Nápady z prírodných materiálov

DaVinci 2

Predslov

Príroda je „plná pokladov“ – farebných listov, plodov, jadierok či semien, ktoré si môžete smelo nazbierať. Vyberte sa na prechádzku do lesa alebo sa poobzerajte vo svojej záhrade. Z „úlovkov“ z objavných ciest si podľa knihy zhotovte figúrky, ozdoby alebo uskutočnite svoje vlastné predstavy. Ak je to potrebné, doplňte ich kartónovým papierom, plsťou, prípadne bežne dostupnými surovinami z domácnosti, ako sú napríklad celé korenie, tekvicové semienka a pod. Dbajte na to, aby bol dôraz na pokladoch z prírody a pripomínali vám pekný výlet.

Článok odporúčame do pozornosti aj škôlkam a základným školám, pretože výrobu ozdôb z prírodných materiálov možno vynikajúco spojiť s výučbou ekológie (prípadne prírodopisu).

Pri zbere darov z prírody a zhotovovaní figúrok vám prajeme dobrú zábavu.

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Chráňme prírodu! Nikdy neodlamujme konár zo živého stromu, lebo ho poraníme a ranu ľahko napadne hubovité ochorenie. Konáriky zbierame zo zeme, prípadne z vyvrátených stromov. Väčšina ovocia, plodov, šišiek a listov opadne sama, takže ich nájdeme na zemi. Chránených a jedovatých rastlín sa nedotýkame!

Sušenie a lisovanie

Listy uložíme po jednom do pijavého papiera (napr. novinového) a potom ich vložíme do hrubej knihy, ktorú ešte môžeme zaťažiť niekoľkými knihami. Lisujeme niekoľko dní. Nezabudnime na to, že niektoré listy strácajú lisovaním svoju farbu. Plody nazbierané v lese sú väčšinou vlhké, preto ich niekoľko dní necháme schnúť na slnečnom a vzdušnom mieste. Šípky, bobule machovky čerešňovej, gaštany a oriešky rozprestrieme a necháme schnúť na vzdušnom a dobre vetranom mieste.

Uskladnenie

Usušené plody uskladníme v škatuli od topánok. Škatuľu neprepĺňame, aby mali plody zabezpečený prístup vzduchu. Do plastových škatúľ alebo vreciek ich nedávame, pretože by splesniveli.

Lepenie

Na lepenie je vhodné disperzné hobby lepidlo. Dospelí môžu pracovať aj s lepiacou tavnou pištoľou. Lepiacu tavnú pištoľ však nikdy nenechávame bez dozoru v blízkosti detí, pretože hrozí nebezpečenstvo úrazu.

Nákres (predloha)

Z nákresu si môžeme obkresliť tváre. Doplnky z papiera a plsti si môžeme obkresliť pomocou kopírovacieho alebo pauzovacieho papiera. Ak chceme vzor použiť viackrát, vyhotovíme si šablónu. Motív obkreslíme na pauzovací papier, potom ho lepiacou páskou prilepíme na kartónový papier a vystrihneme. Šablónu umiestnime na vybranú látku (plsť alebo farebný kartón) a obkreslíme ceruzkou alebo krajčírskou kriedou.

Pomôcky

  • ceruzka,
  • proti vode odolný červený a čierny lakový popisovač,
  • červené, biele a čierne gélové pero,
  • červená ceruzka,
  • nožnice,
  • orezávač (kancelársky nôž),
  • dierkovač,
  • hrubá ihla,
  • lepidlo,
  • lepiaca tavná pištoľ,
  • lepiaca páska a obojstranná lepiaca páska,
  • pravítko,
  • indigo alebo kopírovací papier,
  • pauzovací papier,
  • kartónový papier.

