Chcete zdravý domov? Vsaďte na tri „E“.

Adriana Blahová 0

Rodiny, v ktorých dieťa trpí alergiou alebo dýchacími problémami, sa často sťahujú z navlhnutých bytov práve do tehlového domu.

Vďaka svojim vlastnostiam je tehla viac ako vhodným materiálom na stavbu zdravého rodinného hniezda.

Plesne

Tvorba plesní na vnútorných povrchoch stavebných konštrukcií býva pomerne častým problémom a predstavuje výrazné zhoršenie kvality bývania, obzvlášť pre alergikov. Riziko vzniku plesní závisí od niekoľkých faktorov.

„Sú to predovšetkým obsah vodných pár vo vnútornom prostredí, povrchová teplota konštrukcie a intenzita výmeny vzduchu v miestnosti. Pri „vhodnej“ kombinácii týchto faktorov môže dôjsť k vytvoreniu optimálnych podmienok na vznik plesní. K tvorbe plesní dochádza spravidla ešte skôr než dôjde ku kondenzácii vodných pár na povrchu konštrukcie,“ vysvetľuje Gabriel Szöllösi, odborník zo spoločnosti Wienerberger.

Asi najdôležitejším predpokladom pre vznik plesní je vlhkosť, preto k vzniku plesní môže prispieť aj vlhkosť obsiahnutá v zabudovanom stavebnom materiáli. Tehla ako stavebný materiál zrodený v ohni sa dostáva na stavbu v suchom stave. Súčasné technológie murovania predstavujú len nepatrný nárast vlhkosti v murive. Preto v záujme suchej stavby sa odporúča tehlové murivo počas výstavby chrániť proti dažďovej vlhkosti.

„Ďalšou výhodou pálenej tehly je otvorená pórovitá štruktúra tehliarskeho črepu, ktorá zabezpečuje prirodzenú difúziu vodných pár a tým aj veľmi rýchle vysychanie v prípade nasiaknutia vodou,“ hovorí Gabriel Szöllösi zo spoločnosti Wienerberger.

Druhým dôležitým faktorom vzniku plesní je povrchová teplota a to najmä v exponovaných miestach ako sú kúty, inými slovami v miestach styku stien, stien a stropov, stien a okien a pod. Na dosiahnutie dostatočnej povrchovej teploty v týchto miestach je potrebné používať stavebné materiály s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a takisto vhodné riešenia týchto detailov. Podľa Gabriela Szöllösiho moderné tehliarske murovacie prvky umožňujú vďaka svojim nadštandardným tepelnoizolačným vlastnostiam, ako aj vďaka špeciálnym doplnkovým prvkom riešiť tieto detaily veľmi kvalitne. Z hľadiska povrchových teplôt je výhodou tehál aj schopnosť akumulácie, teda hromadenia tepla.

Do tretice spomeňme aj výmenu vzduchu v miestnosti. Ak z nejakého dôvodu dôjde k nárastu obsahu vodných pár vo vnútornom prostredí, zvyšuje sa aj riziko vzniku plesní v miestach s nedostatočnou povrchovou teplotou. Z toho vyplýva, že k prípadnému vzniku plesní môžu prispieť aj užívateľské návyky majiteľov.

Tehla ako vhodný materiál na stavbu

Z uvedeného vyplýva, že tehla je pre stavbu zdravého domu bez plesní jednoznačne dobrou voľbou.

Tehla nie je na trhu žiadnou novinkou. O jej kvalitách svedčia nielen po stáročia zachované stavby z minulosti, ale aj fakt, že označenie „tehlový“ v súvislosti s akoukoľvek nehnuteľnosťou sa stáva pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti, ale aj stavbu domu pridanou, trvalou hodnotou, zvyšujúcou nielen cenu samotného domu alebo bytu, ale aj jeho hodnotu ako takú.

Aktuálne požiadavky na moderné bývanie by sa dali zhrnúť do tzv. „troch E“, ktoré predstavujú vlastnosti ako energeticky nenáročné, ekologické a ekonomické bývanie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár