ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
DomaBývanie pre deti

Deti a podlahy. Vzájomné šance na prežitie...

 MikSa   29.03.2005   13

Auticko na dlazke

Časť prvá – Rodičovská reflexia

Správna podlahová krytina musí veľa vydržať, aspoň by mala. Zaťažkávajúcou skúškou na podlahy býva, okrem iného, narodenie detí a ich prvé stretnutia s podlahou. Najčastejšie „zoči-voči“. Neľahké spolunažívanie detí a podláh začína od chvíle, keď si rodič v autosedačke-škrupinke položí dieťa na stôl a na 0,5 sekundy odíde a keď sa vráti, zistí, že dieťa zmenilo svoje stanovište a pristálo (šťastne?) na zemi. Rodič si vtedy prvýkrát uvedomí („Ešteže nemáme pod stolom keramickú dlažbu!“), akú priam osudovú úlohu hrá v živote dieťaťa podlaha.

Postupne ako dieťa rastie, príde na rad plazenie a luxovanie podlahy dupačkami, batolenie po štyroch, skúška „rozpľasknutia“ banána, neskôr rozliatie malinovky, s rozvojom chôdze nasleduje rozšliapnutie rôznych materiálov ako sú keksíky, voskovky alebo plastelína. Ryhovanie podláh sa darí dieťaťu pri presúvaní nábytku a samozrejme pri motorizácii dieťaťa, kedˇsa trojkolkuje po byte. Úspešné bývajú aj pokusy urobiť čiarky „šroubovákom“ či klincom, keď sa ocko nedíva.

Rodičovi po takýchto skúsenostiach neostáva nič iné, len veriť v odškodné, v svetlú víziu, a to že dieťa dorastie do veku rozdeľovania (a aktívneho zapájania sa) do domácich prác a raz týždenne podlahu povysáva alebo poumýva.

Nie som síce odborníčka na podlahové krytiny (preto ak nejakú plánujete, obráťte sa na profesionála), ale začínam nadobúdať hojné skúsenosti v oblasti „dieťa a podlaha“. Preto je mojím cieľom, v tomto dvojdielnom článku, poskytnúť vám priestor na vyjadrenie vašich názorov a postojov z praxe s rôznymi typmi podlahových krytín v rodinách s malými deťmi. Čomu ako rodičia dávate prednosť? Aká podlaha (v detskej, v kuchyni, obývačke...) sa vám osvedčila a ktorá naopak sklamala? Existuje vôbec niečo ako „podlaha Number 1“ pre deti? Parkety? Koberce? Linoleum? Plávajúca podlaha? Urobme si spoločný prieskum na týchto webstránkach...

Aby som vás viac navnadila, v druhej časti článku sa budeme podrobnejšie venovať jednotlivým typom podláh, poodhalíme ich výhody a nevýhody a pokúsime sa urobiť si prehľad o podlahových materiáloch na našom trhu.

Ak ste sa však ocitli v situácii, že si podlahovú krytinu práve vyberáte, tak pri voľbe nezabudnite na tieto kritéria (okrem toho, že po podlahe budú chodiť a na nej experimentovať deti):

  • funkcia priestoru (kúpeľňa, detská izba, kuchyňa, telocvičňa...), celkový vzhľad interiéru,
  • chemické vlastnosti ako údržba, čistenie, horľavosť...
  • fyzikálne vlastnosti ako hrúbka, tepelná a akustická izolácia, vodoizolácia, životnosť...
  • mechanické vlastnosti ako opotrebovanie, pochôdzovosť, oter, pevnosť v ťahu a tlaku, pružnosť, odolnosť pri náraze...
  • špeciálne: vlhkosť v miestnosti,
  • rovnosť podkladovej vrstvy a hrúbka jednotlivých podkladových materiálov,
  • estetické vlastnosti podkladu ako materiál, farba, vzhľad...
  • technika a spôsob pokladania krytiny
  • spoľahlivosť, tradícia, skúsenosti predajcov podlahových krytín a odborné podlahárske firmy so zárukou...
  • ... a samozrejme prijateľná cena;

Miesto záveru

K téme Reklamácia podláh nájdete trefný článok na: http://www.living.cz/art/bydleni/az_reklamacepodlah.html

Dúfam, že vašu podlahu nebudete musieť nikdy reklamovať a že úspešne všetkému odolá...

