Študentská izba nie je detský brlôžok

3
Detska izba - nabytok

Pri zariaďovaní bytu sa naplno prejaví, akí stratégovia sú jeho obyvatelia. Najciteľnejšie sa to prejavuje v detskej izbe. Pokiaľ ju vybavíte trpasličím zariadením pre svojich batoliacich sa benjamínkov, budete sa celkom diviť, ako rýchlo to utečie a budete musieť izbu zariaďovať znova. Študentská izba totiž vyzerá v mnohých ohľadoch úplne inak ako detský brlôžok.

Detská izba má skrátka jednu beznádejne nepríjemnú vlastnosť – jeho obyvatelia rastú a neustále tým menia svoje potreby. Preto je veľmi prezieravé zariaďovať detskú izbu už s myšlienkou, že raz ju bude potrebné apgrejdovať na izbu študentskú.

Detské doplnky

Pokiaľ sa zdá byť nemožné, aby nábytok pre dvojročné dieťa bol rovnaký ako pre pätnásťročné, potom je potrebné si uvedomiť, že „detský“ charakter dodávajú interiéru hlavne doplnky, teda obrázky, lampičky, textil atď. Zásadnú rolu hrá farebnosť. Napríklad červená farba prispieva k roztržitosti, ale naopak zelené tóny upokojujú a podporujú koncentráciu.

Pracovná doska

Pre študentov je nevyhnutné zariadiť pracovný stôl s rozmerom dosky minimálne 85 x 120 cm, ale radšej 85 x 150 cm. Ideálne je, keď má stôl nastaviteľnú výšku, ktorá sa prispôsobí tomu, ako dieťa rastie. Niektoré disponujú tiež nastaviteľným sklonom pracovnej dosky, ďalej majú decentne zakrytý zvod kabeláže od počítača, ale i dostatok prídavných prvkov – napríklad úložných kontajnerov.

Veľmi dôležitá je i pracovná stolička. Rozhodne nesmie byť nahradená napríklad bežnou kuchynskou stoličkou, pretože tá prispieva ku guľatej chrbtici, atď. Sedák správnej stoličky by mal byť tvrdší a podopierať čo najväčšiu časť stehien. Bedrová opierka musí mať regulovateľnú výšku, ideálne je nastavenie medzi druhým a štvrtým stavcom. Jej výška by však nemala presahovať oblasť lopatiek, aby bolo možné sa pretiahnuť.

Kvalita sedáka

Sklon sedáka i operadla by sa mal prispôsobiť pohybom sediaceho človeka – tento takzvaný predozadný pohyb je dôležitý najmä pre prácu pri počítači (ku klávesnici sa sedadlo nakláňa dopredu). Ide o dynamické sedenie, ktoré posilňuje chrbtové svalstvo. Hrana sedáka musí byť zaoblená, aby sa nestlačilo mäkké tkanivo v podkolení a nedochádzalo tak k obmedzeniu prietoku krvi. Pre menšie deti sú vhodné podnožky, aby sa uvoľnilo napätie v stehnách. Nohy sa nikdy nesmú voľne húpať vo vzduchu.

Správne osvetlenie

Nezabudnuteľným faktorom ovplyvňujúcim kvalitu práce a učenie študenta je osvetlenie. Stôl by mal stáť pri okne, ale nie tak, aby svetlo dopadalo na monitor počítača. Pracovná lampa by mala stáť na ľavej strane (pre pravákov) a používaná by mala byť spoločne s centrálnym osvetlením, aby bola zachovaná takzvaná zraková pohoda. Inak by totiž oko prechádzalo veľmi prudko z tmavých do značne nasvietených miest a vysiľovalo sa. Dobrá lampa má aspoň dva synchronizované kĺbové mechanizmy, ale kvalitnejšie lampy majú kĺbové mechanizmy tri.

Ukladanie

Problémom číslo jedna je pri študentskej izbe úložný priestor. Od detského až po študentský vek sa rieši otázka, ako uložiť veci prakticky a pritom úhľadne. Odborníci odporúčajú radšej skrinky s dvierkami než len otvorené police, pretože najmä od chlapcov možno oboje žiadať len ťažko. Napriek tomu i police sú nutné, a to síce na knihy. Mali by byť hlboké 25 až 30 cm, ale musíme rátať i s tým, že mnohé knihy majú také atypické rozmery, že sa do štandardných knižníc jednoducho uložiť nedajú a pokiaľ áno, tak rozhodne nie úhľadne.

Nezabudnite na kvety

Aj keď deti patria k tým, ktoré kvetiny skôr trápia, než pestujú, napriek tomu je od rodičov prezieravé umiestniť do študijného priestoru pár rastliniek i za cenu toho, že sa o ne budú musieť starať sami. Nielenže to zlepší ovzdušie v miestnosti, tiež ju príjemne zútulnia. Vhodné sú napríklad begónie či muškát.

Pár drobných rád

Nakoniec pár drobných, ale napriek tomu zásadných vecí: dbajte na to, aby váš študentík mal na učenie dosť svetla, záleží i na tom, ako a kde sedí. Rozhodne je lepšie kolieskové kreslo ako stará rozvŕzganá stolička. A nezabudnite deťom pripomínať, že k tomu, aby im išlo učenie dobre do hlavy, je potrebné v izbe často vetrať a zásobiť ju čerstvým vzduchom. Rovnako tak je plytvanie energie učiť sa v prekúrených či naopak extrémne studených miestnostiach.

Text: redakcia GRAND PRINC SLOVAKIA, www.grandbyvanie.sk.

Foto: www.pmj.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Rozhodne nie kolieskové kreslo! Najmä ak sa dieťa učí písať a čítať – pevná stolička je 1000x lepšia! Dieťa na nej sedí pevne a nebojuje s pohybom stoličky. (Možno záleží aj od ložísk.) Mám odskúšané.

  2. do študentskej izby patri krasny PC stolik, kancelárská stolička a regaly na knihy a ešte hračky. TV a radio, koberec, hojdacie kreslo

Pridaj komentár