Pasívna vila Viktória II.

Ing. Katarína Husárová Voleková 0
foto: isifa.com

Náš dom bude mať aj v zimných mesiacoch čerstvý vzduch bez toho, aby sme prichádzali o teplo. Vďaka vetraniu prostredníctvom rekuperačnej jednotky. Tá zabezpečí potrebný čerstvý vzduch, odvedie vydýchaný vzduch so škodlivým CO2 a nás nebudú po prebudení bolieť hlavy.

Vetranie pomocou rekuperácie zabezpečuje tak pomalé prúdenie vzduchu, že to ani necítiť, na rozdiel od nepríjemného prievanu pri vetraní klasickou klimatizáciou. V rozvodoch vetracieho potrubia sú prachové a peľové filtre – čo naša rodina veľmi ocení. Chceme mať zdravé deti bez soplíkov, zápalov priedušiek a alergických reakcií, a podporení štúdiami vedcov veríme, že aj naše potiaže alergikov sa znížia.

Kúrenie a ohrev vody

Rekuperačná jednotka nám zabezpečí aj ohrev teplej vody na umývanie riadov, sprchovanie či kúpanie – efekt z rozdielu teplôt vzduchu na vstupe a výstupe využije na ohrev zásobníka s vodou. Jednou ranou dve muchy!

Dokurovanie v najchladnejších dňoch plánujeme pomocou elektrických sálavých panelov na stropoch izieb. Panely sa jednoducho inštalujú a sú esteticky nerušivé. Nie je to drahé riešenie – dom máme dobre zateplený, mamé dostatok akumulačných plôch, dokurovanie priamo elektrickou energiou budeme len minimálne.

Naopak, každá izba sa bude dať ovládať samostatne z ktoréhokoľvek miesta vďaka inteligentným rozvodom. Dokúrenie sálavými panelmi má okamžitý efekt, ak teploty v izbách vďaka prudkému ochladeniu klesnú, doohrev veľmi rýchlo zabezpečí príjemnú teplotu. A ak sa náhle oteplí a už nie je treba kúriť, výkon sálavých radiátorov sa zníži alebo vypne a izby sa neprehrievajú, na rozdiel od vodných vykurovacích systémov podlahových, stenových alebo klasických s veľkou zotrvačnosťou. Všade, kde je dlažba (kúpeľne, chodby, kuchyňa) plánujeme ohrev mimo vykurovaciu sezónu elekrickými rohožami alebo „hadmi“ – ako je príjemné v noci naboso kráčať na toaletu po teplom povrchu!

Rozloženie tepla v izbách vďaka súčinnosti nepálených tehál ako akumulačnej a pomaly vyžarujúcej vrstvy a riadenému vetraniu je rovnomerné a priaznivé pre ľudské telo – sálavé panely ohrievajú povrch stien, predmetov a podlahy, princíp „nohy v teple a hlava v chlade“ je dodržaný. Ľudské telo kvituje sálavé teplo ako priaznivé, na rozdiel od prehriateho, rýchlo prúdiaceho vzduchu, pretože nevíri alergény a prach a nevysušuje sliznice dýchacích ciest.

V lete náš dom nebude prehrievaný vďaka tieneniu pergoly s popínavým viničom a vonkajším žalúziám. V horúčavách na dosiahnutie príjemnej teploty vo vnútri využijeme chladnejší, pomaly prúdiaci vzduch z rekuperačnej jednotky, získaný ako vedľajší efekt pri ohreve teplej úžitkovej vody. Nie je to skvelé riešenie?

Voda a kanalizácia

Na pozemku sme sa rozhodli vybudovať studňu a v dome zriadiť delený rozvod vody. Vodu zo studne použijeme na splachovanie záchodov a pranie. Budeme ňou aj zalievať záhradu. Pitná voda v verejného vodovodu pôjde na umývanie, kúpanie a varenie.

Lokalita nie je napojená na verejnú kanalizáciu, preto odvod odpadových vôd riešime delenou kanalizáciou. Dažďová voda zo strechy bude zachytená v podzemnej nádrži a doplní vodu zo studne na polievanie záhrady. V zimnom období, keď nebude treba zalievať záhradu, dažďová voda zo zásobníka odtečie do domovej čističky odpadových vôd s retenčnou nádržou a potom spolu s prečistenou splaškovou vodou z domu pomalým priesakom do podložia.

Ak by sme nebodaj v budúcnosti chceli mať väčšiu vaňu s vírivkou a masážou, či nebodaj vonkajší bazén na letné kúpanie, inštalujeme do domu už teraz predprípravu na ohrev pomocou fotovoltaických článkov. Zistili sme, že existuje nie drahý systém od slovenského výrobcu, ktorý dokáže pomocou strešných panelov nahriať dostatočný objem vody do zásobníka.

V zime listy viniča opadajú a tak teplo z južného slniečka môže nerušene vstupovať do našich obydlí. Aj vďaka super kvalitným oknám s izolačným trojsklom a špeciálne konštruovaným zatepleným dreveným rámom. Do kvalitnej a dostatočnej izolácie a okien s výbornými teplotechnickými vlastnosťami investujeme veľa, ale rýchlo to doženieme na minimálnom rozpočte dománosti pri prevádzke a nákladoch na lieky – kde chodí slnko, tam nemusí lekár.

Naše obydlie bude dom, ktorý myslí na všetko

Vďaka inteligentnej elektroinštalácii sa svetlo rozsvieti alebo zhasne presne vtedy, keď to budeme potrebovať. Zobudí nás rozsvietenie lampy alebo otvorenie žalúzií. Senzory v noci zapnú núdzové osvetlenie, keď budeme prechádzať tmavou chodbou. Počúvať hudbu a sledovať domáce kino môžeme kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad aj vo vani zo zdroja v obývačke.

Keď odídeme na víkend preč, náš „inteligent“ stlmí kúrenie a zatiahne rolety. Nemusíme sa obávať náhlych zmien počasia – v prípade silného vetra alebo dažďa systém zavrie okná. V našej neprítomnosti natočí žalúzie tak, aby sme sa po návrate cítili príjemne, navyše poleje záhradu. Ochráni nás pred nevítanými návštevami – ich pohyb monitoruje, v prípade pokusu o vniknutie nám podá okamžite správu na mobil alebo zalarmuje políciu.

Ušetríme náklady na energie, získame vyšší komfort a viac času na seba.

Foto: isifa.com, autorka

Článok publikovaný v spolupráci s www.zelenedomy.sk.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár