November v záhrade

Bc. Dušana Karasová 0

V novembri sa v záhradách lúčime s okrasnými kvetmi a naplno sa venujeme zimným prípravám. Je to obdobie najväčšieho množstva zeleného odpadu, teda zároveň najvhodnejší čas na zakladanie kompostu.

Ak je počasie priaznivé, stále môžeme vysádzať rôzne okrasné aj ovocné dreviny.

Kamélie

Okrasná záhrada v novembri

V záhradách ešte kvitnú neskoré chryzantémy (chrysanthemum) alebo astry (aster dumosus), no ak je teplá jeseň, nájdeme v záhone kvety rôznych vytrvalcov, dokonca aj letničiek, ako je napr. cínia pôvabná (zinnia elegans).

Kamélie bohato kvitnú pri teplotách okolo 8-15°C. U nás sa najčastejšie vyskytuje kamélia japonská (camellia japonica). Ak im opadávajú puky alebo listy, tak sú pravdepodobne v príliš teplom prostredí. Udržiavajte preto nádoby s nimi v chladnejšom a vlhkom prostredí. Vo vykurovaných miestnostiach potrebujú pravidelné postrekovanie vlažnou, odstátou vodou. Substrát by mal byť nepretržite mierne vlhký.

Ak nemrzne, môžeme vysádzať v prvej polovici mesiaca rýchlo koreniace cibuľoviny. V prípade, že niektoré hľuznaté rastliny doteraz kvitli, ako napr. georgíny (dahlia pinnata) alebo kana (canna indica) a neuskladnili ste ich, je na to najvyšší čas. Vyberte ich zo zeme, nechajte osušiť a očistite ich od zeminy a odumretých častí. Zazimovať ich môžete v debničkách zabalené v novinovom papieri a prikryté rašelinou alebo pilinami. Pre ľahšiu manipuláciu na jar ich označte.

Pivonky

Jeseň je vhodným obdobím pre vysádzanie hľúz pivoniek (paeonia officinalis). Vysádzame ich počas teplých jesenných dní. Zeminu pod hľuzami prekypríme do hĺbky cca. 20cm a pridáme trochu kompostu. Sadíme ich plytko. Ak ich dáme príliš hlboko, tak nám budú len slabo kvitnúť, príp. vôbec.

V tomto mesiaci sa mrazom už nevyhneme. Preto, ak ste ešte neprikryli korene chúlostivých rastlín ihličím alebo listovou opadankou, tak je na to najvyšší čas. Určite tak urobte pri ružiach (rosa), rododendrónoch (rhododendron), azalkách (azalea), hortenziách (hydrangea), ibiškoch (hibiscus), vresoch (calluna). Dvojročky prikryte netkanou záhradnou textíliou.

Ružiam pristrihnite slabé bočné výhony a tým novovysadeným je potrebné skrátiť aj korene na cca. 30cm, poškodené odstránime po zdravé drevo. Stromčekové ruže sú náchylné na mrazy, preto je potrebné chrániť aj ich korunu. Skrátime ju a celú obalíme do netkanej textílie alebo do vreca z jutoviny, ktoré pri kmienku stiahneme, príp. obalíme aj kmienok.

Ak ste v októbri nezviazali okrasné trávy, stále tak môžete urobiť. Pôsobí to estetickejšie a ich jarné zostrihávanie je tak jednoduchšie. V konečnom dôsledku tým predídeme ich polámaniu a zamrznutiu natečenej vody v steblách, čo by malo za následok ich vymrznutie.

Pokiaľ ste sa nechali zvábiť kortadériou dvojdomou (cortaderia selloana), ktorá nie je v našich podmienkach mrazuvzdorná, tak ju po zoschnutí zostrihajte, prikryte slamou alebo vetvičkami z ihličnanov a záhradnou fóliou alebo dostatočne veľkým neporušeným igelitom.

Kortadéria dvojdomá

Táto okrasná tráva okrem vysokých mrazov nezvláda ani prílišné zamokrenie, ktorému musí čeliť hlavne v jarnom období. Z týchto dôvodov zväčša o ňu prichádzame.

Naopak bambusy cez zimu skôr vyschýnajú. Počas plusových teplôt je potrebné ich zalievať, pretože vyparujú zo seba vodu ako všetky vždyzelené dreviny. Okolie koreňov bambusov je dobré vystlať organickým materiálom, a to hlavne novovysadeným.

Pri plusových teplotách stále môžeme vysádzať a orezávať okrasné dreviny. Pokiaľ sa ku nám nejakým spôsobom dostane drevina v období, keď nastanú mrazy, tak ju nevysádzame. Umiestnime ju v nádobe na chránené stanovisko. Nádobu obalíme do jutoviny alebo bublinkového polyetylénu, príp. prikryjeme slamou. Vysádzať ju budeme až na jar.

Všetky zvyšky z rastlín a opadané lístie pridáme do kompostoviska, kde medzi jednotlivé vrstvy pridávame aj zeminu. Uležaný kompost poprehadzujeme a pripravíme na jarné použitie. Ak máme opadaného lístia príliš veľa, tak ho zhrnieme na jednu kopu, aby sa vytvorila listovka.

