Pasívna vila Viktória II. | Staviame | Doma | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
DomaStaviame

Pasívna vila Viktória II.

 Ing. Katarína Husárová Voleková   18.01.2012   0

foto: isifa.com

Náš dom bude mať aj v zimných mesiacoch čerstvý vzduch bez toho, aby sme prichádzali o teplo. Vďaka vetraniu prostredníctvom rekuperačnej jednotky. Tá zabezpečí potrebný čerstvý vzduch, odvedie vydýchaný vzduch so škodlivým CO2 a nás nebudú po prebudení bolieť hlavy.

Vetranie pomocou rekuperácie zabezpečuje tak pomalé prúdenie vzduchu, že to ani necítiť, na rozdiel od nepríjemného prievanu pri vetraní klasickou klimatizáciou. V rozvodoch vetracieho potrubia sú prachové a peľové filtre – čo naša rodina veľmi ocení. Chceme mať zdravé deti bez soplíkov, zápalov priedušiek a alergických reakcií, a podporení štúdiami vedcov veríme, že aj naše potiaže alergikov sa znížia.

Kúrenie a ohrev vody

Rekuperačná jednotka nám zabezpečí aj ohrev teplej vody na umývanie riadov, sprchovanie či kúpanie – efekt z rozdielu teplôt vzduchu na vstupe a výstupe využije na ohrev zásobníka s vodou. Jednou ranou dve muchy!

Dokurovanie v najchladnejších dňoch plánujeme pomocou elektrických sálavých panelov na stropoch izieb. Panely sa jednoducho inštalujú a sú esteticky nerušivé. Nie je to drahé riešenie - dom máme dobre zateplený, mamé dostatok akumulačných plôch, dokurovanie priamo elektrickou energiou budeme len minimálne.

Naopak, každá izba sa bude dať ovládať samostatne z ktoréhokoľvek miesta vďaka inteligentným rozvodom. Dokúrenie sálavými panelmi má okamžitý efekt, ak teploty v izbách vďaka prudkému ochladeniu klesnú, doohrev veľmi rýchlo zabezpečí príjemnú teplotu. A ak sa náhle oteplí a už nie je treba kúriť, výkon sálavých radiátorov sa zníži alebo vypne a izby sa neprehrievajú, na rozdiel od vodných vykurovacích systémov podlahových, stenových alebo klasických s veľkou zotrvačnosťou. Všade, kde je dlažba (kúpeľne, chodby, kuchyňa) plánujeme ohrev mimo vykurovaciu sezónu elekrickými rohožami alebo „hadmi“ – ako je príjemné v noci naboso kráčať na toaletu po teplom povrchu!

Rozloženie tepla v izbách vďaka súčinnosti nepálených tehál ako akumulačnej a pomaly vyžarujúcej vrstvy a riadenému vetraniu je rovnomerné a priaznivé pre ľudské telo – sálavé panely ohrievajú povrch stien, predmetov a podlahy, princíp „nohy v teple a hlava v chlade“ je dodržaný. Ľudské telo kvituje sálavé teplo ako priaznivé, na rozdiel od prehriateho, rýchlo prúdiaceho vzduchu, pretože nevíri alergény a prach a nevysušuje sliznice dýchacích ciest.

V lete náš dom nebude prehrievaný vďaka tieneniu pergoly s popínavým viničom a vonkajším žalúziám. V horúčavách na dosiahnutie príjemnej teploty vo vnútri využijeme chladnejší, pomaly prúdiaci vzduch z rekuperačnej jednotky, získaný ako vedľajší efekt pri ohreve teplej úžitkovej vody. Nie je to skvelé riešenie?

Voda a kanalizácia

Na pozemku sme sa rozhodli vybudovať studňu a v dome zriadiť delený rozvod vody. Vodu zo studne použijeme na splachovanie záchodov a pranie. Budeme ňou aj zalievať záhradu. Pitná voda v verejného vodovodu pôjde na umývanie, kúpanie a varenie.

Lokalita nie je napojená na verejnú kanalizáciu, preto odvod odpadových vôd riešime delenou kanalizáciou. Dažďová voda zo strechy bude zachytená v podzemnej nádrži a doplní vodu zo studne na polievanie záhrady. V zimnom období, keď nebude treba zalievať záhradu, dažďová voda zo zásobníka odtečie do domovej čističky odpadových vôd s retenčnou nádržou a potom spolu s prečistenou splaškovou vodou z domu pomalým priesakom do podložia.

Ak by sme nebodaj v budúcnosti chceli mať väčšiu vaňu s vírivkou a masážou, či nebodaj vonkajší bazén na letné kúpanie, inštalujeme do domu už teraz predprípravu na ohrev pomocou fotovoltaických článkov. Zistili sme, že existuje nie drahý systém od slovenského výrobcu, ktorý dokáže pomocou strešných panelov nahriať dostatočný objem vody do zásobníka.

V zime listy viniča opadajú a tak teplo z južného slniečka môže nerušene vstupovať do našich obydlí. Aj vďaka super kvalitným oknám s izolačným trojsklom a špeciálne konštruovaným zatepleným dreveným rámom. Do kvalitnej a dostatočnej izolácie a okien s výbornými teplotechnickými vlastnosťami investujeme veľa, ale rýchlo to doženieme na minimálnom rozpočte dománosti pri prevádzke a nákladoch na lieky – kde chodí slnko, tam nemusí lekár.

Naše obydlie bude dom, ktorý myslí na všetko

Vďaka inteligentnej elektroinštalácii sa svetlo rozsvieti alebo zhasne presne vtedy, keď to budeme potrebovať. Zobudí nás rozsvietenie lampy alebo otvorenie žalúzií. Senzory v noci zapnú núdzové osvetlenie, keď budeme prechádzať tmavou chodbou. Počúvať hudbu a sledovať domáce kino môžeme kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad aj vo vani zo zdroja v obývačke.

Keď odídeme na víkend preč, náš „inteligent“ stlmí kúrenie a zatiahne rolety. Nemusíme sa obávať náhlych zmien počasia – v prípade silného vetra alebo dažďa systém zavrie okná. V našej neprítomnosti natočí žalúzie tak, aby sme sa po návrate cítili príjemne, navyše poleje záhradu. Ochráni nás pred nevítanými návštevami – ich pohyb monitoruje, v prípade pokusu o vniknutie nám podá okamžite správu na mobil alebo zalarmuje políciu.

Ušetríme náklady na energie, získame vyšší komfort a viac času na seba.

Foto: isifa.com, autorka

Článok publikovaný v spolupráci s www.zelenedomy.sk.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?