Pripravila MikSa

Foto: MikSa

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Mrt napísané 09.07.2010 23:58

Váš komentár

Ahoj, my tiez mame korok v detskej a v obyvke sme dali korkovu rolu pod parkety, koli teplu a hlucnosti. Mozem, len doporucit. Deti v pohode sedia na zemi a vobec im nie je zima.

Brumko napísané 25.06.2010 00:01

Ahojte,

skusali ste niekto korok? My ho mame v detskej a super. Je teply, maksi ako ostatne podlahy (samozrejme okrem koberca, ten zase super drzi v sebe prach, co je podla na nic moc), hygienicky, lahko udrziavatalny, nehlucny, proste idealny pre detsku izbu.

online napísané 11.02.2010 13:26

naucio puno

evišta napísané 05.04.2005 21:41

Bývali sme vo viacerých bytoch (podnájmoch) bez detí i s deťmi. Skúsenosti s podlahami: kachličky: výborná údržba, keď sú vlhké, šmýka sa, sú studené. Plávajúca laminátová podlaha: krásna, nezničiteľná, nevŕga, šmýka sa, studená. Linoleum (v paneláku základná podlaha): väčšinou býva otrasných tmavých farieb, nevidno na ňom každú špinu, dobrá údržba, studené, nešmýka sa, rýchlo sa ničí, ľahko sa dá počmárať večným perom a centrofixkami (nedá sa očistiť), vidno na ňom nerovnosti, estetičnosť minimálna. Drevené parkety lakované: vidno na nich každú kvapku, každý šrám, po popísaní fixkami sa nedajú očistiť, drevo pracuje a parkety vŕzgajú, škodí vlhkosť. Parkety nelakované z pareného buka: vŕzgajú, dajú sa vyrajbať kefou a vodou z takmer každej nečistoty, sú teplé a nešmýka sa na nich, nezostávajú v nich rýhy po nábytku (tvrdosť dreva). Koberce: na údržbu a detské hry sú najvhodnejšie tzv. dopravné koberce (alebo ZOO, alebo mesto), dajú sa prať a nederú kolienka, ľahko sa z nich odliepa žuvačka, či plastelína, nezostávajú vyležané miesta po ťažkom nábytku. Iné koberce najmä k batoľatám neodporúčam, zadržiavajú v sebe prach a iné nečistoty, derú kožu (pri kolenačkovaní), v chlpoch sa navždy zapíšu všetky tekutiny, žuvačky, mastnoty, ...

Heňa napísané 30.03.2005 22:25

My máme v každej izbe drevenú plávajúcu podlahu - typ čerešňa, ale po troch rokoch vyzerá hrozne. Je síce pekná farebne, preto ma zaujala čerešňa, lebo má všetky farby od žltej cez zelenú až do červena a postupne rokmi je farba intenzívnejšia. Vidieť však na nej všetko čo spadne - rôzne priehlbinky až jamky podľa toho aký ťažký je predmet alebo z akej výšky na ňu spadne.Už som sa zmierila s myšlienkou, že asi po 10tich rokoch ju buď vymeníme alebo zakryjeme. Ak by som sa mala rozhodnúť znova, tak jednoznačne dám prednosť dreveným parketám. Čo sa týka hlučnosti, tiež sme zo začiatku dávali pozor, aby nám nič nepadalo, aby sme neťahali stoličky po podlahe...ale postupne to človeka prejde. Hlučnosť som si plne uvedomila až keď susedia nad nami tiež položili plávajúcu podlahu. Vieme kedy idú spať, kedy vysávajú, kedy im spadne niečo na podlahu. Problém hlučnosti však rieši akustická izolácia, ktorá sa u nás donedávna takmer nepoužívala. A každý šetrí kde sa len dá... Je drahšia ako tepelná izolácia, ale vidieť že je dôležitá.

Ešte pre Lexi: mám pocit že si ty "neukojená" svojimi výrazmi, ktoré tu málokomu niečo hovoria.Možno tento článok a hlavne diskusia naozaj niekomu pomôže vybrať podlahu pre svoj domov. Čítaj pozorne a celý článok. pa pa

adka napísané 29.03.2005 19:25

Ja odporucam parkety s kobercom na hranie. Je to teplejsie (ak nemate podlahove vykurovanie) a dietatu sa pri behani a nahanani nesmykaju tolko nozky (napriek roznym protismykovym ponozkam a pancuskam), takze staci skor "zabrzdit" pred prekazkou a tak si nerozbit nos ci hlavu. Samozrejme pod slovom koberec si nepredstavujem kus latky z Ikey, ktory sa smyka aj s dietatom.

