Pekná kúpeľňa je šperkom každého domu | Doma | Doma | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
DomaDoma

Pekná kúpeľňa je šperkom každého domu

 Ing. arch. Eva Kravcová   06.05.2013   0

Luxusné a komfortné bývanie nehľadajte v rozľahlých miestnostiach, ani vo veľkom počte spální. Skutočné pohodlie spočíva v relaxe, v spôsobe načerpania novej energie a opláchnutí celodenného stresu a únavy.

Áno, reč je o kúpeľni

Malým kúpeľniam o rozmere 1,5x1,5 metra už dávno odzvonilo. Kúpeľniam sa dnes prikladá ďaleko väčší význam ako po minulé roky. Už to nie je len sekundárny priestor zastrčený v kúte domu. Dnes kúpeľňa neslúži len na rýchle osprchovanie sa, ale trávime v nej čoraz viac času.

V rodinných domoch odporúčam dve kúpeľne – jednu pre rodičov spolu s wc a jednu pre deti. Každý z členov domácnosti tak získa súkromie a aj dostatok priestoru najmä ráno. Situovanie kúpeľne by malo byť v nočnej zóne, v nadväznosti na spálne a detské izby. Pre návštevy a bežný spoločenský život sa odporúča samostatné wc s umývadielkom. Wc spojené s kúpeľnou je vhodné skôr pre jednotlivcov, prípadne páry. Pri väčšom počte užívateľom tak značne znižujeme komfort bývania.

Štandardná kúpeľňa

je vybavená vaňou, umývadlom, práčkou a úložným priestorom. Slúži ako na osobnú hygienu, tak aj na pranie a úschovu čistiacich prostriedkov.

Luxusná kúpeľňa slúži výlučne na relax a očistu tela. Mala by disponovať vaňou, sprchovým kútom dvoma umývadlami a úložným priestorom formou ník a poličiek. Pri spojenej kúpeľni aj záchodom a bidetom. Práčka, kôš na bielizeň a priestor pre čistiace potreby by mal byť v samostatnej miestnosti v blízkosti spální a kúpeľne.

Väčšina z ľudí, ktorí bývajú v byte, má však malú kúpeľňu. Pri rekonštrukcii kúpeľne získame určitý priestor odstránením umakartových stien jadra, rozdiel je však nepatrný. Ak to dispozícia dovoľuje, je vhodné kúpeľňu rozšíriť na úkor inej miestnosti, prípadne chodby. Trendom je otvorenie kúpeľne a jej prepojenie s iným priestorom. Všetky konštrukčné zmeny je však nevyhnutné konzultovať so statikom, aby sa nenarušila stabilita celého objektu. Pri zmene akejkoľvek nosnej steny potrebujete nielen jej posúdenie, ale aj odborný projekt a stavebné povolenie. Ak stavebné úpravy nie sú možné, nezúfajte.

Rekonštrukcia kúpeľne

Vhodným a premysleným riešením sa dá aj z malej kúpeľne vytvoriť pekný a funkčný priestor. Najviac priestoru ušetríme výmenou vane za sprchový kút. Túto výmenu odporúčam predovšetkým starším ľuďom, ktorí začínajú mať problém so vstupom do vane. Taktiež práčka sa dá presunúť do kuchyne a zabudovať do kuchynskej linky. Riešením môže byť aj vytvorenie pultu, do ktorého sa zapustí umývadlo a pod ktorým vznikne priestor pre umiestnenie práčky a úschovu čistiacich prostriedkov. Pre malé kúpeľne sú na trhu špeciálne programy sanity a kúpeľňového nábytku, ktoré sú veľmi variabilné a vedia sa prispôsobiť takmer každému priestoru.

Pri rekonštrukcii kúpeľne zohrávajú nemalú úlohu rozvody vody a kanalizácie. Pred samotnou realizáciu je nevyhnutné mať premyslené, aké bude usporiadanie kúpeľne, kde bude umývadlo, sprcha, práčka, záchod.. Nesmiete tiež zabúdať na odvetranie a vykurovanie. Elektrická inštalácia a osvetlenie bývajú inštalované až úplne na záver. Napriek tomu musí byť premyslené umiestnenie zásuviek, vypínačov, svetiel a spotrebičov. Pri technickom riešení kúpeľne odporúčam obrátiť sa na architekta – predídete tak mnohým nepríjemnostiam.

Nezávisle od veľkosti, kúpeľňa by mala byť navrhnutá tak, aby jej údržba bola čo najjednoduchšia. Najvhodnejším materiálom na obloženie podlahy a stien je keramický obklad. Dnes je na trhu obkladov a dlažieb široký výber najrôznejších farieb a formátov. Veľké formáty sú vhodné do veľkých luxusných kúpeľní, menšie kúpeľne môžeme oživiť napríklad mozaikou. Moderným trendom je používanie svetlých obkladov, bez výrazných vzorov a dekorácií. V súčasnosti patrí ku každému návrhu kúpeľne aj vizualizáciu s použitím konkrétnych obkladových materiálov. Vypracuje vám ju architekt, alebo kúpeľňové štúdio.

Kvôli zvýšenej vlhkosti odporúčam obložiť steny kúpeľne až po strop. V opačnom prípade, ak steny obložíme len do určitej výšky, nesmieme zabudnúť na zvyšok stien použiť vonkajšiu omietku, ktorá zabraňuje prieniku vodných pár do muriva. Pri použití klasickej interiérovej omietky nám vodné pary preniknú do muriva a dochádza k zavĺhaniu, tvorbe plesní a vydúvaniu obkladu v susedných miestnostiach. Poličky, niky a iné úložné priestory môžeme vyrobiť z vode odolného sadrokartónu (zelený), alebo muriva a následne obložiť. Pri použití drevených políc, musí byť zvolené tvrdé nenasiakavé drevo – exotické dreviny (eben), jaseň, dub.. Všetky drevené prvky, či drevené dyhy však musia mať špeciálnu povrchovú úpravu určenú pre použitie do vlhkého prostredia.

Dať si po náročnom dni horúci kúpeľ, prísť na iné myšlienky a venovať sa iba samy sebe, by si mal dopriať z času na čas každý z nás. Prajem Vám preto veľa šťastia pri vytvorení Vášho súkromného ostrova pokoja – Vašej kúpeľne.

Témou kúpeľní sa budem zaoberať aj v nasledujúcom článku, kde sa zameriam na detaily a konkrétne interiérové prvky.

Autorka pracuje v ateliéri www.domcek-stromcek.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?