Prací prostriedok, ktorý rastie na strome

Eva Lojdová 12
Mydlove orechy

Takýto zázrak existuje od nepamäti v Ázii – a volá sa sapindus mukorossi. Je to strom mydlového orecha. Tento listnatý strom je vysoký asi 15 m a má na jar biele kvety. Jeho plodmi sú orechy, ktoré sa na jeseň zbierajú a lúskajú. Oriešky samotné sa nejedia, avšak ich škrupinky obsahujú prírodný saponín, ktorý sa výborne hodí na pranie a čistenie – podobne ako mydlo. Akonáhle sa dostanú do kontaktu s vodou, vytvorí sa jemná pena.

V dávnych dobách používali indické ženy škrupinky mydlových orieškov na umývanie a na starostlivosť o vlasy. Výrobcovia šperkov ich používali, aby dodali klenotom zo zlata a striebra lesk. Ľudia si už vtedy vedeli zo zmesi orechového prášku a ajurvedských bylín pripraviť telové mydlo. V provinciách Indie sa dodnes využívajú na umývanie riadu a iné domáce predmety.

Do Európy sa škrupinky mydlového orecha dostali len pred nedávnom. Rýchlo si však našli množstvo stúpencov, lebo majú široké uplatnenie a dajú sa veľmi dobre použiť aj v pračke. Na rozdiel od bežných pracích prostriedkov, ktoré obsahujú chemické rozpúšťadlá, vonné a konzervačné látky, či rozjasňovače, je mydlový oriešok veľmi šetrný k životnému prostrediu aj k pokožke. Navyše je veľmi úsporný v dávkovaní, takže šetrí aj náklady na pranie.

Mydlove orechy

Výborne sa hodí na pranie bežne znečisteného, hlavne farebného prádla (aj na vlnu a hodváb). Chráni farby a je vhodný na všetky pracie teploty. Froté uteráky budú príjemne nadýchané aj bez aviváže. Prádlo je z hľadiska vône neutrálne. Pri praní v mydlovom orechu netreba máchanie, pretože škrupinky obsahujú len prírodné látky a tak netreba vymývať žiadnu chémiu. Na jedno pranie postačí zopár škrupiniek, ktoré sa vložia v malom vredúšku alebo starej pančuške do bubna práčky.

Tento dar prírody vedia oceniť aj tí, ktorí majú zdravotné problémy z chemických látok obsiahnutých v pracích prostriedkoch a je tiež úľavou pre alergikov a neurodermitis pacientov.

Prekvapujúce sú však aj ďalšie možnosti využitia škrupiniek:

  1. Ako tekuté mydlo alebo šampón, ktorý pôsobí dlhodobo. Efektívny je proti lupinám a dodáva vlasom hodvábny lesk a vitalitu. Po umytí sa vlasy dajú ľahko rozčesať a nemastia sa.
  2. Mycí prostriedok na riad – na ručné umývanie riadu alebo dokonca v umývačke.
  3. Univerzálny čistiaci prostriedok do kúpelne a na umývanie okien.
  4. Roztokom z mydlového orechu sa dá vyčistiť teoreticky „všetko“ – dokonca aj ekologicky umyť auto.
  5. Čistenie zlata, striebra a iných kovov.
  6. Ako postrek na rastliny proti škodcom (práve z tohoto dôvodu produkuje strom mydlového orechu saponín). Roztok zo škrupiniek ich zničí bez toho, aby poškodil rastlinu alebo zaťažil záhradu chemickými látkami. Dokonca aj „opotrebované orechy“ sa môžu zapracovať do zeme.
  7. Roztok likviduje aj vši, kliešťov a pod. Môžete tak pomôcť domácim maznáčikom od rôznych potvoriek.

Máte chuť vyskúšať si tiež účinky škrupiniek mydlového orecha?

Bližšie informácie a objednávky internetom na stránke: www.prebalovanie.sk v zložke produkty/ekopranie, e-mail: ekopranie@gmx.net

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pracie orechy som vyskusala. Funguju, ale iba na – podla mojho pozorovania – velmi malo znecistene pradlo, v podstate skoro ak nie je v skutocnosti spinave vobec,ledva ak mierne zapotene alebo tak. Nejaka vyraznejsia spina, detske veci ktore su vacsinou tak stredne alebo viac spinave od jedla, pitia, blata, tak na to orechy nestacia. Mily doplnok, rada prispejem k ochrane prirody,ale zial sa mi prilis neosvedcili.

  2. Bielizen hovoria iba taki sialene spisovni a uhladeni ludia, ktori nevedia pouzivat slang a obycajnu hovorovu slovencinu! :-)))

  3. Ja pouzivam slovo BIELIZEN namiesto pradla uz velmi dlho. Tak dlho, ze ma uz cechizmus PRADLO dost vyrusuje, rovnako ako ine dalsie (kojenie, zahajenie akcie, apod.). Myslim, ze v pisanom texte pre siroku verejnost by si mohli dat pozor na slovnik.

  4. Pripajam sa do kutika spisovnej slovenciny – na tejto stranke ma vyslovene rozculuje vyraz kojenie. Kde inde ako na babatku by sa mal pouzivat spisovny nazov – dojcenie?

  5. A komuze tak vadi cechizmus PRADLO? Je to normalne, dlhe roky sme mali spolocny stat, v skole sme sa ucili citat po cesky nejake clanky a aj basnicky. A bolo to zle? V pohode pozerame ceske programy a chvalabohu im rozumieme a aj moje deti. SLova ako pradlo, kojenie je tak zauzivane v hovorovej reci, ze ani nepostrehnem, ze nejde o cistu slovencinu. Len by som chcela pocut, ci tie, co tu tak trvaju na spisovnej slovencine, aj krasne lubozvucne vyslovuju.

  6. ahojte slovencinari,

    beriem tu bielizen ze je to spisovne a pradlo cechizmus ale nie sme v ustave ludovita stura aby sme to striktne dodrziavali a toto nie je clanok ale diskusia k clanku normalnych ludi kde su povolene slangove slova. Ale spisovne slovo DOJCENIE mi pripomina dojenie. a KOJENIE mi pripomina ukojenie hladu ale aj ukojenie citovych potrieb babetka. Takze ja svoje dieta KOJIM a NEDOJCIM.

    Sturovcom este davam do pozornosti krasne slova: srkacie steblo = slamka, lomka = lomene, posilnovna = posilovna. Ja neviem, hovori takto niekto? Vie niekto ze ma na klavesnici lomku? a to je fakt spisovne.

  7. Anielik to napisala krasne….ja si mysli ze jazyk sa vyvija a meni a na tom ze sme si udomacnili ceske vyrazy nevidim nic zle…a nie len ceske zamyslite sa kolko anglickych slov sa dnes pouziva v „beznej“ slvovencine…a co bude o 100 rokov??…a tu nie sme preto aby sme si davali lekcie jazykovedy , tu sme preto aby sme sa podelili o radosti, starosti a pomohli si no nie???? orechy urcite vyskusam nie len na pradlo ale aj na vlasy…papa

  8. namiesto toho aby ste sa vyjadrili k tym orechom rozoberate p…viny,ja pouzivam na pradlo orechy a suhlasim ze zaberaju len na malo spinave pradlo,bielizen maju len pani dokonale,taktiez mam rada kapesnik a kochlik haha

  9. K spisovnej slovenčine sa nevyjadrujem, každého vec ako sa verejne prezentuje a čo ma do toho.

    Ale o inom som chcela… aj plody pagaštana konského (obyčajné gaštany) obsahujú pomerne vysoké množstvo saponínu, nedal by sa tento poznatok využiť aj pri spracovaní domácej suroviny?

Pridaj komentár