ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Rodinka
inzercia

18.10.2016verzia pre tlač


Ako vyrezať jesennú tekvičkovú dekoráciu (+ video)

Autor: Mária Kopčíková

Pokiaľ už asi tak týždeň odďaľujete tento zábavný jesenný úkon, pretože podobne ako ja, máte na takýto „pumpkin craft“ obe ruky ľavé, možno vás inšpiruje malý ťahák, ako tú oranžovú potvoru zdolať a neurobiť si hanbu :-)

pumpkin
ingimage

 

Jesenné svetielko

Pečené gaštany a gaštanové postavičky, popadané lístie, varené vínko ... typické „znaky“ jesene. Patria k nim aj vyrezané tekvice, do vnútra ktorých sa vloží malý kahanček. Tekvice potom zdobia vstupy do domov, či mestské parky.

Nie zriedka sa v rôznych materských centrách, či mestských častiach konajú súťaže o najkrajšie vyzdobené tekvičky. Nemusíte práve chcieť vyhrať, možno stačí chcieť sa len potešiť a stráviť spoločný čas s deťmi.

Ako na vyrezanie tekvice

Tekvica by mala byť odtrhnutá vopred, aby stihla preschnúť.

Potrebujete: 

  • tekvicu s hladkým povrchom,
  • ostrý nôž,
  • fixu,
  • vytlačený námet,
  • misky - jednu na semienka a druhú na dužinu,
  • lyžicu, misku s vodou,
  • čajovú sviečku.

 

Postup vyrezávania:

Je v zásade jedno, či tekvicu najskôr vydlabete od dužiny alebo najskôr vyrežete námet. Tí, ktorí s tým majú skúsenosti, však upozorňujú, že ak najprv vyrežete námet, môže sa tekvica potom dlabaním poškodiť.

Tekvicu umyte a osušte. Vyberte si námet, ktorý chcete vyrezať. Buď nejaký nájdete na internete a vytlačíte si ho alebo ho prosto nakreslíte fixou na tekvicu. Alebo podľa predlohy vidličkou urobíte značky na tekvici, podľa ktorých potom vyrezávate.

Najlepšie sa vraj vyrezáva kobercovým nožom alebo plátkom z pílky. Ostrým nožom vyrežte poklop. Pre aký typ sa rozhodneme záleží na vás, nemusí byť len zvrchu, môže byť aj zozadu. Nôž smerujte šikmo na stred, poklop bude na tekvici lepšie sedieť a neprepadať sa do je vnútra. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby ste vedeli vydlabať z tekvice dužinu. Dlabeme tak, aby ostala stena hrubá približne 2 cm.

tekvica jesenná
ingimage

 

Vyrežte predkreslený námet. Navlhčeným obrúskom umyte čiary od fixy. Do tekvice umiestnite svetlo – najčastejšie to býva čajová sviečka, ale pokojne aj niečo väčšie, ako sa vám zmestí.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia