ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
Hand MadeHand Made

Maľované prívesky a medailóny

 DaVinci   05.10.2011   0

Predslov

Maľovanie na sklo je obľúbená dekoratívna technika. Túto techniku je ľahké osvojiť si a zhotoviť uvedené vzory. Farby na sklo si môžete kúpiť v rozličných farebných odtieňoch, ktoré sa dajú vzájomne miešať. Zaujímavý efekt dosiahnete aj tým, že necháte farby vtiecť navzájom do seba. Sklené tabuľky – podklady a medailóny môžete vymaľovať podľa našich rád alebo podľa vlastnej fantázie. Takto zhotovené sklíčka môžu zdobiť interiér. Medailóny si môžete navliecť na koženú šnúrku a nosiť ich alebo z nich zostaviť zvonkohru. Veľmi dobre ukážu maľované sklené sklíčka navlečené na silon v okne, keď cez ne preniká slnečné svetlo.

Pri maľovaní na sklo vám prajeme príjemnú zábavu a veľa nápadov.

Materiály a nástroje

 • kontúra na sklo (nie zlupovacia farba na sklo) v rozličných farbách (olovená, zlatá, strieborná, medená),
 • farba na sklo v rozličných farbách (na syntetickej báze, nie zlupovacia farba na sklo),
 • riedidlo,
 • štetce rôznej hrúbky, tenký (č. 0 – 2) a hrubý (č. 5 – 7),
 • sklené tabule a medailóny,
 • glitrový prášok,
 • papierové vreckovky,
 • špendlíky,
 • lepiaca páska,
 • vatová tyčinka na čistenie uší,
 • akrylové farby rôznych odtieňov,
 • popisovač s tenkým hrotom,
 • orezávač.

Potrebné materiály a pomôcky možno kúpiť aj v sieti značky DaVINCI (Aupark Shopping Center, Einsteinova ul., Bratislava, Polus City Center, Vajnorská ul., Bratislava, Avion Shopping Center, Ivanská cesta, Bratislava, www.davinci.sk).

 

Základné zručnosti

Kreslenie kontúr

Sklený podklad/sklíčko položíme na vybraný vzor, ktorý je nakreslený na papieri. Pomôžeme si maliarskou krepovou páskou, a to tak, že okraje papiera prilepíme na sklenú tabuľku, aby sa tabuľa ani vzor nezošmykli. Zvolený vzor môžeme najprv obkresliť popisovačom, ale môžeme rovno začať pracovať s kontúrou.

Kontúru na sklo v tube držíme vo zvislej polohe ako ceruzku a rovnomerne z nej vytláčame farbu. Farba z tuby bude vychádzať ako tekutá linka. Ruku si podoprieme. Tenký hrot tuby sa môže dotýkať skleného podkladu, ale môžeme ho viesť aj nad ním. Ak ho vedieme nad podkladom, dbáme na to, aby vzdialenosť nepresiahla 1 cm. Čas schnutia dodržíme podľa návodu výrobcu.

Maľovanie povrchu

Po zaschnutí kontúr môžeme začať maľovať plochy. Farbu nanášame priamo z fľaše alebo z plastového téglika štetcom na sklený podklad. Množstvo nanesenej farby závisí od toho, aké vysoké a plastické sú kontúry, pretože farba cez ne nesmie pretiecť. Pri maľovaní menších plôch používame tenký štetec, pri maľovaní väčších plôch širší plochý štetec. Snažíme sa, aby sa farba nedostala na kontúry. Táto chybička krásy je nápadná najmä pri svetlých kontúrach (striebornej, zlatej). Ak chceme použiť ďalšiu farbu, štetec vždy vymyjeme v riedidle a utrieme dosucha papierovou vreckovkou. Čas schnutia farby treba dodržiavať podľa návodu výrobcu. Väčšinou to býva 24 hodín. Dbáme na to, aby sa farba nedostala na oblečenie, lebo sa ťažko odstraňuje. Po kontakte farby s pokožkou treba použiť papierovú vreckovku namočenú do riedidla.

Dobré rady

 • Pred maľovaním odmastíme sklené povrchy čistým liehom, octom alebo prostriedkom na umývanie riadu.
 • Pri prvom použití kontúry na sklo v tube stláčame tubu opatrne, pretože sa často stane, že vytlačíme oveľa viac farby, než potrebujeme.
 • Ak urobíme v kontúre chybu, necháme kontúru zaschnúť a potom pokazenú časť vyrežeme orezávačom. Kontúru opätovne doplníme.
 • Ak sme vzor kreslili popisovačom a na 1 – 2 miestach ho vidno spod kontúr, po zaschnutí kontúry odstránime popisovač navlhčenou vatovou tyčinkou.
 • Hrot kontúry na sklo v tube udržiavame vždy čistý. Použijeme papierovú vreckovku. Tak môžeme kresliť vždy presné kontúry.
 • Dbáme na to, aby sa kontúry v mieste stretu vždy aj dotýkali.
 • Počas maľovania môžu vzniknúť v kontúre i farbe bubliny, ktoré sa dajú prepichnúť. Kým je farba vlhká, použijeme ihlu na prepichnutie.
 • Ak na povrch natieklo veľa farby, odstránime ju dosucha utretým štetcom.
 • Ak z plochy vytiekla farba, môžeme ju zotrieť vatovou tyčinkou namočenou do liehu. Vatovú tyčinku otáčame tak, aby sa dotýkala skleného povrchu vždy čistou stranou.
 • Ak miešame viacero farieb a odtieňov, robíme to väčšinou na zvolenom povrchu. Nachystáme si vedľa seba dostatočné množstvo z daných farieb a štetcom ich zmiešame alebo postupne tieňujeme. Pri použití akrylových farieb treba brať do úvahy, že po uschnutí nevytvárajú také priesvitné plochy ako farby na sklo.

Ruže

Materiál

 • sklená tabuľka,
 • kontúra olovenej farby,
 • červená, tmavozelená, žltá a hnedá farba na sklo,
 • tenký štetec,
 • riedidlo.

Vzor vložíme pod sklenú tabuľku a nakreslíme kontúry. Necháme ich dostatočne uschnúť. Dodržiavame čas, ktorý odporúča výrobca. Po zaschnutí vymaľujeme farebné plochy. Pracujeme s tenkým štetcom. Hornú časť ružových púčikov vyplníme červenou farbou, dva spodné lístky kvetného obalu vymaľujeme tak, že do červenej farby primiešame aj trochu žltej. Stonky a listy vymaľujeme tmavozelenou a podľa uváženia použijeme aj bledožltú farbu, resp. ju zmiešame s hnedou. Tŕne vymaľujeme hnedou farbou, miesta pri strete stonky listu a stonky celej ruže vymaľujeme zmiešanou hnedou a žltou farbou.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.