Lexi napísané 29.03.2005 13:04

No ale toto už brutálne o ničom článok! Je tu kvôli silou-mocou-dennému updatu servera, alebo kvôli neukojeným literárnym ambíciám autorky?
Ak ide o "vzájomné šance na prežitie", ako sľubuje titulok článku, ohrozuje podlaha nejakým podlým spôsobom dieťa? Škriabe ho? Vŕta doň? Maľuje po dieťati pastelkami, či rozmágava po ňom napolitánky?

Uk už sa tu teda objavujú takéto absurdné "rodičovské reflexie", čo bude nasledovať ďalej? Dieťa a toaletný papier? Dieťa a vodovodné potrubie? Dieťa a výťahová šachta?

Týmto sa obraciam na redakciu, aby prinavrátila tomuto serveru jeho pôvodný zmysel a autorku, aby si radšej založila svoj vlastný blog. Keď sa dopúšťa vlastných myšlienok, je to tuším ešte horšie, ako keď kompiluje :-)))

petra napísané 29.03.2005 11:15

Plavajuce podlahy v panelaku su des! - hlavne ak je pod Vami obyvany byt. Mame to nad hlavami a pocujem doslova aj polozenie ponozky na dlazku. My mame koberce a suseda pod nami ide aj tak zdiviet, ale vysvetlite dietatu, ze nema padat, ked sa uci chodit a veci sa na zem nehadzu, ale potichu ukladaju.

Koberce nam odporucila alegologicka, lebo vraj sa na nich neviri prach tak silne, ako na podlahe. Vysavame takmer kazdy den, podlahu by sme museli tiez tak casto utierat, aby sa netvorili chuchvalce v kutoch - ale na koberci sa aspon drzia a nelietaju rovno do nosteka batoliaceho sa cloviecika. Kupili sme koberce so specialnou protiroztocovou upravou, maju vsivane umele vlakna, ktore roztoce neznasaju, tak by sa tam nemali drzat.

iva napísané 29.03.2005 10:49

Teraz mam malu dcerku, bude mat rok a asi kupime koberec, lebo mame parkety a bojim sa, ked sem-tam padne, ze si ublizi.

dada napísané 29.03.2005 09:49

Ja odporúčam drevené parkety. V prípade poškodenia sa dajú vybrúsiť (keď skončí obdobie ničenia) a na lakovať a máte ich ako nové. Mám ich doma a som spokojná. Mám aj plávajúcu podlahu a je neporovnateľná čo do teploty podlahy, hlučnosti - keď na ňu niečo spadne, aj údržby. Parkety ma prežijú, ale plávajúca podlaha asi nie podľa toho čo vidím doma.

dada napísané 29.03.2005 09:48

Ja odporúčam drevené parkety. V prípade poškodenia sa dajú vybrúsiť (keď skončí obdobie ničenia) a na lakovať a máte ich ako nové. Mám ich doma a som spokojná. Mám aj plávajúcu podlahu a je neporovnateľná čo do teploty podlahy, hlučnosti - keď na ňu niečo spadne, aj údržby. Parkety ma prežijú, ale plávajúca podlaha asi nie podľa toho čo vidím doma.

dada napísané 29.03.2005 09:47

Ja odporúčam drevené parkety. V prípade poškodenia sa dajú vybrúsiť (keď skončí obdobie ničenia) a na lakovať a máte ich ako nové. Mám ich doma a som spokojná. Mám aj plávajúcu podlahu a je neporovnateľná čo do teploty podlahy, hlučnosti - keď na ňu niečo spadne, aj údržby. Parkety ma prežijú, ale plávajúca podlaha asi nie podľa toho čo vidím doma.

dada napísané 29.03.2005 09:47

Ja odporúčam drevené parkety. V prípade poškodenia sa dajú vybrúsiť (keď skončí obdobie ničenia) a na lakovať a máte ich ako nové. Mám ich doma a som spokojná. Mám aj plávajúcu podlahu a je neporovnateľná čo do teploty podlahy, hlučnosti - keď na ňu niečo spadne, aj údržby. Parkety ma prežijú, ale plávajúca podlaha asi nie podľa toho čo vidím doma.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.