Základné zručnosti

Sprievodca plodmi a listami

1 tobolka jedlého gaštana; 2 plody divého gaštana (pagaštana konského); 3 orechová škrupina; 4 plody platana javorolistého; 5 jahňady a šišky jelše; 6 tobolka paulovnie plstnatej; 7 plod lipy (oriešok); 8 makovica; 9 plod (nažka s chlpatými príveskami) plamienka plotového; 10 tekvicové a melónové semienka; 11 šišky duglasky tisolistej; 12 šišky smreka; 13 šišky borovice čiernej; 14 šišky borovice horskej; 15 šišky smrekovca opadavého; 16 šišky cyprusu; 17 štetinkatá čiaška bukvice; 18 plod hlohyne šarlátovej (oranžovej alebo oranžovo-červenej); 19 tobolka vŕbovky chlpatej; 20 šípky (plody šípovej ruže); 21 drevená škrupina plodu liesky obyčajnej; 22 korunné lupienky slezu lesného; 23 bobuľa machovky čerešňovej; 24 trsť obyčajná; 25 listy javora horského; 26 nažky javora; 27 malvice, napr. mišpule nemeckej; 28 listy javora mliečneho; 29 listy javora červeného; 30 listy javora strieborného; 31 listy buka; 32 listy lipy veľkolistej; 33 listy čerešne; 34 listy sumacha pálkového; 35 listy gingka bilobu

Panáčiky z lístia

Materiál

  • zelený a bledohnedý kartónový papier (s povrchovou reliéfnou úpravou),
  • lisované listy, napr. vtáčieho zobu, liesky, čerešne vtáčej,
  • šípky so stopkou aj listom,
  • sušené bobuľovité ovocie s listom, napr. hloh,
  • žaluď a čiaška žaluďa,
  • gaštany,
  • machovka čerešňová,
  • silon.

1. Hlavu, klobúk a vlasy vystrihneme podľa predlohy (nákresu) z kartónového papiera zodpovedajúcej farby a podľa obrázka zlepíme. Panáčikovi v čiapke vystrihneme tenké pásiky zo zeleného kartónu na vlasy a nalepíme pod čiapku.

2. Tváre nakreslíme lakovým popisovačom alebo gélovým perom. Namiesto nosa prilepíme drobné plody.

3. Telo zostavíme z listov, napr. vtáčieho zobu alebo liesky obyčajnej. Ruky tvoria dva listy čerešne vtáčej. Hlavu prilepíme na telo z listov a ozdobíme bobuľovitým ovocím s listami.

4. Na zavesenie prepichneme ihlou klobúčik a cez otvor prevlečieme silon alebo priadzu. Na silon pripevníme uzlom šípky, machovku čerešňovú a čiašku žaluďa. Napokon nalepíme plody aj na klobúk panáčika.

Nápad

Konce silonu alebo priadze pripevníme na väčšie plody (napr. gaštan, žaluď). Na ne prilepíme obojstrannú lepiacu pásku a panáčiky zavesíme na okenný rám.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. S kadiaľ ste toto všetko nabrali ?? ( sprievodca plodmi a listami ) neviem ich nájsť ( tobolka paulovnie plstnatej, malvice, napr. mišpule nemeckej, plod (nažka s chlpatými príveskami) plamienka plotového, listy gingka bilobu, plody platana javorolistého, plod hlohyne šarlátovej (oranžovej alebo oranžovo-červenej), tobolka vŕbovky chlpatej, korunné lupienky slezu lesného, trsť obyčajná ) ??? Neviem tieto plody a listy nikde nájsť pomôžete mi ? Prosím. Rolleyes zwinker smile

  2. S kadiaľ ste toto všetko nabrali ?? ( sprievodca plodmi a listami ) neviem ich nájsť ( tobolka paulovnie plstnatej, malvice, napr. mišpule nemeckej, plod (nažka s chlpatými príveskami) plamienka plotového, listy gingka bilobu, plody platana javorolistého, plod hlohyne šarlátovej (oranžovej alebo oranžovo-červenej), tobolka vŕbovky chlpatej, korunné lupienky slezu lesného, trsť obyčajná ) ??? Neviem tieto plody a listy nikde nájsť pomôžete mi ? Prosím. Rolleyes zwinker smile

Pridaj komentár