Kontrola strechy pred zimou: skontrolujte odkvapy a škáry | Doma | Doma | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
DomaDoma

Kontrola strechy pred zimou: skontrolujte odkvapy a škáry

 Aneta Sklenářová   04.11.2016   0

Zima páchala minulý rok na domoch škody. Väčšina poškodení sa týkala striech - najčastejšie dochádzalo k pádom cencúľov, či k škodám spôsobeným tiažou a zosuvmi snehu.

ingimage

 

Aj napriek tomu, že je zima ešte v nedohľadne, s prípravou strechy by mali majitelia objektov začať už v jeseni. Revíziou totiž musia prejsť strešné krytiny, konštrukcie, klampiarske prvky, odkvapy, ale aj tesnenie, strešné okná či vikiere. V nasledujúcom článku vám poradíme krok za krokom, ako strechu pred zimou dokonale zabezpečiť a minimalizovať tým prípadné škody.

  Krok 1: Odkvap musí byť čistý, jeho spoje pevné

V prvom rade je pred zimou potrebné skontrolovať stav odtokového systému, ako sú odkvapové žľaby, zvody, spojky, kotlíky a ďalšie. V nich sa totiž usadzuje opadané lístie, machy a ďalšie nečistoty, ktoré zabraňujú odtoku vody. Dôsledkom toho následne odkvap v zime môže popraskať. Všeobecne platí, že odkvapy by sa mali čistiť aspoň dvakrát do roka. Na odstránenie zábran v odkvape môžu domáci majstri použiť vlastné ruky, silný prúd vody alebo špeciálnu teleskopickú tyč s čistiacimi koncovkami v podobe kefy a stierky.

„Odkvapové systémy vyrobené z plechu sú prispôsobené tak, aby boli schopné odolávať počasiu. Sú teda ošetrené povrchovou vrstvou z polyesterové farby, ktoré zaisťujú dlhú životnosť a dobrú farebnú odolnosť. Údržba takého systému je potom jednoduchá a ekonomická,” vysvetľuje Jaroslav Nikodým zo spoločnosti Borga. Nezabudnite rovnako skontrolovať, či sú spoje odkvapu pevné a tesné a či jednotlivé časti dobre nadväzujú. V opačnom prípade totiž môže voda pretekať či unikať a tým páchať škody na fasáde domu. Pri drsných a mrazivých zimách sa oplatí nainštalovať aj protizámrazové odkvapové systémy.

  Krok 2: Pri krytine skontrolujte najmä škáry

Podceňovať sa nesmie ani kontrola strešnej krytiny. Pokiaľ je akokoľvek poškodená, uvoľnená alebo iným spôsobom neplní svoju funkciu, pusťte sa do jej neodkladnej opravy. V zime je nevyhnutné sneh zo strechy pravidelne zhadzovať, pretože inak narušuje jej stabilitu, zanáša zvody, zvyšuje riziko zatekania, dochádza ku korózii strešných prvkov a ničeniu strešných krytín.

ingimage

 

V prípade strešných tašiek skontrolujte najmä oplechované prvky, ktoré sa vyskytujú pri bočných spojoch, komínoch, strešných oknách a podobne. Vyčistite ich, aby sa na nich nevrstvili nečistoty a mohla po nich bez problémov odtekať voda. Oproti tomu ľahká krytina, ktorá sa obvykle vyskytuje na plochých strechách, nevyžaduje pred zimou žiadnu zvláštnu starostlivosť. „Ľahké krytiny zvyknú byť vybavené zvláštnou vodnou drážkou, ktorá zabraňuje vniknutiu dažďovej vody a snehu medzerami v mieste prekrytia jednotlivých profilov,” vysvetlil Jaroslav Nikodým.

  Krok 3: V nadmorskej výške nad 600 metrov sú snehové zábrany povinnosťou

Nevyhnutnou súčasťou zaistenia strechy pred zimou je rovnako inštalácia protisnehových opatrení. Táto požiadavka sa však líši lokalitou. Pokiaľ dom stojí v nadmorskej výške do 400 metrov, zábrany nie sú potrebné. Vo výške nad 600 metrov nad morom už by však súčasťou každej strechy so sklonom nad 10 stupňov mali byť snehové zábrany, háky, zachytávače snehu, sneholamy, rozrážače snehu. V horských oblastiach, kde sneh zaťažuje strechy podstatne viac než v nížinách, sa oplatí zainvestovať aj do protisnehových tašiek.

Pokiaľ sa na streche často vyskytuje ľad, je vhodné použiť háky. Sneholamy sa zase inštalujú častejšie na okraj strechy, obvykle nad vchodom do budovy. Všeobecne platí, že čím vyšší výskyt snehu, tým väčšie množstvo opatrení. Zábrany sa rozmiestňujú vždy rovnomerne po celej ploche strechy. Správna a funkčná inštalácia protisnehovej ochrany však vyžaduje splnenie prísnych parametrov, preto sa v tomto prípade oplatí využiť skôr pomoc odborníka.

isifa

  Krok 4: V zime nevetrajte cez strešné okná

V zime sa tiež množstvo majiteľov sťažuje na zatekanie vody z prívalových dažďov či topiaceho snehu do podkrovných priestorov. Zabráni tomu kontrola stavu tesnenia na strechách. Takúto izoláciu nájdete napríklad okolo strešných okien alebo vikierov. Pozrite sa, či tesnenie nie je poškodené alebo sa na ňom netvoria huby či plesne, ktoré znižujú jeho funkčnosť.

Zároveň je dobré ošetriť drevené strešné okná kvalitným náterom, aby boli ochránené pred vlhkosťou a nepriaznivými klimatickými javmi. S príchodom zimy sa radšej vyhnite vetraniu strešnými oknami či vikiermi. Nielen, že tým uľahčujete vstup snehu a vody do interiéru, ale tiež zvyšujete tepelné úniky, čo môže výrazne zaťažiť vašu peňaženku.

  Krok 5: Až pätinu smrteľných úrazov tvorí pád zo strechy, dodržujte bezpečnosť

Pri samostatnej revízii a prípadných následných úkonoch buďte vždy maximálne obozretní. Pády zo strechy, prípadne prepad strechou kvôli prelomeniu krytiny, totiž podľa serveru bozpinfo.cz tvorí až pätinu smrteľných úrazov v Českej republike. Preto v prvom rade používajte ochranné bezpečnostné pomôcky a dodržiavajte bezpečné postupy.

Pokiaľ sa pohybujete vo výške od 5 metrov nad zemou, rebrík už musí istiť druhá osoba. Pokiaľ prší, je hmla alebo vietor fúka silnejšie než 13 m/s, je práca na streche zakázaná. Zaistite tiež priestor pod strechou, ak by omylom k pádu naozaj došlo. Nič zo strechy nezhadzujte bez toho, aby ste si neoverili, že pod vami nikto nestojí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?