Príprava na stavbu domu

Ing. Katarína Husárova Voleková 1
foto: isifa

Kvalitná príprava na stavbu domu si vyžaduje spoluprácu s odborníkmi

Dobrá stavba začína tak ako každá práca – poctivou prípravou. Spokojnosť s dosiahnutým výsledkom – kvalitným, na mieru šitým bývaním je výsledkom dobre premyslenej, odborne zorganizovanej práce celého týmu špecialistov. Samozrejme, vrátane našej aktívnej účasti.

Ak chceme týmto obdobím prejsť čo najmenej poznačení stresom, bez nepredvídaných udalostí a nepríjemných prekvapení, vyvarujme sa prosím bežných chýb. Nepasujme sa za samozvaných odborníkov v každej oblasti. Nechajme sa viesť profesionálmi. Počúvajme každú dobre mienenú radu. Uvítajme tipy na kvalitných remeselníkov, poctivých dodávateľov, šikovných architektov … od tých, čo už majú podobnú skúsenosť za sebou.

Vraví sa, že prvá láska zostáva navždy v pamäti. Hovorí sa aj to, že kto raz staval, už by viac nestaval, ledaže by staval od základov inak.

Lenže zvykom býva, že hrad svojich snov si zvyčajne každý stavia len raz za život. A tí, ktorí tú čancu dostanú aj druhýkrát, musia počítať s inými trendami a zmenami v materiáloch a technológiách.

Konceptuálne riešenia – tvar domu, zateplenie, okná, veľkosť a poloha presklenia

Navrhnúť originálny, tvarovo zaujímavý, prevádzkovo nízko nákladový dom, kde sa nám zároveň bude dobre bývať, to je pre architekta veľká výzva. Príjemná tepelná pohoda, vnútorná klíma s čistým, čerstvým vzduchom. Šitý na našu mieru, prispôsobený našim individuálnym potrebám a zvyklostiam.

Architekt, v jednej osobe technik aj umelec, musí skĺbiť množstvo požiadaviek a musí sa s návrhom domu „pohrať“. Znamená to, že musí pre niekoľké štúdie domu  – varianty, ktoré pre nás vytvorí – vybrať, navrhnúť, prepočítať a porovnať viaceré možnosti architektonického a technického riešenia a zdôvodniť ich výber.

Základnými kritériami pri jeho rozhodovaní sú naša predstava a požiadavky, náš rozpočet, danosti územia a limity územného plánu. Zároveň súčasné technické poznatky a realizačné možnosti. A zákonom stanovené požiadavky na výstavbu, t.j. zákony, vyhlášky, technické normy. Na druhej strane stojí nepreberné množstvo stavebných materiálov a technológií. Najnovších fyzikálnych, hygienických a technických poznatkov a jeho odvaha a kreativita, skúsenosť a erudovanosť.

Čo je to „štúdia“?

Je to prvotný návrh domu, ktorý je tvarovo jednoznačný, má vyjasnené konštrukčné a materiálové riešenie, vyriešené technické otázky – potreby energií, napojenie na siete, vnútornú infraštruktúru a ich vzájomné pôsobenie. Dopravnú dostupnosť, požiarnu bezpečnosť, hygienické požiadavky. Mal by zohľadňovať vplyv okolitého prostredia na plánovanú stavbu a tiež vplyv samotnej výstavby a neskoršej prevádzky novej budovy na okolie. Ak má byť pre nás použiteľný, navrhovaná budova musí byť zakomponovaná do konkrétneho prostredia – nášho pozemku.

Z hľadiska nákladov na vybudovanie a tiež prevádzkových nákladov nášho obydlia je veľmi dôležitá kompaktnosť tvaru budovy. Neznamená to, že všetci máme žiť v domoch podobných kockám a stodolám, ale … najoptimálnejší tvar je taký, kde dosiahneme čo najmenší pomer medzi plochou obvodového plášťa a objemom budovy. (Z tohto pohľadu je najlepším riešením guľa alebo pologuľa, avšak nie z hľadiska ako získavať v zime teplo zo slnka a ako sa v lete chrániť pred dopadajúcim slnečným a kozmickým žiarením.)

Samozrejme, pri tvare budovy môžeme aj experimentovať a rozhodnúť sa aj pre neobvyklý, nápaditý tvar. V tom prípade ale musíme, počítať s tým, že čím komplikovanejší tvar, tým náročnejšie bude konštrukčné riešenie. Tým bude stavba nákladnejšia a časovo náročnejšia.

A je možné, že nám pribudnú prevádzkové problémy, na rozdiel od jednoduchého, čo najkompaktnejšieho tvaru. Alebo budeme musieť tvarom „stratenú“ energetickú hospodárnosť nahradiť iným spôsobom: kvalitnejšími a drahšími oknami, väčšou hrúbkou izolácie. Presným natočením fasády so skleným plochami na juh, výkonnejšími technológiami vykurovania a vetrania, väčšími nárokmi na energie a pod.

Seriál o bývaní pripravujeme v spolupráci s www.zelenedomy.sk.

foto: isifa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár