ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
Hand MadeHand Made

Tkanie korálikov

 DaVinci   25.08.2010   0

Predslov

Technika tkania je stará niekoľko tisíc rokov. Tkanie korálikov sa líši od tkania textilu najmä v tom, že na niť osnovy sa navlieka kolmo priadza navlečená do ihly. Na ňu sa navliekajú rôznofarebné koráliky a ich poradie vytvára vzor. Dnes sú v obchodnej sieti zastúpené koráliky v rozličných farebných odtieňoch, rôznych rozmerov a rôznej kvality. Správny výber farieb a korálikov rovnakej veľkosti sú zárukou toho, že sa výrobok podarí. Objavte túto starú techniku a zhotovte náramky pre seba i radosť svojich najmilších. Túto publikáciu odporúčame školám i organizátorom táborov, pretože tkanie korálikov sa dá ľahko osvojiť. Potrebujete len málo materiálu a medzi mladými ľuďmi – dievčatami i chlapcami – je tkanie obľúbené. Pri tkaní korálikov vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály a pomôcky

Tieto materiály a pomôcky sú potrebné na vytvorenie každého predmetu v knižke, preto ich už pri jednotlivých opisoch neuvádzame:

 • koráliky – väčšinou používame 2 mm sklené koráliky (rocaillové koráliky), ktoré možno kúpiť vo väčšine predajní s kreatívnymi pomôckami v balení po 1,5 až 2 dag. Z potrebných farieb kúpime na každý náramok po jednom balíčku a zvyšok použijeme pri zhotovovaní iných výrobkov. Na trhu je široká ponuka korálikov: perleťové, dúhové, priesvitné, so strieborným stredom atď. (koráliky so strieborným stredom pred kúpaním odkladáme, pretože farba sa môže odrať),
 • tkací rám na koráliky – odporúča sa taký tkací rám, kde sa kolmá časť niťovej osnovy dá otáčať. Tým sa nite dajú napnúť, prípadne pri zhotovovaní retiazky môžeme na ňu navinúť už hotovú časť. Dĺžka rámu má byť aspoň 35 – 40 cm. Môžeme používať aj doma vyrobený tkací rám,
 • niť osnovy – môže byť háčkovacia alebo vyšívacia priadza, prípadne veľmi pevná tenká priadza, ktorá sa netrhá,
 • niť útku – väčšinou používame vlasec (nit na navliekanie korálikov). Tvorí ho stopercentná syntetická, veľmi pevná, takmer neroztrhnuteľná niť. V predajni s kreatívnymi pomôckami sa dá kúpiť aj v menšom balení. Číslovanie môže mýliť, lebo čím je číslo väčšie, tým je niť tenšia. Používame veľkosť 80, ktorá sa dá viackrát (4 – 5-krát) prevliecť cez dierku 2 mm korálika, čo je dôležité pri zapracovaní nití. Pri väčších korálikoch môžeme používať aj veľkosť nite 60. Tieto dve veľkosti sa dajú ešte ľahko navliecť aj do ihly na navliekanie korálikov. Hrubšie nite sa už nedajú navliecť alebo len veľmi ťažko,
 • malá škatuľka alebo uzatváracie vrecko – na uchovávanie korálikov,
 • vrchnák fľaše na zaváranie alebo škatuľka – pri navliekaní nám uľahčí prácu, ak si koráliky podľa farieb vysypeme do vrchnákov alebo škatuliek,
 • ihla na navliekanie korálikov – je podobná ihle na šitie, ale je oveľa tenšia a pružnejšia. Preto sa nám môže stať, že sa počas práce ohne, ale to neovplyvní konečný výsledok. Aj uško tejto ihly je oveľa menšie a ľahšie sa poškodí. Navliekač nite do ihly používame len opatrne, lebo môže ľahko zlomiť uško ihly,
 • navliekač nite do ihly,
 • malé nožnice,
 • krajčírsky meter.

Napnutie rámu: nití v osnove musí byť vždy o jednu viac (nákres 1), než koľko radov bude mať náramok (napr. pri 7-radovom 8 nití, pri 8-radovom 9 nití atď.). Začiatok i koniec nite osnovy napneme na rám. Do ihly navlečieme niť útku a toľko korálikov, koľkoradový náramok chceme zhotoviť. Pri navliekaní (priberaní) korálikov postupujeme podľa vzoru. Koráliky vedieme pod niťami osnovy a upravíme ich medzi ne. Nie je isté, že sa nám každý korálik podarí ľahko umiestniť na správne miesto, preto musíme byť trpezliví. Kým cez rad korálikov prevlečieme niť, prostredníkom ho podoprieme. Vtedy niť útku vedieme nad niťou osnovy (nákres 2). Prvý rad nezačíname hneď od kraja tkacieho rámu (nákres 1). Na obidvoch koncoch má zostať približne rovnaký počet voľných nití osnovy. Tieto neskôr spletieme.

Keď je prvý rad hotový, koniec nite priviažeme na niť, ktorá sa vracia v protismere, tak, aby koráliky v rade k sebe pevne priliehali. Prečnievajúci koniec nite neskôr vedieme späť do korálikov. Ostatné rady zhotovíme takisto. Dbáme na to, aby sa niť v ihle nezauzlila. Pri prevliekaní cez koráliky ju uchopíme medzi prsty. Keď sa nám niť minie, navlečieme do ihly novú. Prevlečieme ju cez posledné tri riadky už utkaného náramku (nákres 3). V tkaní pokračujeme dovtedy, kým nedosiahneme požadovanú dĺžku. Zostávajúcou niťou (alebo novou niťou) prešijeme okraje náramku alebo ju spätne navlečieme do korálikov. Niť osnovy v mieste, kde bola napnutá na rám, odstrihneme z rámu na tkanie. Prestrihneme ju na miestach vyznačených šípkami (nákres 1). Po dvoch zviažeme.

Nite rozdelíme na tri časti a spletieme. Koniec zapletenej časti spevníme uzlom. Nite vyčnievajúce z uzla odstrihneme na rovnakú dĺžku.

Západ slnka

Materiál

Sklené koráliky v týchto farbách:

 • červený cikcakovitý vzor – bordové, tmavočervené a červené,
 • červeno-žltý trojuholník – zlaté, tmavočervené, červené a bledočervené, 6 rôznych odtieňov žltej a červenooranžovej farby (bledá citrónovožltá, citrónovožltá, svetlooranžová, oranžová, tmavooranžová, červenooranžová),
 • hnedastý cikcakovitý vzor – tmavohnedé, hnedé, oranžové, okrové.

Rozmery

Červený cikcakovitý vzor:
šírka: 11 očiek
dĺžka: 66 očiek/14,5 cm

Červeno-žltý trojuholník:
šírka: 13 očiek
dĺžka: 73 očiek/16,3 cm

Hnedkastý cikcakovitý vzor:
šírka: 13 očiek
dĺžka: 66 očiek/14,8 cm

Zhotovenie

Postup tkania pozri vyššie.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.