudia a pomáhajú si možno aj viac ako vytlačenými knihami. Lebo je taká móda.

Moje bez môjho loga. Že free?

Nuž a prečo som ešte smutná? Odvtedy sa často stretávam so svojimi pracovnými listami a omaľovávankami na rôznych akciách, ale s odstráneným logom nášho webu. Alebo dokonca miesto nášho loga tam prilepia svoje a bránia sa tým, že veď to mám FREE na internete. 
Prvýkrát som takýto rozhovor absolvovala 3. Septembra 2011 na jednej akcii dokonca medzinárodnej firmy, kde autor falzifikátu mi dokonca zakorenil celý rozhovor, že veď nie som taká známa, aby si mohol predstaviť, že sa tam objaví autorka a tak prečo by to neurobil? 

To, že je niečo FREE na internete, ešte neznamená, že si to môžeme privlastniť. Bežne sa nájdu moje práce na rôznych súkromných portáloch a naša značka na nich nie je. Prečo to tí ľudia robia?

Zlodeji

„Reprodukovanie, šírenie alebo ukladanie obsahu portálu „Dobré nápady“ je považované za porušovanie autorských práv v zmysle zákona č.383/1997 Z.z. a bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa je zakázané
Copyright © 2007-2012 Alteris, s.r.o.“ Tento oznam – aj keď nie sme povinné – máme na stránke. Veď ich ešte aj informujeme.

A v piatok ma večer upozornili z jedného českého portálu dokonca na web: detihrackyoblecky.cz , kde dokonca moje práce, ktoré majú viac ako tri roky predávajú. 
A ešte na jednom rovnako „upravené“ si ich môžete stiahnúť. 
www.i-creative.cz , Nácvik psaní čísel . Moje originálne práce: www.dobrenapady.info  . Odstránili logo a moju kocku z obrázkov a … 

Tie ostatné obrázky, ktoré nestihli skopírovať majú len asi poldruha roka, pribudli do tejto sekcie,keď bola dcéra prváčka a ako ľaváčka mala problém pracovať v pracovných zošitoch pre pravákov.

Bezcenná práca, ktorá sa dá predávať? 

Prečo pre jedných nie je moja práca vhodná na pridanie kreditov a zvýšiť mi plat a pre druhých je moja práca vhodná na prebratie a dokonca predaj. 
Mňa neuspokojuje odpoveď jedného z vyššie menovaných portálov, že by som mala byť hrdá na to, že moje práce sú také dobré, aby ich ľudia falšovali. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Silvia, na Slovensku je to jednoducho tak. Lebo. Je to na nerven. Asi by si mala tiež svoje veci vytlačiť a predávať a dať si na neho ochrannú známku. Ale myslím, že aj teraz by sa s tým dalo niečo urobiť – právne… ale to chce dobrú právničku a ideálne mimosúdnu dohodu… len: máš na to peniaze, čas a nervy?

  2. Pehava,

    vieš teraz to už zašlo do mimo Slovenska. A mám pravdu. Presne toto mi povedal advokát. Oni vedia, že si tomôžu dovoliť. Vedia, že mi s tým nepomôže žiadky právnik, vedia, že nemám peniaze na neho. A žiadny právnik by také veci aj tak nerobil. Proste oni veľmi dobre vedeli čo urobili a že si to môžu dovoliť,lebo proste sme proti nim bezmocné.

    Takže chcem do siahnúť,aby sa o tom viac písalo, viac hovorilo. Viac sa aj verejnosť aj právnici začali zaujímať. Z hľadiska práva som v práve. Lenže presne ako píšeš.

    Možno práde zázrak a ozve sa právnik-čka,ktorý by chcel pomôcť.

    1. Silvia, ak ti nejde len o reklamu, ktorú si takto vytváraš a vyvolávaš zdanie, aká si dobrá a žiadaná, tak si potom sprostá. Že si necháš srať na hlavu a ešťe sa s tým aj chváliš a hovoríš ostatným, aby ti aj oni nasrali na hlavu.
       
      Ak je pravdou, že si žiadaná a dobrá, tak choď na súd aj sama. Mimo trestné konanie sa môžeš pred súdom zastupovať aj sama. Zaštuduj si príslušné zákony (autorský, o ochrane duševného vlastníctva, občiansky aj obchodný zákonník, na webe si naštuduj problematiku a spíš podanie. pre istotu si ho môžeš nechať právnikom odobriť.
       
      P.S. s tou tvojou chudobou to nebude asi také, zlé, keď máš eseročku

      1. Marcelko, reklamu nepotrebujem. Pôvodne som so svojimi články začínala práve na babetko.sk pred osmymi rokmi. Reklamu mi robí moja práca a aktivity s deťmi, ktoré učím a potom ich rodičia.
        Právnikov som oslovila. Jeden chcel odo mňa len za nakomponovanie výhražneho mailu 300 €. Druhý mi povedal, že do toho nejde, lebo je to medzinárodná krádež.
        Nuž sme napísali maily. Výsledok – dostala som sa ku stránke,ktorá urobila tú krádež pôvodne a ostatní ju z tade skopírovali, ale tiež žiaľ porušili autorský zákon,lebo nemali od tej stránky písomnú zmluvu na publikovanie a v nej musí byť zakotvené, že tá stránka zaručuje svoje autorstvo.
        Sama na také veci nemám čas – mám 3 roboty – a ani by som nevedela ako na to.
        Na stránku som začala dávať pracovné listy za účelom,aby si rodičia – učitelia pomohli, s tým, čo som ja vydobýjala pri špecifických poruchách učenia syna a pri tom, že dcéra ako ľaváčka pri praváckych zošitoch nemohla robiť (proste k novým šľabikárom ľavácke zabudli urobiť). Nakoľko som začala,ale pri rodine nezvládla dokončiť študovanie špeciálnej pedagogiky, mám k tomu vzťah.
        Za to že mám eseročku necelý rok ešte nemusím byť bohatá. Snažím sa uživiť rodinu. Každý sa nejako snažíme.

        1. Tak si potom sprostá.. Neboj, nie si v tom sama, aj moja mama je taká – tiež učiteľka, takže to dobre poznám. Tiež drie ako kôň a tiež sa stále sťažuje ako nemá peniaze. Niekde robíte chybu. A ber môj komentár provokatívne, aby som ťa nakopol, nie sprdol.
           
          Si sprostá, lebo si zvolila zlú taktiku a stratégiu. Rozhodni sa, či chceš ľuďom pomáhať – a potom sa nesťažuj, že tvoju pomoc využívajú alebo chceš na tom zarábať a podnikať. Mimochodom, úspešná stratégia mohla byť aj to spracovať svoje listy do podoby *.PDF tak, aby sa dali iba tlačiť ale nie ukladat kopirovat atd a stahovanie za tzv. mikroplatbu – rodič kľudne dá pár centov (od 5 do 50 podľa kvality a rozsahu listu).
           
          Preveď autorské práva na eseročku a nech právnická osoba vymáha porušenie práv a ušlý zisk. To už bude aj iná ochota s tebou spolupracovať, keď sa naťahovať chce firma a nie dajaká učiteľka…

  3. Baby, pred 5 rokmi som si spravila doktorat. Plat mi nezdvihli ani o cent…

    (Podotykam, ze dizertacna praca bola z odboru, v ktorom pracujem. Aj ked nerobim prave na univerzite, ani na SAVke, ale v inej odbornej statnej institucii).

    To tak na ilustraciu…

    1. Misa,
      my máme v zákone o odmeňovaní – učitelia, dávanie kreditov za autorskú činnosť. Takže som ich žiadala oprávnene. Žiaľ sa práve v tom čase menila vyhláška a prenesením právomoci za udeľovanie kreditov z Ministerstva na riaditeľov škôl sa nezmenilo nič na tom, že kredity dávajú za len vytlačené články v asi 3 časopisoch a učebniciach nimi vydanými. Túto skutočnosť už napadlo niekoľko učiteľov, hlavne akých, ktorí boli aj na stážach v zahraničí, podľa ktorých vzoru začali u nás kreditný systém celoživotného vzdelávania. Nakoľko na západe – aj v Kanade. Sa kredity získavajú nielen školeniami, ktorými chýba učiteľ v škole a zložením nejakých skúšok na vyše – mimochodom -môže to byť aj to že dosiahnem jeden ročník štátnej jazykovej školy vo výuke Japončiny.
      Ruku na srdce, kto z nás si dnes kúpi knihu vzorcov a podobne, keď to môže nájsť na internete?
      pozrite si moju učebnicu INF pre prvý stupeň
      http://www.informatika.dobrenapady.info – iná nie je. Viac ako dva roky ju používajú učitelia a rodičia.

  4. právnik a súd. keď máte čas sa zapodievať webmi atď a máte záujem ťažiť zo svojej práce aj ovocie, ktoré vám niekto kradne – ostáva vám už len súd. Cool

     

    BTW. kde sú tie listy? rád by som si sťahol a začal predávať, keď je to také jednoduché… Evil

  5. Vaše nápady a pracovné listy sú naozaj výborné. Ja by som Vám kredity dala hneď. A musím sa priznať aj som 1 PL použila pre mojich prvákov a tiež som vymazala logo. Mrzí ma to teraz kvôli vám, no nebolo to preto, že by som ho chcela nahradiť nejakým svojím. Len som nechcela odpovedať na sto a jeden otázok prváčikov, že čo je to tam dole napísané a prečo… PL si robím zvyčajne sama, občas poslúži http://www.zborovna.sk alebo robí kolegyňa a vymeníme si, a ani jedna neautorizujeme. Tak som to brala tak nejak automaticky… Nuž právo a etika nie sú vo virtuálnom svete ani trochu jednoduché. Prajem Vám všetko dobré, ospravedlňujem sa a mazať už nebudem zwinker

    1. Vre, takže ma môžete poznať aj zo zborovne. A tam si prečítajte ako som sa dostala na ten portál. Žiaľ tiež práve cez porušenie práv. Keď autorka kreatívneho príspevku tvrdila, že moja dcéra na fotografii je jej.

  6. Milí všetci,

    Účelom článku bolo upovedomiť vás, že autorský zákon je. Aby ste sa zamysleli nad tým, že tiež sa môžete ocitnúť na druhej strane.

    Oslovila som všetky noviny – len podľa adries na internete – a niekoľkých známych, aby sa začal na verejných portáloch i v denníkoch vykladať autorský zákon, nech sme v obraze všetci. Žiaci sa ho učia v piatej a šiestej triede na INF a musia ho vedieť vyložiť. Len verím, že na väčšine škôl. V osnovách je to dokonca už na prvom stupni.

    Žiaľ tiež ho nevedia viacerí učitelia a tak im je jedno, že im deti odovzdávajú projekty všelijako.

    Preto chcem dosiahnúť, aby sa nik nemohol vyhovárať, že nebol informovaní, hoci ako sa hovorí Neznalosť zákona neospravedlňuje.

    A už sa mi ozval aj jeden webový portál, s ktorým budeme spolupracovať na posunutí informovanosti.

  7. Ako pokračujeme. Dopracovali sme sa niekam?

    Veru hej. Dosiahli sme, že všetky stránky nám určili pôvodcu falzifikovania, od ktorého to stiahli. Je ním i-creativ.cz

    Žiaľ nedá sa s nimi spojiť – nemajú na seba kontakt. Nuž sme oslovili všetky ich spriatelené weby a oznámili im prebrané obrázky a upozornili ich na používanie takýchto materiálov, na ktoré sa vzťahuje autorský zákon a teda sa to týka aj ich.

     

    A čo sme dosiahli ďalej? S jednou školou z Jihlavy sme uzatvorili zmluvu o používaní našich materiálov pre ich potreby. Ako sme už urobili pre niekoľko škôlok a niekoľko mladých žien, ktoré robia diplomovky.

    1. takže to nebude až také zlé ukázalo sa, že vietor nakoniec fúka len z jednej strany a aj keď to chvíľu trvalo, tak máš výsleky. aj v zmysle obrany práa aj v zmysle ocenenia práce.
       
      fajn ne?

Pridaj komentár