Jazierka sa pripravujú na zimu najneskôr do konca novembra, pred príchodom tuhých mrazov.

Malé nádrže sa pred zimou vyčistia. Môžu sa z časti ostrihať vrcholové časti rastlín a odstrániť semenné vrcholky a skrátiť pobrežná vegetácia, aby sa predišlo divokým náletom semien

v pobrežných zónach. Čerpadlo je najvhodnejšie z nádrže vybrať, vyčistiť a odložiť do suchého nemrznúceho prostredia. Na hladinu vody položíme mrazovú ochranu – polystyrén, prípadne snop zhotovený z okrasných tráv, ktorý na jar zapracujeme do kompostu. Mrazová ochrana umožňuje výmenu plynov a tlmí horizontálne pohyby ľadu.

Pri väčších nádržiach sa využívajú čerpadlá na odsávanie jesenných usadenín a napadaného organického materiálu, pričom vodu vraciame späť do nádrže cez filter. Na konci jesennej údržby odvzdušníme a vypustíme cirkulačný systém a odpojíme prívody elektriny.

Koncom mesiaca, kedy sú teploty stále nižšie, prestávame s kŕmením rýb.

Dúška tymiánová

Úžitková novembrová záhrada

Väčšina byliniek je už spracovaná a uskladnená. Bylinky, ktoré necháme prezimovať v záhone, môžeme prikryť opadaným lístím, slamou alebo vetvičkami z ihličnanov. Z niektorých si môžeme pripraviť rôzne medicíny, ako napr. sirup z tymiánu, teda z dúšky tymiánovej. 600ml vody, 150g dúšky tymiánovej a 375g cukru varíme, až kým to mierne zhustne. Vychladenú zmes nalejeme do fliaš a skladujeme v chladničke. Sirup pomáha pri podráždení a zápale horných dýchacích ciest.

Počas teplejších dní stále vysádzame a orezávame ovocné dreviny. Pri ich zrezávaní musíme dbať na to, aby nasledujúci týždeň teploty neklesli pod bod mrazu. V prípade, že nechceme riskovať straty, necháme túto činnosť na skorú jar.

Po opadaní lístia z broskýň (prunus persica) aplikujeme meďnatý a sírnatý postrek proti kučeravosti. Jeho druhú fázu vykonáme na jar, pri pučaní prvých lístkov, najneskôr však do obdobia kvitnutia. Na jar používame výhradne organické fungicídy, aby sme nepoškodili mladé lístočky. Po odkvitnutí sú postreky neúčinné. Nepriamo môžeme predchádzať kučeravosti pridávaním vápna a draselným hnojením.

November je vhodný čas na prihnojovanie stromov a krov drobného ovocia, predovšetkým egrešov, ríbezlí a malín. Kým nedoľahnú mrazy, môžeme vykonávať presvetľovací a zmladzovací rez. Hlavné výhonky skrátime o polovicu, slabé odstránime a bočné skrátime na 5cm.

Oberáme neskoro plodiace jablone. Už uskladnené plody prezrieme a každé nahnité alebo poškodené vyhodíme do kompostu.

Čierny koreň

Pracovitý záhradkári sa aj v tomto mesiaci stále tešia z čerstvej úrody zeleniny. Typickou zeleninou tohto obdobia je kapusta. Pred mrazmi musíme chrániť hlavne červenú kapustu, čínskej kapuste teploty pod nulou neublížia. Ak nám kapusta nestihla poriadne vyzrieť, tak ju prikryjeme fóliou, tak aby sa nedotýkala listov. Podložiť ju môžeme novinovým papierom, aby neodhnívala odspodu. V prípade, že nastanú hlboké mrazy, vyberieme nevyzretú kapustu aj s koreňom a umiestnime ju do zeminy v svetlej pivnici.

Ak nemáme kde uskladniť koreňovú zeleninu, môžeme ju nechať v záhonoch, no prikryjeme ju netkanou textíliou, aby nevymrzla. Pokiaľ prikrývku znásobíme aj o vrstvu lístia alebo slamy a zamedzíme tak premŕzaniu pôdy, môžeme zeleninu konzumovať čerstvú počas celej zimy. Menej využívanou typickou zimnou zeleninou je čierny koreň, oficiálne hadomor španielsky (scorzonera hispanica). Dieteticky je veľmi cenný, pretože namiesto cukrov obsahuje polysacharid inulín, teda je vhodný aj pre diabetikov. Z hlúbovej zeleniny pestujeme počas zimy v záhonoch kel kučeravý a ružičkový. Pred príchodom mrazov ich nakopcujeme, aby ich sneh a vietor nepováľali.

Jesennú prípravu pôdy môžeme vykonávať až do mrazov, kedy sa už so zamrznutou zeminou pracuje len veľmi ťažko.

 

Autorka pracuje v ateliéri Domček-stromček.

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár